Akademia Budowlana

Okna ze szprosami – czy są korzystnym rozwiązaniem?

Spis treści:

 

Okna ze szprosami – New-House

 

Okna ze szprosami wielu osobom kojarzą się z luksusowymi rezydencjami. Świetnie sprawdzają się także w klasycystycznych dworkach oraz domach wykończonych w drewnie. Także domy w stylu amerykańskim posiadają charakterystyczne szprosy w oknach. Warto jednak pamiętać, że o ile dawniej szprosy były czymś niezbędnym, o tyle dziś w większości przypadków pełnią wyłącznie funkcje czysto dekoracyjną. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

 

Czym właściwie są szprosy w oknach?

 

 

Szprosy w oknach to inaczej listwy, które dzielą przeszklenie okna na mniejsze elementy. Dawniej było to rozwiązanie konieczne, ponieważ szprosy konstrukcyjne usztywniały ramę okna, a w poszczególne elementy ramy umieszczało się mniejsze szyby. Dziś, gdy rama okienna może bezpiecznie podtrzymywać nawet bardzo duże przeszklenia, szprosy w dużej mierze pełnia funkcję czysto dekoracyjną. Wciąż cieszą się jednak sporą popularnością w niektórych projektach, takich jak: klasyczne rezydencje, dworki, domy drewniane czy też domy w stylu amerykańskim.

 

Okna ze szprosami mają wielu zwolenników, ale również przeciwników. Zwolennicy komplementują ich stylowy wygląd i zauważają, że domy z takimi oknami wyglądają na bardziej luksusowe. Z kolei przeciwnicy dostrzegają wady, takie jak: wyższe koszty okien, a także mniejszą ilość światła dziennego wpadającego przez okna podzielone szprosami. Jedni i drudzy mają zatem mocne argumenty.

 

Rodzaje szprosów w oknach

 

Szprosy okienne są wykonane z materiału, z którego została wykonana rama okna. A zatem, w przypadku okien drewnianych mamy szprosy drewniane, w przypadku aluminiowych aluminiowe, a w przypadku PCV plastikowe. Można spotkać się także z uniwersalnymi szprosami wykonanymi z włókna szklanego, charakteryzujące się wysoką trwałością oraz lekkością. Ze względu na sposób montażu i pełnione funkcje, szprosy możemy podzielić na kilka rodzajów: