Akademia Budowlana

Strop Teriva – charakterystyka

Spis treści:

 

Strop Teriva – charakterystyka

 

Strop Teriva to inaczej gęstożebrowy strop monolityczno-prefabrykowany. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym oraz szeregowym. Odznacza się wysoką trwałością i jest zdolny do przenoszenia nawet bardzo dużych obciążeń. Wybór właściwego stropu to jedna z kluczowych decyzji na etapie projektowania domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Czym charakteryzuje się strop Teriva? Jak wygląda budowa stropu gęstożebrowego?

 

Co to jest strop Teriva?

 

Strop Teriva to inaczej strop gęstożebrowy. Składa się z prefabrykowanych kratownic i belek stropowych, pustaków oraz zaprawy betonowej. Taka konstrukcja zapewnia bardzo wysoką trwałość i nośność. Strop Teriva można zastosować w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym, jako strop oddzielający dolną kondygnację od piętra lub poddasza. Tego typu stropy można zastosować również nad piwnicą. Charakterystyka stropów Teriva sprawia, że znajdują one wszechstronne zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym oraz szeregowym. Stropy te wyróżnia równomierne rozkładanie obciążeń ponad ciężar własny konstrukcji. To oznacza, że obciążenie na strop Teriva obejmuje również ściany działowe, warstwy wykończeniowe i podłogowe.

 

W jakich domach można zastosować strop Teriva?

 

Stropy Teriva bardzo często wykorzystuje się w domach jednorodzinnych – piętrowych, a także z poddaszem użytkowym. Taki strop znajdzie zastosowanie także w domach parterowych z podpiwniczeniem. Ze względu na specyfikę konstrukcji, strop gęstożebrowy często stosuje się również w domach w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Dopuszczalna rozpiętość stropów Teriva zależy od dokładnego rodzaju konstrukcji i wynosi od 6 metrów (Teriva I) do nawet 7.8 metrów (Teriva II).

 

Jakie korzyści oferuje strop Teriva?

 

Stropy gęstożebrowe Teriva są bardzo uniwersalne, a wszystko za sprawą wysokiej trwałości oraz stabilności, a także faktu, że stop ten równomiernie rozkłada nawet duże obciążenia. Dzięki temu, stropy Teriva umożliwiają swobodne aranżowanie różnorodnych powierzchni i płaszczyzn. Do budowy stropu Teriva zazwyczaj wykorzystuje się pustaki betonowe, aczkolwiek stosuje się również nieco droższe pustaki z keramzytu. Kolejną zaletą stropu gęstożebrowego jest bardzo dobra izolacja akustyczna – świetnie zapobiega on przenoszeniu dźwięków pomiędzy kondygnacjami. Stropy Teriva zapewniają także przyzwoitą izolację termiczną.

 

Strop Teriva – charakterystyka - New-House

 

Jakie minusy posiada strop gęstożebrowy?

 

Gęstożebrowe stropy Teriva posiadają również pewne wady i ograniczenia. Przede wszystkim są dość złożone w budowie, co oznacza, że do realizacji takich stropów potrzebna jest wykwalifikowana ekipa budowlana, która posiada już doświadczenie w tego typu stropach. Dodatkowym minusem może być również to, że do budowy takiego stropu potrzebne są prefabrykowane elementy przywożone z zakładu produkcyjnego na plac budowy. O ile sama konstrukcja nie należy do drogich, o tyle robocizna już tak, a co za tym idzie, realizacja stropu gęstożebrowego bywa kosztowna.

 

Ile kosztuje wykonanie stropu gęstożebrowego?

 

Koszty budowy domu Teriva zależeć będą od rodzaju stropu, jego rozpiętości, a także specyfiki budynku, w którym powstaje. Znaczenie może mieć również lokalizacja. Możemy jednak przybliżyć orientacyjne ceny budowy. Za materiały trzeba liczyć ok. 150 – 200 zł za metr kwadratowy. Do tego dochodzi ok. 100 – 150 zł za robociznę. A zatem, wykonanie stropu Teriva to wydatek rzędu od 250 do 350 zł za metr kwadratowy. W przypadku kondygnacji o powierzchni 50m2, koszt wykonania takiego stropu zmieści się w przedziale: 12,500 – 17,500 zł.