Kominek z płaszczem wodnym – na czym polega to rozwiązanie?
Spis treści:
Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie służące jako system wspomagający główną instalację grzewczą. Może podgrzewać wodę w obiegu centralnym, a także wodę użytkową. Rozwiązanie to jest dosyć kosztowne, ale biorąc pod uwagę duże oszczędności wynikające z zastosowania takiego systemu, warto w niego zainwestować. Kominki z płaszczem wodnym najlepiej jest montować podczas budowy domu, ale można je również zastosować w istniejących już budynkach.
Co to jest płaszcz wodny w kominku?
Płaszcz wodny to system działający na zasadzie wymiennika ciepła. Jest to odpowiednio uformowana rura, zwykle z jakościowych stopów stali, przez którą przebiegają gorące spaliny powstałe w wyniku spalania drewna lub innego materiału opałowego. Płaszcz wodny jest połączony z orurowaniem będącym częścią centralnego ogrzewania. Wymiennik ciepła ogrzewa wodę w rurach, która następnie trafia do obiegu. Do płaszcza wodnego można podłączyć także bojler lub kocioł na wodę, celem ogrzewania wody użytkowej. Płaszcz wodny jest oczywiście niewidoczny. Kominek powstaje w zabudowie, przez do jedynym widocznym elementem jest klimatyczne palenisko. Kominki z płaszczem wodnym służą jako wspomagające źródło ciepła.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Zasady działania kominka z płaszczem wodnym są niezwykle proste, a sama nazwa dość dobrze nakierowuje nas na istotę tego rozwiązania. Centrum tego systemu jest specjalnie uformowana rura, przez którą przebiegają gorące spaliny powstające w wyniku spalania. Rura ta jest otoczona przez rury, przez które płynie woda – jest to właśnie płaszcz wodny. Rura ze spalinami to wymiennik ciepła, który przekazuje je do wody. Ta trafia do obiegu centralnego ogrzewania, ale również do kotła lub bojlera, w którym ogrzewa się wodę użytkową. Nieco wystudzone spaliny są usuwane przez komin.
Dużym plusem jest możliwość sterowania obiegiem wody, dzięki czemu, woda może być ogrzewana tyko do określonej temperatury, pomimo tego, że temperatura w wymienniku ciepła będzie znacznie wyższa. W ten sposób, kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem dużo bardziej funkcjonalnym i łatwiej jest go dostosować do indywidualnych potrzeb. Poza tym, kominek wciąż pełni swoją domyślną funkcję, a zatem konwekcyjnie ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje.
Jakie zalety posiada kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie wspomagające główną instalację grzewczą. Pozwala dogrzać inne pomieszczenia w domu, a także ogrzać wodę użytkową. Dzięki temu, zużycie energii przez główną instalację jest dużo niższe. Kominek ten jest również bardzo estetyczny. Płaszcz wodny nie jest widoczny, ponieważ cały system jest odpowiednio zabudowany, tak, że jedynym widocznym elementem jest palenisko. A to można zaaranżować na wiele różnych sposobów, począwszy od kominków wzorowanych na starodawne kozy, aż po minimalistyczne wkłady z przeszklonymi drzwiami. Chociaż rozwiązanie to nie należy do najtańszych, to w perspektywie czasu oznacza bardzo duże oszczędności – w przeciągu kilku lat można odzyskać sporą część nakładu finansowego.
Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?
Decydując się na kominek z płaszczem wodnym trzeba się przygotować na inwestycję, której łączny koszt przekroczy kwotę 10,000 zł. O ile sam kominek z płaszczem wodnym można kupić stosunkowo niedrogo, w granicach 4-5 tysięcy, o tyle trzeba doliczyć koszty zabudowy, jak również montażu oraz podłączenia kominka do ogrzewania centralnego i kotła podgrzewającego wodę użytkową. Jak już mówiliśmy, to rozwiązanie skutecznie odciąża jednak główną instalację grzewczą, dzięki czemu, w perspektywie czasu może zaoferować spore oszczędności. Zwykle, inwestycja w kominek z płaszczem wodnym zwraca się w przeciągu kilku lat. Inwestycja okaże się kosztowniejsza w sytuacji, gdy kominek będzie wstawiany do istniejącego już domu – wówczas konieczne będą prace remontowe, jak również modernizacja instalacji grzewczej.
Czy kominek z płaszczem wodnym może stanowić samodzielną instalację grzewczą?
Jakościowy kominek z płaszczem wodnym jest w stanie skutecznie zwiększyć efektywność głównej instalacji grzewczej. Pozwala dogrzać wodę w centralnym obiegu, a także podgrzać wodę użytkową. Do tego, kominek dostatecznie dobrze ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Zwykle jest to otwarta strefa dzienna obejmująca salon, jadalnię i kuchnię, a czasem także gabinet. Jednak kominek z płaszczem wodnym nie zastąpi pełnej instalacji grzewczej. Stanowi jedynie rozwiązanie wspomagające i pozwala zwiększyć funkcjonalność kominka, który jest częstym elementem wyposażenia pokojów dziennych w domach jednorodzinnych. Kominek z płaszczem wodnym może współpracować z ogrzewaniem podłogowym, kotłem gazowym, a także kotłem na paliwo stałe. Coraz częściej stosuje się to rozwiązanie obok nowoczesnej pompy ciepła.