Materiały do ocieplenia ścian wewnętrznych

Zacznijmy od zdefiniowania kwestii ocieplania ścian wewnętrznych. Wpisując takie hasło w wyszukiwarce najczęściej odnajdziesz artykuły traktujące na temat ocieplania domu od wewnątrz. A to zupełnie co innego. Ściany zewnętrzne budynku najczęściej ociepla się od strony elewacji, gdyż jest to dużo bardziej praktyczne rozwiązanie – nie zabiera przestrzeni w środku domu, jest bardziej trwałe, a także lepiej zabezpiecza dom przed napływem zimnego powietrza. Z kolei ocieplanie ścian wewnętrznych to prostu ocieplanie ścian działowych, które oddzielają od siebie poszczególne wnętrza.
Warto jednak zauważyć, że dość podobną operacją jest docieplanie budynku od wewnątrz. Jeśli istniejąca termoizolacja nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań, a generalny remont z termomodernizacją nie wchodzi w grę, wówczas można zastosować docieplenie od wewnątrz. Ściany domu można dodatkowo obudować od środka płytami g-k lub cementowo-włóknowymi, pod którymi umieści się dodatkową warstwę ocieplenia. W tym artykule skupimy się jednak na ocieplaniu ścian wewnętrznych (działowych) i materiałach wykorzystywanych w tym celu.
W energooszczędnych domach często stosuje się tzw. strefy buforowe. W niektórych pomieszczeniach temperatura może być nieznacznie niższa, niż w innych, a umiejętne rozłożenie tych stref poprawia właściwości termoizolacyjne budynku. Z tego względu, sypialnie często są odizolowane od strefy dziennej, w której jest cieplej. Z kolei łazienki umieszcza się często w otoczeniu innych pomieszczeń, tak, aby łatwiej tam było zachować wyższą temperaturę. Ocieplanie ścian wewnętrznych w dużej mierze zwiększa efektywność stref buforowych i ułatwia zachowanie różnic temperatur, które wpłyną korzystnie na komfort i samopoczucie domowników.
Podstawowym celem ocieplania ścian wewnętrznych często jest również uzyskanie lepszej izolacji akustycznej. Materiały termoizolacyjne mają to do siebie, że nie tylko zapobiegają transferowi ciepła, ale również doskonale chłoną i rozpraszają dźwięki. W związku z tym, ocieplenie ścian wewnętrznych daje nam efekt 2w1 – izolując termicznie i akustycznie. Materiały do termoizolacji są przy tym dużo tańsze, aniżeli profesjonalne materiały stworzone z myślą o izolacji akustycznej.
Do wyboru w dużej mierze mamy te same materiały, które stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, tyle tylko, że zazwyczaj są to cieńsze warstwy, a kluczowym czynnikiem nie jest już współczynnik przenikania ciepła, a właśnie współczynnik izolacji akustycznej, która często jest priorytetem dla osób decydujących się na ocieplenie ścian wewnętrznych.
Do ocieplania ścian wewnętrznych najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną, głównie ze względu na doskonałe parametry izolacji akustycznej. Dodatkowo, biorąc pod uwagę konstrukcję ścian działowych, wełna mineralna znacznie ułatwia szczelne wypełnienie całej konstrukcji, bez pozostawiania pustych przestrzeni. Do wyboru pozostaje wełna szklana lub wełna skalna. Istotną cechą wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia ścian wewnętrznych jest niepalność. Materiał ten doskonale radzi sobie w bardzo wysokich temperaturach.
Do ocieplenia ścian działowych wykonanych z bloczków lub cegieł z powodzeniem można użyć płyty styropianowe. Świetne rezultaty oferuje styropian grafitowy, ale jest on znacznie droższy od białego. Styropian zapewnia świetną termoizolację i dobrą izolację akustyczną, choć w tym akurat względzie jest nieco słabszy od wełny. Do ocieplania ścian wewnętrznych wykorzystuje się oczywiście nieco cieńsze płyty, aniżeli w przypadku ścian zewnętrznych.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku ścian działowych są również izolacje wdmuchiwane. Stosuje się je w przypadku ścian, które mają pustą przestrzeń w środku. Chodzi zatem o płyty wykonane z płyt g-k lub cementowo-włóknowych, w których pomiędzy dwoma płytami pozostaje wolna przestrzeń. Można ją wypełnić wdmuchując granulat styropianu lub celulozę. Pokrewna jest metoda natryskowa, choć w niej stosuje się piankę poliuretanową. Plusem tych metod jest szybkość i wysoka skuteczność – materiał doskonale wypełnia nawet najtrudniej dostępne przestrzenie, co oczywiście przekłada się na lepszą termoizolację i izolację akustyczną.
Wybór odpowiedniego materiału w dużej mierze zależy od konstrukcji ścian działowych, jakie zastosowano w danym domu. Warto zatem sięgnąć po projekt budowlany i skonsultować tą kwestię z architektem. Wiele zależy również od tego, czy ocieplamy ściany w nowo powstającym budynku czy też zachodzi potrzeba ocieplenia ścian w już wykończonym domu. Wówczas najchętniej stosowane są techniki najmniej inwazyjne, które nie wymagają robienia pełnego rozgardiaszu. Ocieplenie ścian wewnętrznych jest bardzo istotne w kontekście komfortu i samopoczucia domowników, dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu.