Akademia Budowlana

Ogrodzenie tymczasowe na czas budowy domu

Spis treści:

Przed rozpoczęciem budowy należy się odpowiednio przygotować. W trakcie prac związanych z przygotowaniami wyznacza się poszczególne obszary strategiczne na działce, a także stawia ogrodzenie tymczasowe, które jest niezbędne dookoła placu budowy. Alternatywą może być ogrodzenie docelowe, ale jest ono wybierane dość rzadko. W tym artykule dowiesz się, dlaczego ogrodzenie jest konieczne i w jaki sposób zadbać o prawidłowe ogrodzenie placu budowy.

 

Czy plac budowy wymaga ogrodzenia?

 

Tak, ogrodzenie placu budowy jest obowiązkowe, a kierownik budowy nie ma prawa rozpocząć prac budowlanych zanim plac nie zostanie zabezpieczony. Mówi o tym rozdział trzeci Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Zgodnie z tym rozporządzeniem, teren budowy lub robót należy ogrodzić lub zabezpieczyć w inny sposób, aby uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym. W sytuacji, gdy postawienie ogrodzenia jest niemożliwe, plac budowy musi zostać dokładnie oznaczony. Innym obowiązkiem ze strony kierownika budowy jest zadbanie o tablicę informacyjną, która znajdzie na placu budowy.

 

Jakie wymagania musi spełniać ogrodzenie tymczasowe?

 

Wgłębiając się w obowiązujące przepisy możemy również sprawdzić wymagania, jakie musi spełniać ogrodzenie placu budowy podczas wykonywania prac budowlanych. Oto najważniejsze zapisy, o których warto pamiętać podczas rozmieszczania ogrodzenia:

 

 

Ogrodzenie placu budowy nie wymaga pozwolenia na budowę. Jest to jeden z tych etapów prac przygotowawczych, które można zrealizować jeszcze przed otrzymaniem pozwolenia, dającego zielone światło na rozpoczęcie budowy domu. 

 

Ogrodzenie tymczasowe czy ogrodzenie docelowe?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrodzenie placu budowy było również ogrodzeniem stałym. Zdarzają się sytuacje, w których inwestor kupuje ogrodzoną już parcelę. Jeśli ogrodzenie to spełnia powyższe wymagania, może stanowić zabezpieczenie placu budowy. Ponadto, inwestor może zdecydować się na budowę docelowego ogrodzenia, które będzie chroniło posesję. Jest to jednak rzadko wybierane rozwiązanie – przede wszystkim wiąże się z dodatkowymi kosztami już na etapie przygotowań do budowy domu, a poza tym, w trakcie prac budowlanych istnieje ryzyko, że ładne i estetyczne ogrodzenie stałe zostanie po prostu uszkodzone. W związku z tym, jeśli działka nie jest ogrodzona, na czas budowy zdecydowanie zaleca się ogrodzenie tymczasowe.

 

Jak zadbać o ogrodzenie placu budowy?

 

Zakup ogrodzenia tymczasowego nie jest dla inwestora szczególnie opłacalnym rozwiązaniem. Po co zrobić po zakończeniu budowy? Można jedynie sprzedać ogrodzenie w ręce innego inwestora. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest oczywiście wynajem ogrodzenia, które jest następnie przywożone na plac budowy. Warto także wspomnieć, że ogrodzeniem tymczasowym bardzo często dysponują same firmy budowlane. A zatem, jeśli zlecisz kompleksową budowę domu profesjonalnej firmie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogrodzenie tymczasowe dostarczy sam wykonawca. Warto o to zapytać w trakcie uzgadniania warunków umowy.

 

Jakie ogrodzenia stosuje się na placu budowy? Najczęściej są to lekkie panele ażurowe wykonane z metalu i umieszczana na ciężkich stabilizatorach położonych na gruncie. Jeśli inwestorom zależy na większej dyskrecji, wówczas można zastosować ogrodzenie pełne, przez które nie da się podejrzeć tego, co dzieje się na placu budowy. Ogrodzenia tymczasowe z paneli to najwygodniejsza opcja – wystarczy jedynie dobrać panele o łącznej długości granic terenu, które chcemy odgrodzić. Innym rozwiązaniem są drewniane pale mocowane w ziemi, na których rozwija się siatkę.

 

Ile kosztuje ogrodzenie tymczasowe?

 

Pojedynczy panel ażurowy o wysokości 2 metrów to koszt rzędu ok. 60 – 70 zł za metr bieżący takiego ogrodzenia. Jak już mówiliśmy, inwestorzy rzadko kupują jednak ogrodzenie tymczasowe na własność, ponieważ mija się to z celem. Jeśli ogrodzenia nie dostarczy firma budowlana i jest to obowiązek leżący po stronie inwestora, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie ogrodzenia. Istnieje wiele firm oferujących dostawę i montaż ogrodzenia tymczasowego na placu budowy. Koszty robocizny to ok. 3 – 5 zł za metr bieżący. Z kolei koszty wynajmu oscylują zazwyczaj w granicach kilkunastu groszy za metr bieżący panelu. Załóżmy, że jest to 0,25 zł i musimy ogrodzić teren 25 x 25 m. Inwestor zapłaci 300 – 500 zł za dostawę i montaż i ok. 25 zł za wynajem całego ogrodzenia za dobę. Pamiętajmy, że wystarczy ogrodzić jedynie fragment działki, na której prowadzone będą prace budowlane.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.