Od czego zacząć remont domu?
Spis treści:
Generalny remont starego domu to dobry sposób, aby przywrócić mu dawną świetność. Wielu inwestorów, zamiast kupować nowy dom lub budować go od podstaw decydują się na zakup domu z rynku wtórnego. Takie nieruchomości można kupić w bardzo okazyjnej cenie. O ile koszty generalnego remontu zsumowane z zakupem nieruchomości nie są wyższe, aniżeli budowa nowego domu pod klucz, wówczas takie przedsięwzięcie można uznać za opłacalne.
Czy warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?
W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub doświadczonego inżyniera. Warto powiem poznać dokładny stan techniczny budynku, bo w ten sposób łatwiej jest wyodrębnić pilne prace, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Najwięcej informacji dostarczy ekspertyza techniczna sporządzona przez rzeczoznawcę, ale jej koszt to ok. 1,5 – 2,5 tys. zł w zależności od specyfiki budynku. Przy zakupie domu można pokusić się o ocenę stanu technicznego. Jest ona mniej dokładna, ale również dużo tańsza – jej koszt to ok. kilkuset złotych. Nawet prosta ocena techniczna pozwala ocenić, czy dana nieruchomość jest warta swojej ceny.
Czy generalny remont domu wymaga pozwolenia?
Zgodnie z definicją, remont to prace, które mają przywrócić budynek do jego pierwotnego stanu. W wyniku tych prac nie zmieniają się zatem kluczowe parametry techniczne budynku. Większość prac można wykonać bez zbędnych formalności, ale niektóre wymagać będą zgłoszenia lub pozwolenia. Zgłoszenia wymagają takie prace, jak: wymiana pokrycia dachu, wymiana okien, malowanie elewacji, ocieplenie budynku, wymiana instalacji grzewczej. Z kolei pozwolenia wymagać może wstawienie nowych okien dachowych lub powiększenie otworów ściennych.
W przypadku zgłoszenia wystarczy odczekać 21 dni od momentu złożenia zawiadomienia do stosowanego organu architektoniczno-budowlanego. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy decyzji o wniesieniu sprzeciwu, wówczas można rozpocząć prace. Z kolei na pozwolenie na budowę oczekuje się do 30 lub w wyjątkowych sytuacjach do 60 dni, a po wydaniu decyzji należy jeszcze odczekać 14 dni, aż stanie się ona prawomocna. Należy także pamiętać, że po zakończeniu remontu, którego częścią będzie termomodernizacja budynku, konieczne będzie uzyskanie nowej charakterystyki energetycznej.
Remont najlepiej rozpocząć od zewnątrz
W pierwszej kolejności warto wykonać prace na zewnątrz budynku. Należy sprawdzić szczelność pokrycia dachowego, a także drożność i stan orynnowania. Jeśli budynek nie jest ocieplony, warto jak najszybciej pomyśleć o położeniu termoizolacji, co pozwoli uczynić budynek bardziej energooszczędnym i tańszym w utrzymaniu. W ocieplonych budynkach konieczne może okazać się wypełnianie ubytków w tynku, a także malowanie elewacji. Warto przyjrzeć się także schodom prowadzącym do budynku, czy i one nie uległy presji czasu.
Do prac realizowanych na zewnątrz z pewnością możemy zaliczyć także wymianę okien. To kolejny bardzo istotny element termomodernizacji, która ma poprawić energooszczędność budynku i uczynić go tańszym w utrzymaniu. Pamiętajmy, że sama wymiana okien wymaga zgłoszenia, ale już powiększanie otworów okiennych i drzwiowych wymaga pozwolenia. Zważając, że to właśnie przez stolarkę okienną z naszego domu ucieka najwięcej ciepła, o wymianie okien w starym domu należy pomyśleć jak najszybciej, choć jest to kosztowna inwestycja.
Prace związane z modernizacją sieci
Jedną z pierwszych prac wewnątrz domu powinna być modernizacja sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej, o ile oczywiście zachodzi taka potrzeba. W starych domach często znajduje się jeszcze stary typ sieci z kablami aluminiowymi, podczas gdy dziś standardem są kable miedziane. W przypadku instalacji jednofazowej warto zastanowić się nad wprowadzeniem sieci trójfazowej, która często jest potrzebna do zasilania elektrycznych instalacji grzewczych. Z kolei generalny remont rut jest potrzebny, aby uniknąć nieoczekiwanych przecieków i zalania domu, a także pozbyć się uciążliwego hałasowania w rurach. Jeśli dom posiada tradycyjne grzejniki na wodę, wówczas warto odpowietrzyć cały układ, a następnie ponownie wypełnić go wodą.
Jakie prace w pierwszej kolejności wykonujemy wewnątrz domu?
Jeśli chcesz zmienić układ pomieszczeń w starym domu, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o wyburzeniu ścian działowych i wzniesieniu nowych. Następnie należy zatroszczyć się o nowe wylewki, a na tym etapie warto także rozważyć montaż ogrzewania podłogowego. Dalej pozostaje gładzenie ścian i sufitów oraz ich pomalowanie. Teraz można bezpiecznie układać podłogi. W pierwszej kolejności warto doprowadzić do ładu pomieszczenia – ich wyposażenie można kompletować z czasem, gdy pozwoli na to budżet. Biorąc jednak pod uwagę, że wygląd i stan wnętrz mają wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie domowników, to właśnie gruntowy remont podłóg i ścian warto przeprowadzić jako pierwszy. Na pierwszy ogień łazienki i kuchnia, czyli wnętrza bardziej narażone na wilgoć. Następnie sypialnie i pokój dzienny.
Jak przygotować się do generalnego remontu?
Po konsultacjach z rzeczoznawcą lub inżynierem warto przygotować plan działań. Należy rozpisać te prace, które należy wykonać w pierwszej kolejności: są to przede wszystkim prace „brudne” i wymagające kucia ścian, np. modernizacja sieci, wymiana ogrzewania, wymiana okien. Na początek warto zatroszczyć się o termomodernizację, która uczyni budynek bardziej energooszczędnym i tańszym w utrzymaniu. Dopiero w dalszej fazie zajmujemy się remontem i aranżacja wnętrz domu. Warto także przygotować kosztorys wszystkich prac i sprawdzić, czy nasz aktualny budżet na nie pozwala. Powszechnym błędem jest bowiem brak takiej kalkulacji, co często prowadzi do wyczerpania budżetu w trakcie prac i konieczności wstrzymania remontu.