Akademia Budowlana

Wiercenie studni – wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Spis treści:

Dostęp do wody jest oczywiście niezbędnym warunkiem zagospodarowania działki budowlanej. Nie każda parcela może zostać wyposażona w przyłącze wodne – weźmy chociażby wsie, gdzie tylko te nieliczne, położone blisko większych miast są wyposażone w sieć wodociągów. Alternatywą przyłącza wodnego jest studnia głębinowa. W tym artykule wytłumaczymy, na czym polega wiercenie studni oraz kiedy jest to korzystne rozwiązanie.

 

 

Na jakich działkach konieczna jest studnia?

 

Studnię głębinową można wykonać na działce budowlanej, która nie może zostać wyposażona w przyłącze wodociągowe. Jeśli w okolicy nie ma wodociągów, wówczas nie ma oczywiście możliwości wnioskowania do operatora o wykonanie przyłącza. W takich sytuacjach wiercenie studni jest po prostu konieczne, bo przecież dostęp do wody to warunek obligatoryjny, który trzeba spełnić, aby możliwe było zagospodarowanie działki budowlanej. 
Jednak studnię głębinową może wykonać tak naprawdę każdy inwestor (pod warunkiem dostosowania się do obowiązujących norm i warunków). Zaletą tego rozwiązania jest możliwość czerpania całkowicie darmowej wody z własnego ujęcia. Wówczas płacimy tak naprawdę wyłącznie za prąd potrzebny do pracy pompy – urządzenie nie pobiera jednak dużych ilości energii. W praktyce wody z gruntu nie zawsze są zdatne do korzystania w warunkach domowych. Wówczas trzeba dodatkowo zainwestować w odpowiednie systemy uzdatniania wody, a te nie należą do najtańszych. 


 

Badania geotechniczne – wybieramy lokalizację studni głębinowej

 

 

W pierwszej kolejności zawsze należy przeprowadzić badania geotechniczne. Ekspertyza przedstawiona przez doświadczonego geotechnika dostarczy nam informacji o tym, na jakiej głębokości znajduje się woda gruntowa i na jaką głębokość trzeba wiercić studnię. To jednak nie wszystko – na podstawie badań poznajemy warunki wodno-gruntowe, a te są bardzo istotne w kontekście wyboru określonych rozwiązań przy budowie domu, np. rodzaju fundamentów. Niektóre firmy, które oferują wiercenie studni posiadają w swojej ofercie także badania geotechniczne, dzięki czemu, załatwimy tą formalność za jednym zamachem. 
Lokalizacja pod studnię głębinową musi spełniać kilka wymogów. Chodzi o zachowanie odległości od zbiorników lub instalacji wodnych gwarantujące brak ryzyka skażenia wody. I tak, należy zachować 30 metrów od drenu przydomowej oczyszczalni ścieków z rozsączeniem, 15 metrów do szamba bezodpływowego lub osadnika gnilnego oczyszczalni, 7,5 metra od osi rowu przydrożnego oraz przynajmniej 5 metrów od granicy działki. 

 

 

Czy wykonanie studni głębinowej wymaga pozwolenia?
 

 

Przed przystąpieniem do prac trzeba się jeszcze upewnić, czy wykonanie studni głębinowej nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. W tym celu zerkamy do aktualnych przepisów, które mówią nam, że pozwolenie wodnoprawne jest konieczne w przypadku studni wyposażonych w ujęcie położone na głębokości powyżej 30 metrów, a także w sytuacji, gdy pobór wody powierzchniowej lub podziemnej będzie przekraczał 5 metrów sześciennych na dobę. W innych sytuacjach studnię głębinową można wykonać bez pozwolenia wodnoprawnego. 

 

Jak wygląda proces wiercenia i montażu studni głębinowej?
 

 

Po dobraniu dogodnej lokalizacji i załatwieniu formalności można przejść do prac związanych z wykonaniem studni. Pierwszy proces to oczywiście wiercenie studni przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Odwiert jest wykonywany zgodnie z docelową konstrukcją studni. Trzeba wziąć pod uwagę chociażby średnicę kręgów betonowych, z których wykonana zostanie kolumna. Warto jednak zauważyć, że współcześnie stosuje się również bardziej nowoczesne rozwiązanie nie wymagające kręgów betonowych, przez co odwiert wykonuje się na mniejszą szerokość. 
Nowoczesna studnia głębinowa jest wyposażona w pełną rurę PCV, u podstawy której znajduje się rura filtrowa, a przy ujęciu pompa głębinowa. Rury są otoczone obsypką żwirową. Na powierzchni studnia jest wykończona głowicą studzienną, w której mieści się zasilanie pompy, a także od której wychodzi przyłącze prowadzące do domu. Odwiert, w którym umieszcza się kolumnę studzienną jest dodatkowo żwirowany i uszczelniany. 
 

Mamy już studnię głębinową – co dalej?
 

 

Zanim zaczniesz korzystać z wody pobieranej przez studnię głębinową koniecznie zamów profesjonalne badania wody. Można to zrobić na trzy sposoby – zwrócić się z wnioskiem do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddać próbkę do wyspecjalizowanego laboratorium lub też skorzystać z usług firm specjalizujących się w montażu urządzeń do uzdatniania wody. Woda gruntowa może mieć niewłaściwy skład chemiczny (zbyt wysoka zawartość niektórych pierwiastków), a ponadto mogą w niej występować niebezpieczne bakterie i drobnoustroje. Na podstawie ekspertyzy z badania wody stosuje się odpowiednie urządzenia do uzdatniania wody. Niektóre chronią przede wszystkim zdrowie domowników, oferując czystą wodę zdatną do picia, podczas gdy inne mają chronić rury, a także urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka przed zbyt twardą wodą. 


 

Ile kosztuje wykonanie studni głębinowej?

 

 

Koszt wykonania studni głębinowej zależy od wielu czynników, takich jak: głębokość odwiertu, rodzaj pompy głębinowej, rur czy filtra. Samo wiercenie studni głębinowej na głębokość ok. 25 – 30 metrów to wydatek rzędu ok. 5 – 7 tys. złotych. Do tego dochodzi pompa głębinowa (od 700 do 1500 zł), rury (ok. 50 zł za metr bieżący) oraz filtr (od kilkuset do kilku tysięcy złotych). W rezultacie, wykonanie całej studni głębinowej to inwestycja, która może pochłonąć spokojnie ponad 10 tys. złotych. Jeszcze wyższe koszty czekają tych inwestorów, którzy będą zmuszeni zakupić urządzenia i systemy odpowiedzialne za uzdatniania wody ze studni głębinowej. 
 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.