Dach jednospadowy nazywany również dachem pulpitowym to rozwiązanie, które dawniej często stosowano w celu zadaszenia budynków gospodarczych. Dziś to rozwiązanie stosuje się także w przypadku domów jednorodzinnych – tych parterowych, piętrowych, jak również z poddaszem użytkowym. Decydując się na dach jednospadowy należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to posiada liczne zalety, ale nie jest pozbawione pewnych minusów.
Czym charakteryzuje się dach jednospadowy?
Dach jednospadowy posiada tylko jedną połać skierowaną najczęściej w kierunku jednej ze ścian bocznych budynku. Rzadziej stosuje się natomiast dach jednospadowy z połacią skierowaną prostopadle do ściany frontowej bądź tylnej. Najwyższą ścianę budynku, z którego dach pulpitowy zaczyna swój spadek nazywa się właśnie ścianą pulpitową. Sama nazwa dość dobrze oddaje charakter tego dachu – przypomina on właśnie pulpit, na którym przemawia wykładowca na uczelni. Ściana pulpitowa często jest położona nieco wyżej, aniżeli punkt szczytowy dachu. Za takim rozwiązaniem przemawia większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe. O ile dawniej dachy jednospadowe stosowało się wyłącznie w budynkach gospodarczych, o tyle dziś stanowią one coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych domach jednorodzinnych, ale również budynkach biurowych.
Konstrukcja dachu jednospadowego
Dokładna konstrukcja dachu jednospadowego zależy od jego kąta nachylenia, a zatem podobnie, jak ma to miejsce w przypadku dachów dwuspadowych. Możemy wyróżnić konstrukcję krokwiową, krokwiowo-zastrzałową oraz płatwiowo-kleszczową. Podstawą takiego dachu jest zatem więźba dachowa oparta na ścianach zewnętrznych oraz na słupach nośnych. W praktyce, dach jednospadowy bardzo nieznacznie różni się od tego dwuspadowego – różnica polega jedynie na tym, że w tym przypadku nie mamy kalenicy, w której łączą się połacie, a połać dachu jednospadowego przylega do ściany pulpitowej, która zazwyczaj jest nieco wyciągnięta ponad górną linię połaci.
Podobnie jak w przypadku więźby dachy dwuspadowego, jest ona najczęściej wykonywana z drewna sosnowego, świerkowego, jodły lub modrzewiu. Może być wznoszona ręcznie przez wykwalifikowanego cieślę, ale można również zastosować więźbę prefabrykowaną przygotowaną wcześniej w zakładzie produkcyjnym. Pełną dowolność mamy także w przypadku pokrycia dachu pulpitowego – może to być: dachówka, blachodachówka, blacha gładka, blacha na rąbek, papa bitumiczna. Istotną kwestią jest dobrze zamocowany system rynnowy obejmujący również pasy nadrynnowe, a także wiatrownicy na szczytach. Okap dachu jednospadowego można od wewnątrz wykończyć podbitką drewnianą, kompozytową, metalową lub z tworzywa.