Grzejniki kanałowe to wciąż stosunkowo rzadkie rozwiązanie, z którym zwykle spotkamy się w nowoczesnych biurach lub obiektach użyteczności publicznej. Rzadziej takie rozwiązanie wykorzystuje się w domach jednorodzinnych, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach popularność takiego systemu grzewczego stale rośnie. W niniejszym artykule dowiesz się, czym właściwie jest grzejnik kanałowy oraz jakie są jego mocne i słabe strony.
Czym właściwie jest grzejnik kanałowy?
Grzejnik kanałowy charakteryzuje przede wszystkim to, że jest on montowany w podłodze, dzięki czemu, nie zajmuje powierzchni wnętrza nad linią podłogi. Jedynym widocznym elementem są kratki wpuszczone w podłogę – mogą imitować drewno w różnych kolorach, dzięki czemu łatwiej jest je wpasować do wybranej aranżacji wnętrza. Grzejnik kanałowy posiada wymiennik ciepła wykonany z miedzi i aluminium, umieszczony w stalowej, ocynkowanej wannie. W nowoczesnych grzejnikach stosuje się także wentylator, który ma na celu usprawnić cyrkulację powietrza.
Warto zauważyć, że grzejnik kanałowy może być rozwiązaniem całorocznym, ponieważ może być wyposażony także w funkcję chłodzenia pomieszczenia. Co ważne, ten rodzaj grzejników zwykle stosuje się wzdłuż okien oraz drzwi balkonowych. W ten sposób ciepłe powietrze tworzy kurtynę, która skutecznie odseparowuje wnętrze od chłodnego powietrza, które najczęściej występuje właśnie przy stolarce okiennej i drzwiowej. Grzejnik wykańcza się specjalnym podestem z kratką – to jedyny element widoczny we wnętrzu. Coraz częściej stosuje się podesty zwijane, które uławiają prosty demontaż kratki celem przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych.
Jakie zalety posiada to rozwiązanie?
Grzejniki kanałowe to rozwiązanie szeroko stosowane w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, ale nieco rzadziej w domach jednorodzinnych, chociaż powoli się to zmienia. Coraz więcej nowoczesnych domów posiada grzejnik kanałowy jako główną instalację grzewczą lub instalację wspomagającą. Do największych atutów tego rozwiązania możemy zaliczyć:
- Grzejniki kanałowe są schowane pod podłogą, dzięki czemu nie zajmują wolnej powierzchni wnętrza. Tym samym można skutecznie zastąpić nieestetyczne grzejniki ścienne.
- Grzejniki kanałowe często stosuje się w domach z nowoczesnymi, dużymi przeszkleniami, których krawędzie sięgają podłogi. W takich domach nie ma oczywiście ściany, która umożliwiałyby montaż grzejnika, w związku z tym stosuje się grzejniki kanałowe.
- Grzejnik umieszczony wzdłuż okien i drzwi równomiernie rozprowadza ciepłe powietrze, które dodatkowo tworzy kurtynę zabezpieczają przed napływem chłodnego powietrza.
- Rozwiązanie to doskonale sprawdza się jako instalacja wspomagająca dla ogrzewania centralnego.
- Wysokiej jakości grzejniki kanałowe mogą być wyposażone również w funkcję chłodzenia.
- W przypadku większości grzejników mamy możliwość sterowania trybem pracy wentylatora, co pozwala dostosować jego pracę do aktualnej temperatury w pomieszczeniu.
- W pomieszczeniach ogrzewanych przez grzejnik kanałowy nie zachodzi problem parowania okien oraz drzwi balkonowych.
Jak widać, na korzyść grzejników kanałowych przemawia całkiem pokaźna lista korzyści. Decydując się jednak na to rozwiązanie warto mieć świadomość, że posiada ono również pewne minusy.
Jakie są wady grzejników kanałowych?
Jak głosi stare i znane powiedzenie, w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. A tych w przypadku grzejników kanałowych jest nawet kilka. Oto najważniejsze minusy, jakie możemy przypisać tej instalacji grzewczej:
- W przypadku dużych pomieszczeń efektywność grzejnika kanałowego może być niewystarczająca. Wówczas nie może on pełnić funkcji głównej instalacji grzewczej.
- Kurz i zanieczyszczenia w pomieszczeniu naturalnie osadzają się na podłodze, w tym również przechodzą przez kratki grzejnika. W rezultacie, kurz może być ponownie wdmuchiwany do wnętrza, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków. Dlatego, wnętrza ocieplane przez grzejniki kanałowe muszą być częściej i dokładniej odkurzane.
- Grzejniki kanałowe zasilane energią elektryczną są dość drogie w eksploatacji.
- Wybierając grzejnik kanałowy trzeba liczyć się ze sporymi kosztami – urządzenia te nie należą do tanich, a ponadto dodatkowych kosztów nastręcza dość skomplikowany montaż grzejnika.
Czy minusy przysłaniają zalety grzejnika kanałowego? No cóż, to już kwestia czysto indywidualna. Biorąc jednak pod uwagę, że coraz więcej osób decyduje się na wybór tego systemu grzewczego, przewaga mocnych stron wydaje się decydująca.
Czy grzejnik kanałowy to efektywny system grzewczy?
Podobnie jak w innych instalacjach grzewczych, tak również grzejnik kanałowy posiada niewątpliwe atuty, ale również wady, o których należy wiedzieć w momencie podejmowania decyzji. Grzejnik kanałowy z całą pewnością sprawdzi się zwłaszcza jako system uzupełniający dla ogrzewania centralnego, zwłaszcza w pokoju dziennym z dużymi oknami sięgającymi krawędzi podłogi. W takich wnętrzach nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych grzejników ściennych, a co za tym idzie, trzeba znaleźć alternatywę. Grzejnik kanałowy w tym przypadku sprawdza się naprawdę dobrze, ponieważ pozwala odizolować chłodne powietrze występujące przy stolarce okiennej i drzwiowej. W takich domach należy jednak pamiętać o systematycznym i dokładnym odkurzaniu, tak, aby kurz nie był rozprowadzany po całym wnętrzu przez pracujący wentylator tłoczący powietrze od dołu.