Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie służące jako system wspomagający główną instalację grzewczą. Może podgrzewać wodę w obiegu centralnym, a także wodę użytkową. Rozwiązanie to jest dosyć kosztowne, ale biorąc pod uwagę duże oszczędności wynikające z zastosowania takiego systemu, warto w niego zainwestować. Kominki z płaszczem wodnym najlepiej jest montować podczas budowy domu, ale można je również zastosować w istniejących już budynkach.
Co to jest płaszcz wodny w kominku?
Płaszcz wodny to system działający na zasadzie wymiennika ciepła. Jest to odpowiednio uformowana rura, zwykle z jakościowych stopów stali, przez którą przebiegają gorące spaliny powstałe w wyniku spalania drewna lub innego materiału opałowego. Płaszcz wodny jest połączony z orurowaniem będącym częścią centralnego ogrzewania. Wymiennik ciepła ogrzewa wodę w rurach, która następnie trafia do obiegu. Do płaszcza wodnego można podłączyć także bojler lub kocioł na wodę, celem ogrzewania wody użytkowej. Płaszcz wodny jest oczywiście niewidoczny. Kominek powstaje w zabudowie, przez do jedynym widocznym elementem jest klimatyczne palenisko. Kominki z płaszczem wodnym służą jako wspomagające źródło ciepła.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Zasady działania kominka z płaszczem wodnym są niezwykle proste, a sama nazwa dość dobrze nakierowuje nas na istotę tego rozwiązania. Centrum tego systemu jest specjalnie uformowana rura, przez którą przebiegają gorące spaliny powstające w wyniku spalania. Rura ta jest otoczona przez rury, przez które płynie woda – jest to właśnie płaszcz wodny. Rura ze spalinami to wymiennik ciepła, który przekazuje je do wody. Ta trafia do obiegu centralnego ogrzewania, ale również do kotła lub bojlera, w którym ogrzewa się wodę użytkową. Nieco wystudzone spaliny są usuwane przez komin.
Dużym plusem jest możliwość sterowania obiegiem wody, dzięki czemu, woda może być ogrzewana tyko do określonej temperatury, pomimo tego, że temperatura w wymienniku ciepła będzie znacznie wyższa. W ten sposób, kominek z płaszczem wodnym jest rozwiązaniem dużo bardziej funkcjonalnym i łatwiej jest go dostosować do indywidualnych potrzeb. Poza tym, kominek wciąż pełni swoją domyślną funkcję, a zatem konwekcyjnie ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje.