Większość domów spadzistych w Polsce posiada okap, czyli fragment dachu wystający poza obrys budynku. Dla wielu osób jest to element niezbędny i w zasadzie ciężko jest im sobie wyobrazić dach bez okapu. Te spotykamy jednak coraz częściej, a wszystko za sprawą nowoczesnych stodół oraz energooszczędnych domów z poddaszem. W tym artykule dowiesz się, jakie funkcje pełni okap dachowy, a także, czy warto postawić na dach pozbawiony okapu.
Czym właściwie jest okap dachu?
Okap jest fragmentem dachu wysuniętym poza bryłę budynku. Jego konstrukcją nośną są krowie więźby dachowej wysunięte poza obrys muru, położone prostopadle i równolegle do budynku. Krokwie mogą być wyprofilowane w ozdobny sposób, czego doskonałym przykładem są domy w stylistyce góralskiej. Do krokwi mocowane są deski okapowe, a do nich haki, na których osadzone będzie orynnowanie budynku. Bardzo istotną kwestią jest wyprofilowanie krawędzi pokrycia, tak, aby woda spływała bezpośrednio do rynny. Okap musi być również zabezpieczony membraną, a pomiędzy nią i pokryciem dachy należy pamiętać o szczelinach wentylacyjnych. Wewnętrzną część okapu widzianą od dołu wykańcza się podbitką wykonaną z drewna, tworzywa lub blachy.
Jakie funkcje pełni okap dachu?
Okap dachu ma na celu odprowadzanie wody z dala o elewacji budynku. W ten sposób chroni ją przed zabrudzeniami oraz przed zawilgoceniem, dzięki czemu we wnętrzach nie rozwija się pleśń, a termoizolacja nie ulega uszkodzeniom. Okap dachu stanowi również osłonę przed słońcem, co jest szczególnie przydatne w upalne dni lata. Szerokość okapu w dużej mierze decyduj o tym, jak dużo światła dziennego będzie wpadać do wnętrza – zbyt długi okap może zanadto zacienić wnętrza. Okap pozwala również efektywniej wietrzyć przestrzeń znajdującą się pod pokryciem dachu.
Okap dachu ma również ogromny wpływ na stylistykę dachu. Zarówno jego szerokość, jak również sposób wykończenia podbitką ma duże znaczenie w kontekście całościowego wyglądu budynku. Dla wielu osób okap jest po prostu niezbędny i nie wyobrażają sobie one, że mogłoby go nie być. Pomimo wielu istotnych funkcji oraz znaczenia dla stylistyki domu, okap nie jest jednak elementem niezbędnym. Dowodzą tego nowoczesne, energooszczędne domy, w których coraz częściej rezygnuje się z okapu.
Nowoczesne stodoły – przykład domów z bezokapowym dachem
W Polsce coraz częściej spotykamy się z nowoczesnymi stodołami. Są to domy parterowe lub z poddaszem usytuowane na planie prostokąta i zwieńczone dwuspadowym dachem. Charakterystyczną cechą nowoczesnej stodoły jest brak okapu. W praktyce, z okapu nie da się całkowicie zrezygnować, ale jego konstrukcja ma kilka centymetrów i jest wykonana na wysokości ścian zewnętrznych, tak, aby krawędzie dachu można było zlicować z bryłą budynku. Brak okapu to rozwiązanie za którym przemawia przede wszystkim większa energooszczędność. Decydując się jednak na dach bez okapu trzeba pamiętać o pewnych minusach oraz konieczności dodatkowej ochrony domu przed wilgocią.
Jakie plusy powiada dach bezokapowy?
Dachy bez okapu są zlicowane z obrysem domu, dzięki czemu w żaden sposób nie zacieniają ścian oraz okien. W rezultacie takie domy mogą do maksimum wykorzystać energię słoneczną, która dodatkowo ogrzewa dom. Jednocześnie, do wnętrz wpada więcej światła dziennego, co stanowi kolejny czynnik przekładający się na niższe zużycie energii. Dach bezokapowy jest tańszy w budowie, ale tutaj należy pamiętać o innych kosztach związanych z taką konstrukcją, jak chociażby koniecznością stosowania lepszego tynku o większej odporności na wilgoć. Dach bez okapu świetnie wpisuje się również w stylistykę modernistycznych domów, które odznaczają się minimalizmem.
Jakie wady ma to rozwiązanie?
Dachy bezokapowe mają jednak pewne wady. Okna od strony południowej trzeba wyposażyć w szczelne rolety lub markizy, ponieważ nieograniczony dostęp do energii słonecznej może w lecie przysporzyć problemu nadmiernego nagrzewania się domu. Jednocześnie, konieczna jest dodatkowa ochrona domu przed wilgocią. W związku z tym należy zastosować tynk elewacyjny bardziej odporny na wilgoć oraz zabrudzenia. Istotną kwestią jest także wybór stolarki okiennej odpornej na wilgoć i promieniowanie UV. Optymalnym rozwiązaniem będą w tym przypadku okna PCV.
Dach z okapem czy bez? Podsumowanie
Dachy pozbawione okapu bez wątpienia oferują wiele korzyści, ale mają też wady, o których warto pamiętać decydując się na to rozwiązanie. Słabsza ochrona elewacji przed wilgocią odznacza konieczność stosowania lepszego tynku, który zapewni właściwą ochronę termoizolacji. Należy jednak zaznaczyć, że dobrze wykonany dach bezokapowy jest w pełni funkcjonalny i naprawdę dobrze chroni nasz budynek, co przy odpowiednim sposobie wykończenia elewacji oznacza, że rozwiązanie nie będzie miało niekorzystnego wpływu na trwałość budynku. Należy się jednak zatroszczyć o dobre markizy lub rolety zewnętrzne, które pozwolą chronić okna w okresie letnim przed ekspozycją na słońce.