Kręgi betonowe – zastosowanie przy budowie domu
Spis treści:
Kręgi wykonane z betonu są nieodzownym elementem budowlanym wykorzystywanym przede wszystkim w konstrukcjach studni, studzienek, szamb oraz innych elementów kanalizacji. Odznaczają się wysoką trwałością i przez wiele lat zachowują wymaganą szczelność. Wybierając kręgi betonowe należy jednak pamiętać, że wyroby te dzielimy na kilka rodzajów i trzeba wybrać te kręgi, które nadają się do konkretnego zastosowania.
Czym właściwie są kręgi betonowe?
Kręgi betonowe to inaczej rury betonowe o dużej średnicy. Są to elementy prefabrykowane tworzone w zakładach produkcyjnych, takich jak chociażby betoniarnia. Posiadają zbrojenia stalowe, które zwiększają trwałość betonu i zapobiegają jego pękaniu. Kręgi betonowe stworzone z myślą o budowie studni lub studzienek mogą zawierać stopnie włazowe. W krawędziach stosuje się specjalne zamki, które pozwalają łączyć betonowe kręgi na uszczelkę. Kręgi można także łączyć w bardziej tradycyjny sposób, czyli na zaprawę, którą umieszcza się pomiędzy poszczególnymi elementami. Kręgi betonowe są zbrojone, aby zapewnić im większą trwałość. Gotowe elementy kanalizacyjne wykonane z betonowych kręgów uszczelnia się pierścieniami.
Jakie właściwości posiadają kręgi betonowe?
Kręgi wykonane z betonu odznaczają się bardzo wysoką trwałością i solidnością. Są bardzo odporne na ściskanie, dzięki czemu, nie ulegają odkształceniu. Pomimo trudnych warunków wodno-gruntowych mogą zachować nienaganną szczelność przez wiele lat (aby poprawić tę właściwość, kręgi betonowe są dodatkowe zabezpieczane hydroizolacją. Elementy te nie należą do drogich, a sam montaż jest bardzo prosty, choć oczywiście wymaga fachowego sprzętu oraz doświadczenia.
Warto jednak pamiętać o tym, że kręgi betonowe różnią się między sobą kilkoma parametrami. Pierwszy z nich, widoczny na pierwszy rzut oka, to średnica. Zakres średnicy wewnętrznej mieści się w przedziale od 1000 do 1500 mm, natomiast w przypadku średnicy zewnętrznej jest to 1240 – 1800 mn. Należy także sprawdzić klasę betonu oraz zastosowania takiej mieszanki. Kręgi do budowy studni mogą zawierać stopnie włazowe oraz zamki ułatwiające montaż. Co za tym idzie, betonowe kręgi zawsze dobiera się pod kątem konkretnych zastosowań.
Zastosowanie kręgów betonowych w budownictwie
Betonowe kręgi znajdują wszechstronne zastosowanie przede wszystkim w budowie elementów kanalizacyjnych oraz studni. Służą do budowy: studzienek kanalizacyjnych, szamb betonowych, przydomowych oczyszczalni ścieków, studni, zbiorników retencyjnych. Ze względu na wysoką trwałość oraz szczelność, kręgi betonowe znajdują szerokie zastosowanie w infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej. O konkretnym zastosowaniu kręgu zależy przede wszystkim średnica oraz klasa betonu, która decyduje o dokładnych parametrach technicznych.
Na pewno warto również wspomnieć o tym, że kręgi betonowe znajdują zastosowanie przy budowie fundamentów. W tym celu stosuje się specjalne studnie fundamentowe wykonane właśnie z betonu. Są one wykorzystywane na działkach położonych na niestabilnym i mało nośnym gruncie. Studnie fundamentowe osadza się w głębszych i bardziej nośnych warstwach gruntu, natomiast na samych studniach opiera się ławy i ściany fundamentowe. Do budowy studni betonowych wykorzystuje się beton o nieco innej klasie, ale sama konstrukcja jest bardzo podobna.
Jak wygląda układanie kręgów betonowych?
Pierwszym etapem są prace ziemne, w trakcie których wykopuje się otwory w ziemi na odpowiednią głębokość. Na początek w gruncie osadza się podkłady, które mają zapewnić stabilność oraz równomierne rozkładanie obciążeń na większą część gruntu. Na podkłady z pomocą dźwigu opuszcza się betonowe kręgi, gdzie są one ze sobą łączone, czy to na zamek i uszczelkę, czy też klasycznie na zaprawę. Gotowe podkłady uszczelnia się zaprawą wodoszczelną. Może to być żywica epoksydowa, ale również papa bitumiczna. Kręgi betonowe są również uszczelniane na spoinach od zewnątrz, tak, aby zagwarantować im jak największą odporność na wilgoć i napór wód gruntowych.
Ile kosztują kręgi betonowe?
Jak już mówiliśmy, betonowe kręgi wybiera się pod kątem konkretnego zastosowania, ponieważ różnią się one średnicą, klasą betonu, sposobem zbrojenia oraz domyślną metodą montażu. Za mniejsze kręgi betonowe o średnicy wewnętrznej 1000 mm trzeba zapłacić ok. 150 zł, natomiast w przypadku większych kręgów betonowych o średnicy 1500mm jest to wydatek rzędu 300 zł. Nieco droższe są natomiast kręgi betonowe wykorzystywane jako studnie fundamentowe. W gruncie rzeczy, kręgi z betonu nie są jednak drogie w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę ich wysoką trwałość oraz pozostałe właściwości. Zawsze należy zwrócić uwagę na parametry techniczne kręgów betonowych zamawianych od producenta.