Okna ze szprosami wielu osobom kojarzą się z luksusowymi rezydencjami. Świetnie sprawdzają się także w klasycystycznych dworkach oraz domach wykończonych w drewnie. Także domy w stylu amerykańskim posiadają charakterystyczne szprosy w oknach. Warto jednak pamiętać, że o ile dawniej szprosy były czymś niezbędnym, o tyle dziś w większości przypadków pełnią wyłącznie funkcje czysto dekoracyjną. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Czym właściwie są szprosy w oknach?
Szprosy w oknach to inaczej listwy, które dzielą przeszklenie okna na mniejsze elementy. Dawniej było to rozwiązanie konieczne, ponieważ szprosy konstrukcyjne usztywniały ramę okna, a w poszczególne elementy ramy umieszczało się mniejsze szyby. Dziś, gdy rama okienna może bezpiecznie podtrzymywać nawet bardzo duże przeszklenia, szprosy w dużej mierze pełnia funkcję czysto dekoracyjną. Wciąż cieszą się jednak sporą popularnością w niektórych projektach, takich jak: klasyczne rezydencje, dworki, domy drewniane czy też domy w stylu amerykańskim.
Okna ze szprosami mają wielu zwolenników, ale również przeciwników. Zwolennicy komplementują ich stylowy wygląd i zauważają, że domy z takimi oknami wyglądają na bardziej luksusowe. Z kolei przeciwnicy dostrzegają wady, takie jak: wyższe koszty okien, a także mniejszą ilość światła dziennego wpadającego przez okna podzielone szprosami. Jedni i drudzy mają zatem mocne argumenty.
Rodzaje szprosów w oknach
Szprosy okienne są wykonane z materiału, z którego została wykonana rama okna. A zatem, w przypadku okien drewnianych mamy szprosy drewniane, w przypadku aluminiowych aluminiowe, a w przypadku PCV plastikowe. Można spotkać się także z uniwersalnymi szprosami wykonanymi z włókna szklanego, charakteryzujące się wysoką trwałością oraz lekkością. Ze względu na sposób montażu i pełnione funkcje, szprosy możemy podzielić na kilka rodzajów:
- Konstrukcyjne – stanowią integralną część ramy okna, usztywniając konstrukcję. Zazwyczaj są stosowane w dużych oknach, dla zwiększenia ich odporności na warunki atmosferyczne. Szprosy konstrukcyjne zazwyczaj umieszcza się po zewnętrznej stronie, aczkolwiek możemy spotkać się także z oknami, w których szprosy są po obu stronach.
- Międzyszybowe – szprosy można zastosować także pomiędzy dwoma pakietami szyb. Co za tym idzie, mogą być stosowane w oknach przynajmniej dwuszybowych. Zazwyczaj są to szprosy wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych.
- Weneckie – są to szprosy samoprzylepne, które nakleja się na szybę z pomocą taśmy lub miękkiego silikonu. Zazwyczaj są to szprosy wykonane z tworzywa sztucznego. Szprosy w każdej chwili można ściągnąć, nie narażając szyb na uszkodzenia.
- Nakładane – w drewnianych oknach można zastosować szprosy nakładane, które osadza się w specjalnej ramce po zewnętrznej stronie okna.
- Wiedeńskie – są bardzo zbliżone do weneckich, ale posiadają również uszczelki na krawędziach oraz ramkę, która ma imitować podział okna, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych szprosów konstrukcyjnych.
Warto zatem zauważyć, że na okna ze szprosami nie trzeba się decydować od razu, na etapie budowy domu. Jeśli mają one pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, szprosy weneckie, wiedeńskie czy nakładane można zastosować w przypadku tradycyjnych okien pozbawionych szprosów.