Dach jednospadowy nazywany również dachem pulpitowym to rozwiązanie, które dawniej często stosowano w celu zadaszenia budynków gospodarczych. Dziś to rozwiązanie stosuje się także w przypadku domów jednorodzinnych – tych parterowych, piętrowych, jak również z poddaszem użytkowym. Decydując się na dach jednospadowy należy jednak pamiętać o tym, że rozwiązanie to posiada liczne zalety, ale nie jest pozbawione pewnych minusów.
Czym charakteryzuje się dach jednospadowy?
Dach jednospadowy posiada tylko jedną połać skierowaną najczęściej w kierunku jednej ze ścian bocznych budynku. Rzadziej stosuje się natomiast dach jednospadowy z połacią skierowaną prostopadle do ściany frontowej bądź tylnej. Najwyższą ścianę budynku, z którego dach pulpitowy zaczyna swój spadek nazywa się właśnie ścianą pulpitową. Sama nazwa dość dobrze oddaje charakter tego dachu – przypomina on właśnie pulpit, na którym przemawia wykładowca na uczelni. Ściana pulpitowa często jest położona nieco wyżej, aniżeli punkt szczytowy dachu. Za takim rozwiązaniem przemawia większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe. O ile dawniej dachy jednospadowe stosowało się wyłącznie w budynkach gospodarczych, o tyle dziś stanowią one coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych domach jednorodzinnych, ale również budynkach biurowych.
Konstrukcja dachu jednospadowego
Dokładna konstrukcja dachu jednospadowego zależy od jego kąta nachylenia, a zatem podobnie, jak ma to miejsce w przypadku dachów dwuspadowych. Możemy wyróżnić konstrukcję krokwiową, krokwiowo-zastrzałową oraz płatwiowo-kleszczową. Podstawą takiego dachu jest zatem więźba dachowa oparta na ścianach zewnętrznych oraz na słupach nośnych. W praktyce, dach jednospadowy bardzo nieznacznie różni się od tego dwuspadowego – różnica polega jedynie na tym, że w tym przypadku nie mamy kalenicy, w której łączą się połacie, a połać dachu jednospadowego przylega do ściany pulpitowej, która zazwyczaj jest nieco wyciągnięta ponad górną linię połaci.
Podobnie jak w przypadku więźby dachy dwuspadowego, jest ona najczęściej wykonywana z drewna sosnowego, świerkowego, jodły lub modrzewiu. Może być wznoszona ręcznie przez wykwalifikowanego cieślę, ale można również zastosować więźbę prefabrykowaną przygotowaną wcześniej w zakładzie produkcyjnym. Pełną dowolność mamy także w przypadku pokrycia dachu pulpitowego – może to być: dachówka, blachodachówka, blacha gładka, blacha na rąbek, papa bitumiczna. Istotną kwestią jest dobrze zamocowany system rynnowy obejmujący również pasy nadrynnowe, a także wiatrownicy na szczytach. Okap dachu jednospadowego można od wewnątrz wykończyć podbitką drewnianą, kompozytową, metalową lub z tworzywa.
W jakich domach stosuje się dach jednospadowy?
Najczęściej dachy jednospadowe stosuje się w nowoczesnych domach parterowych wyposażonych w poddasze użytkowe, ale spotkamy się także z dachami pulpitowymi stosowanymi nad domami piętrowymi. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie możliwość zastosowania dużych okien z trzech stron, które doskonale doświetlą poddasze ograniczając tym samym konieczność stosowania okien dachowych. Aktualnie rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy duża liczba projektów domów zwieńczonych dachem pulpitowym. Także w katalogu firmy budowlanej New House znajdziesz nowoczesne projekty domów z dachem jednospadowym.
Jakie zalety posiada dach pulpitowy?
Duża popularność dachów jednospadowych w dużej mierze bierze się stąd, że są one bardzo energooszczędne, a zarazem tanie w budowie. Mniejsza powierzchnia dachu jednospadowego oznacza również mniejszą powierzchnię newralgiczną, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Dachy pulpitowe bardzo dobrze sprawdzają się na problematycznych, wąskich działkach budowlanych, ponieważ pozwalają ukierunkować spływanie wody tylko na jedną stronę. Wysokie ściany pulpitowe umożliwiają zastosowanie dużych okien oraz portfenetrów, które pozwolą optymalnie doświetlić wnętrza, a także w pełni wykorzystać energię słoneczną.
Dachy pulpitowe robią wrażenie nowoczesną stylistyką i bez wątpienia dobrze wpisują się we współczesne trendy w budownictwie. Zwłaszcza, że są szybkie i tanie w budowie, a także oferują lepszą charakterystykę energetyczną budynku. Pozwalają również na montaż instalacji solarnych, choć tu oczywiście ograniczeniem jest to, że połać dachu jest skierowana tylko w jedną stronę. Z drugiej strony można wykorzystać wyższe ściany do montażu pionowego lub na specjalnych wysięgnikach.
Jakie są minusy dachu jednospadowego?
O minusach dachu jednospadowego w dużej mierze decyduje jego kąt nachylenia. Mniejszy kąt nachylenia sprawia, że dach jest bardziej podatny na obciążenia generowane przez zalegający śnieg, przez co należy go regularnie zrzucać po obfitych opadach. Z kolei w przypadku większego kąta nachylenia problem zalegającego śniegu jest rozwiązywany naturalnie, ale z kolei taki dach jest bardziej podatny na uszkodzenia spowodowane przez mocny i porywisty wiatr. Ponadto, bardzo duży kąt nachylenia sprawia, że dach potrzebuje wzmocnionej i droższej konstrukcji.