Istnieje wiele rodzajów schodów wewnętrznych, które można zastosować w domu jednorodzinnym. Wybór typu schodów zależy w dużej mierze od powierzchni budynku, rozkładu wnętrz, dostępnej przestrzeni, jak również dostępnego budżetu. Bardzo ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są schody wspornikowe, które zachwycają designerskim wyglądem. W niniejszym artykule przybliżymy charakterystykę takich schodów oraz ich mocne i słabe strony.
Czym charakteryzują się schody wspornikowe?
Schody wspornikowe są zbudowane ze stopni osadzonych bezpośrednio w ścianie nośnej budynku lub na słupie (w przypadku schodów obrotowych). Tego typu schody nie obciążają zatem stropu, a ich konstrukcja jest otwarta (ażurowa), dzięki czemu, prezentują się bardzo nowocześnie i nie zacieśniają dostępnej przestrzeni. Schody wspornikowe mogą być żelbetowe, drewniane, szklane oraz stalowe. Można je zastosować w istniejącym już budynku, ale często konieczne jest jednak uwzględnienie takich schodów już na etapie projektowania.
Obciążenia generowane podczas użytkowania schodów są przenoszone do ścian nośnych, a następnie do fundamentów. Taka konstrukcja oznacza, że schody wspornikowe mają ograniczoną szerokość i długość, jako iż nie są w żaden sposób podtrzymywane z drugiej strony. Jeśli chodzi o balustradę, tutaj mamy pełną dowolność – można zastosować balustradę mocowaną do boku stopni, bezpośrednio na nich, ale również w formie ażurowej osłony mocowanej do podłogi i stropu. Spotkamy się także ze schodami wspornikowymi, w których nie stosuje się żadnej balustrady.
Z jakich materiałów można wykonać schody wspornikowe?
Jeśli schody wspornikowe zostały uwzględnione w projekcie budowlanym, można postawić na solidne schody żelbetowe. Zaletą tego rozwiązania jest oczywiście możliwość wykończenia takich schodów w dowolny sposób – płytkami, deskami, panelami, kamieniem naturalnym. W przypadku takiej konstrukcji należy jednak dodatkowo wzmocnić ścianę, do której mocowane będą stopnie. Schody wspornikowe powinny być jednak lekkie, tak, aby nie obciążać zanadto konstrukcji nośnej. W związku z tym, dużą popularnością cieszą się stopnie drewniane, szklane oraz stalowe. Mamy zatem pełny przekrój materiałów, co pozwala dobrać schody pasujące zarówno do aranżacji wnętrza, jak również do budżetu, jakim dysponujemy. Jeśli chodzi o balustrady, zazwyczaj stosuje się balustrady szklane lub metalowe. Alternatywą jest drewniane przepierzenie schodów.