Czym charakteryzuje się projekt domu nowoczesnego?
Spis treści:
Branża budowlana stale podąża za współczesnymi trendami i zmienia się zgodnie z potrzebami oraz oczekiwaniami inwestorów. Aktualnie poważnym problemem są wysokie ceny energii, a to sprawia, że projekt domu nowoczesnego w pierwszej kolejności stawia właśnie na energooszczędność, wysoką funkcjonalność oraz minimalistyczny wygląd. W tym artykule postaramy się opisać najważniejsze cechy współczesnych domów.
Czym właściwie jest projekt domu nowoczesnego?
Nowoczesny to inaczej współczesny, charakterystyczny dla obecnych czasów. A zatem, projekt domu nowoczesnego jest dostosowany do potrzeb oraz wyzwań, które stawia przed nami współczesny świat. Nacisk kładzie się przede wszystkim na energooszczędność oraz ekologie. Nowoczesny dom ma zużywać mniej energii, a zatem być bardziej przyjaznym środowisku naturalnemu. Korzysta na tym również właściciel domu, który płaci dużo niższe rachunki.
Aby uczynić budynek energooszczędnym, projekt domu nowoczesnego stawia na odpowiednie materiały budowlane, jakościową termoizolację, wysokiej klasy okna i drzwi, ale również prostą i zwartą bryłę, która ułatwia utrzymanie ciepła w domu. Nowoczesny projekt bierze pod uwagę także nowoczesne rozwiązania technologiczne w kwestii instalacji grzewczej, wentylacji, jak również systemów produkujących prąd z odnawialnych źródeł energii. Poniżej prześwietlamy projekt domu nowoczesnego w poszczególnych kategoriach.
Nowoczesny dom a kluczowe parametry techniczne
Jeśli chodzi o kluczowe parametry techniczne, projekt domu nowoczesnego odznacza się zwykle zwartą i prostą bryłą, bez dodatkowych elementów architektonicznych, które zwiększałyby ryzyko mostków termicznych. Idealnym przykładem będzie tu nowoczesna stodoła, czyli dom na planie prostokąta zwieńczony dwuspadowym dachem pozbawionym okapów. Z kolei modernistyczne domy piętrowe ze stropodachem posiadają bryłę bardziej nieregularną, ale jak dokładnie przeanalizujemy projekt, dostrzeżemy, że bryła została zaprojektowana w taki sposób, aby stworzyć strefy buforowe, które dodatkowo chronią część mieszkalną przed wychładzaniem. Do tego dochodzą duże okna, które mają na celu wykorzystać energię słoneczną do ogrzania wnętrz.
Z jakich materiałów wznosi się nowoczesne domy?
W tej kwestii nie zmieniło się aż taka dużo. Do budowy domu wciąż stosuje się popularne pustaki ceramiczne i wapienno-piaskowe. Jednak do grona chętnie stosowanych materiałów doszły nowe, a najlepszym przykładem jest beton komórkowy, z którego coraz częściej wznosi się ściany zewnętrzne. Posiada on bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a w połączeniu z odpowiednim ociepleniem stanowi praktycznie zaporę nie do przejścia dla chłodu. Ponadto, budowa domu z betonowych bloczków i pustaków przebiega dużo szybciej. Projekt domu nowoczesnego może sięgać także po silikaty oraz keramzytobeton.
Rozwiązania w obszarze energooszczędności
Współczesność stawia przed nami szereg wyzwań. Problemem są przede wszystkim rosnące ceny energii, które w dużej mierze dotykają właśnie posiadaczy domów jednorodzinnych. Dlatego też, nowoczesny projekt domu jest tworzony w taki sposób, aby do minimum ograniczyć zużycie energii, zarówno tej do celów grzewczych, jak również energii użytkowej potrzebnej do pracy wszystkich urządzeń w domu. Nowoczesne domy coraz częściej są ogrzewane przez pompy ciepła, które przy niewielkim zużyciu energii pozwalają wyprodukować duże ilości ciepła. Nowe domy coraz częściej posiadają wentylację mechaniczną, zamiast grawitacyjnej, która w naturalny sposób tworzyła mostki termiczne. Projekt nowoczesnego domu coraz częściej domyślnie posiada także systemy produkujące prąd z odnawialnych źródeł energii, takie jak np. panele fotowoltaiczne.
Funkcjonalny układ wnętrz
Współczesne domy powinny być również jak najbardziej funkcjonalne. W tym celu stosuje się odpowiedni układ wnętrz. Strefa dzienna, czyli salon, jadalnia i kuchnia bardzo często są ulokowane w otartym pomieszczeniu o dużej powierzchni. Jest ono doświetlane przez duże okna, które jednocześnie mają na celu wykorzystać energię słoneczną do dogrzania wnętrz. Kuchnia bardzo często jest położona w taki sposób, aby na etapie adaptacji łatwo było dostawić ściany działowe, które odgrodzą ją od salonu i jadalni. Spora część osób preferuje bowiem takie właśnie rozwiązanie. Strefa dzienna jest także odizolowana od części nocnej, w której znajdują się sypialnie oraz łazienki. W układ wnętrz wplata się także pomieszczenia gospodarcze i garaż, które mają tworzyć strefy buforowe. Jest w nich chłodniej niż w domu, ale dużo cieplej niż na zewnątrz, co dodatkowo chroni przed utratą ciepła z budynku.
Wygląd nowoczesnych domów
Zmieniła się także stylistyka nowoczesnych domów. Prym wiodą aktualnie trzy typy domów nowoczesnych: nowoczesna stodoła z dwuspadowym dachem, modernistyczny dom piętrowy ze stropodachem, a także zwarty i kwadratowy dom parterowy z czterospadowym dachem. Coraz popularniejsze są domy minimalistyczne, które mają się dobrze komponować z krajobrazem niezależnie od tego, w jakim miejscu są budowane. Niemniej jednak, w kwestii stylistyki inwestorzy mają ogromną swobodę, ponieważ nowoczesny projekt domu można skutecznie zrealizować w połączeniu ze stylistyką klasycystyczną czy nowoczesną.
Gdzie znajdziesz projekt domu nowoczesnego dla siebie?
Na stronie internetowej firmy budowlanej New House dostępny jest rozbudowany katalog gotowych projektów domów. Współpracujemy z wieloma cenionymi pracowniami, dzięki czemu, możemy zaoferować naszym klientom dostęp do kilkunastu tysięcy projektów. Zawierają one wycenę, co znacznie ułatwia dobór projektu pod kątem dostępnego budżetu. W naszym katalogu bez trudu znajdziesz projekt domu nowoczesnego dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.