Akademia Budowlana

Wiatrołap – co to jest za pomieszczenie?

Spis treści:

 

Wiatrołap – co to jest za pomieszczenie

 

Wiatrołap to pomieszczenie, które pełni w domu rolę strefy buforowej, która ma na celu zapobiec wpadaniu chłodnego powietrza do części mieszkalnej w okresie jesienno-zimowym. Z drugiej strony, wiatrołap zapobiega także nadmiernemu nagrzewaniu się domu w okresie letnim. Wiatrołap może być nazywany także w inny sposób, np. jako przedsionek lub sień. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, jaką rolę w domu jednorodzinnym pełni wiatrołap.

 

Co to jest wiatrołap?

 

 

Wiatrołap nazywany również przedsionkiem lub sienią to zazwyczaj niewielkie i nieogrzewane pomieszczenie, do którego wchodzimy przez drzwi zewnętrzne. Stanowi strefę buforową, która oddziela wejście od części mieszkalnej. Rozwiązanie to jest stosowane od wielu lat, a jego zastosowanie ujawnia się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Chodzi o to, aby zimne powietrze wpadające do budynku po otworzeniu drzwi zewnętrznych nie przenikało bezpośrednio do części mieszkalnej, co oczywiście oznaczałoby ogromną utratę wyprodukowanego ciepła. Pomieszczenie to poniekąd łapie wiatr i stąd nazwa wiatrołap.

 

Wiatrołap pełni także bardzo ważną rolę w komunikacji budynku, ponieważ w tego pomieszczenia można przejść nie tylko do części mieszkalnej. W wielu domach wiatrołap jest skomunikowany także z garażem, kotłownią czy spiżarnią. Z kolei w domach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wiatrołap może prowadzić także do poczekalni i gabinetu, oddzielając interesantów i klientów od części prywatnej. Wiatrołap bardzo często pełni również funkcję garderoby – zwykle to właśnie tu zostawia się ubranie wierzchnie oraz buty.

 

Jaką funkcję pełni wiatrołap w domu?

 

Jak sama nazwa wskazuje, wiatrołap ma przechwytywać zimne powietrze i nie dopuszczać do tego, aby przedostawało się one do części mieszkalnej po otworzeniu drzwi zewnętrznych. W przypadku wiatrołapu wysuniętego poza bryłę budynku, „łapanie” wiatru nabiera dodatkowego znaczenia, jako iż to właśnie ta część domu chłonie dużą część podmuchów, zapobiegając wychładzaniu się wnętrza. W ciepłych okresach roku wiatrołap może natomiast chronić przed przenikaniem nadmiernego ciepła.

 

Wiatrołap często służy jako garderoba, choć biorąc pod uwagę, że zwykle jest to pomieszczenie nieogrzewane, bywa to problematyczne przy bardzo niskich temperaturach. Niemniej jednak, to właśnie w wiatrołapie często umieszcza się szafę, wieszak, siedzisko do zakładania butów oraz miejsce na buty. Nierzadko wiatrołap z biegiem czasu nieco „ewoluuje” w kierunku składziku i wielu domach jest wykorzystywany np. jako miejsce na rowery. Jak już mówiliśmy, wiatrołap może także stanowić ważne pomieszczenie ze względu na komunikację, łącząc ze sobą kilka części domu.