Akademia Budowlana

Rynny metalowe czy plastikowe?

Spis treści:

 

Rynny metalowe czy plastikowe

 

Zarówno na etapie projektowania domu, jak i realizacji prac, inwestor podejmuje wiele istotnych decyzji, które wpływają na koszty realizacji, jak również funkcjonalność przyszłego budynku. Jedną z takich decyzji jest wybór orynnowania odpowiedzialnego za odprowadzanie wody opadowej i roztopowej z dachu. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się rynny metalowe i rynny plastikowe. Które z nich okażą się lepszym wyborem?

 

Wybieramy odpowiednie orynnowanie

 

 

System orynnowania pełni w budynku bardzo istotną rolę. Rynny są odpowiedzialne za bezpieczne odprowadzanie wody opadowej oraz wody roztopowej z dachu. Jednocześnie chronią przed spływaniem wody po ścianach budynku, co oczywiście wiązałoby się z uszkodzeniem tynku, jego zabrudzeniem, a także przeniknięciem do termoizolacji, co obniżyłoby energooszczędność całego budynku. Rynny nie dopuszczają także do rozwoju grzyba i pleśni. Z punktu widzenia estetyki – powinny być mało widoczne, tak, aby nie zaburzać stylistyki budynku.

 

Dlatego wybór właściwych rynien jest bardzo odpowiedzialną decyzją mającą spory wpływ na funkcjonalność i trwałość budynku. Inwestorzy najczęściej wybierają spośród dwóch rozwiązań: rynien metalowych i rynien plastikowych. I choć dostępne są również rynny drewniane, to te są stosowane wyjątkowo rzadko. Z kolei rynny metalowe to nieco szersza grupa, która obejmuje stal, aluminium, miedź, a także stop tytanu i cynku. Niektórych metali nie należy łączyć, co wpływa na wybór rozwiązania do dachu pokrytego blachą. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które rynny są lepsze: metalowe czy plastikowe.

 

Zalety rynien metalowych

 

Rynny metalowe są bardzo trwałe na uszkodzenia i dobrze znoszą nawet duże obciążenia, dzięki czemu, są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne, a ryzyko ich zerwania jest mniejsze. Chociaż metale mają tendencje do korodowania, rynny metalowe są odpowiednio cynkowane oraz zabezpieczane, tak, aby rdza nie miała do nich dostępu. Ryzyko korozji pojawia się jedynie w przypadku nieprawidłowego połączenia elementów lub zarysowań, które niszczą warstwę ochronną. Rynny metalowe są również bardziej odporne na mocne nasłonecznienie, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur nie ulegają odkształceniom. Także bardzo niskie temperatury nie szkodą metalowym rynnom.