Nowoczesne stodoły to domy cieszące się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Ich popularność jest już na tyle duża, że coraz częściej możemy spotkać się z tematem adaptacji prawdziwej stodoły, czyli budynku, który pierwotnie służył do celów gospodarczych. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat adaptacji stodoły z uwzględnieniem wszelkich formalności oraz kolejnych etapów prac budowlanych.
Czy każda stodoła nadaje się do adaptacji?
W gruncie rzeczy tak, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie stoi nam na przeszkodzie, każdy budynek gospodarczym można zaadaptować na dom mieszkalny. Od stanu technicznego zależy, ile pracy trzeba będzie włożyć, a co za tym idzie, jakie będą nakłady finansowe potrzebne do zrealizowana inwestycji. Na dom można zaadaptować zarówno drewnianą stodołę, jak również murowaną oborę. To całkiem popularna praktyka, z którą często spotkamy się na odrolnionych terenach, na których stoją nieużytkowane budynki gospodarcze.
Formalności przed rozpoczęciem prac budowlanych
Zanim rozpoczniemy adaptację stodoły, musimy załatwić szereg formalności, podobnie jak przy budowie domu. Na początek należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby sprawdzić, jakie budynki mogą zostać postawione na naszej działce. Być może, warunki zabudowy będą wykluczać możliwość wykorzystania dawnego obiektu gospodarczego. Kolejną kwestią jest zapoznanie się z warunkami gruntowo-wodnymi. W tym celu przeprowadzamy geologiczne badanie gruntu.
Na etapie formalności musimy również sprawdzić, czy działka budowlana posiada uzbrojenie. Jeśli nie, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy przyłączenie działki do mediów jest możliwe, a także, jakie będą koszty tej inwestycji. W wielu sytuacjach, podłączenie mediów jest warunkiem koniecznym potrzebnym do rozpoczęcia budowy domu, o czym więcej przeczytasz w tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu. Gdy działka została gruntownie sprawdzona, można przejść do sporządzenia projektu budowlanego, który złożymy wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę domu, rozbudowę lub przebudowę obiektu.
Jak powstaje projekt budowlany adaptacji stodoły?
Pierwszym krokiem jest oczywiście zatrudnienie architekta, który posiada stosowne uprawnienia. Firma budowlana New House zatrudnia specjalistów, którzy pomogą Ci stworzyć projekt budowlany dostosowany do indywidualnych potrzeb. Architekt oceni stan techniczny budynku i powie nam, które elementy można zachować, a które wymagają wymiany. W praktyce, niemal każda adaptacja stodoły wiąże się z dosyć zaawansowanymi pracami, począwszy od kontroli i naprawy fundamentów, poprzez stworzenie podłóg i stropów, wzmocnienie i ocieplenie ścian, aż po wymianę dachu.
W zależności od stanu technicznego stodoły lub obory zależy nakład robót oraz koszty potrzebne do zrealizowania inwestycji. Suma summarum może się zatem okazać, że adaptacja stodoły nie będzie wiele tańsza od budowy nowego domu w tej koncepcji. Nieco lepiej wypada natomiast adaptacja murowanej obory, która zazwyczaj znajduje się w znacznie lepszym stanie niż wieloletnie obiekty gospodarcze wykonane z drewna.
Adaptacja stodoły krok po kroku
Adaptacja stodoły w praktyce bardzo przypomina budowę nowego domu. Oto kolejne działania, które pozwolą przemienić obiekt gospodarczy w dom mieszkalny:
- ocena działki (MPZP, uzbrojenie, warunki wodno-gruntowe, dostęp do drogi),
- ocena stanu technicznego stodoły i sporządzenie projektu budowlanego,
- uzyskanie pozwolenia na przebudowę obiektu,
- kontrola fundamentów i ścian budynku,
- zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej na fundamenty i ściany,
- izolacja podłogi,
- ewentualne stworzenie stropu w przypadku, gdy interesuje nas dom z poddaszem,
- ocieplenie budynku (podłogi, ściany, stropy, dach),
- wykończenie ścian zewnętrznych budynku,
- instalacja systemu wentylacji (najlepszą opcją jest rekuperacja),
- ocena więźby dachowej, remont, położenie nowego pokrycia,
- wprowadzenie okien i drzwi,
- postawienie ścian wewnętrznych w celu uzyskania docelowych pomieszczeń,
- wybór instalacji grzewczej,
- wykończenie domu i aranżacja wnętrz,
- zagospodarowanie terenu wokół domu.
Jak widzisz, adaptacja stodoły to skomplikowana i wieloetapowa procedura, która w wielu miejscach przypomina budowę nowego domu. Największe oszczędności czasu i pieniędzy wynikają z faktu istnienia fundamentów oraz więźby dachowej, dzięki czemu, omijają nas m.in. roboty ziemne, układanie nowych fundamentów czy czasochłonny proces budowy dachu.
Wybierz gotowy projekt w koncepcji nowoczesnej stodoły
Jeśli adaptacja budynku gospodarczego jest niemożliwa lub mało opłacalna, zawsze możesz zdecydować się na wybór gotowego projektu zachowanego w koncepcji nowoczesnej stodoły. To proste, funkcjonalne, a zarazem energooszczędne domy zyskujące coraz większe uznanie w oczach ekspertów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz zapoznać się z wieloma projektami zachowanymi w tej stylistyce. Firma budowlana New House oferuje profesjonalną realizację projektu w sprawdzonej technologii murowanej.