Dom z poddaszem do adaptacji
Spis treści:
W katalogu biur projektowych i pracowni architektonicznych często można natrafić na projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Projekt tego domu zakłada, że użytkowany będzie jedynie parter, ale jednocześnie pozostawia furtkę do prostszej adaptacji poddasza, gdyby zaszła konieczność uzyskania dodatkowej powierzchni użytkowej. To dobry wybór dla osób, które myślą o wyborze praktycznego projektu domu z myślą o przyszłości.
Czym charakteryzuje się dom z poddaszem do adaptacji?
Domy parterowe z dachem dwuspadowym to konstrukcja najtańsza w budowie ze względu na zwartą bryłę oraz nieskomplikowane rozwiązania technologiczne. Jednak nie każdy inwestor potrzebuje użytkowe poddasze. Równie dobrze może to być po prostu strych, który będzie służył do przechowywania niepotrzebnych rzeczy. Jednak domy z poddaszem do adaptacji są projektowane w taki sposób, aby poddasze mogło służyć zarówno do celów mieszkalnych, jak również jako strych – wybór zależy od właściciela takiego domu. Początkowo powstaje dom parterowy, ale przestrzeń na poddaszu jest dostatecznie duża, aby można tu było stworzyć poddasze użytkowe.
Poddasza użytkowe muszą spełniać szereg wymogów. Muszą mieć dostęp do światła dziennego, muszą być ocieplone, muszą posiadać odpowiednią wentylację, a ponadto, minimalna wysokość w najwyższym punkcie nie może być mniejsza niż 2,20 metrów. Dom z poddaszem do adaptacji posiada zatem dostatecznie wysokie poddasze, a nierzadko także okna dachowe. Dzięki temu, jeśli w przyszłości właściciel zechce zaadaptować poddasze, proces ten będzie dużo tańszy i szybszy, aniżeli w domach wyposażonych w niski strych. W zamyśle, dom z poddaszem do adaptacji umożliwia zrealizowanie adaptacji bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę.
Komu można polecić dom z poddaszem do adaptacji?
Domy z poddaszem do adaptacji można polecić wszystkim inwestorom, którzy chcą wybudować funkcjonalny dom parterowy dający w przyszłości możliwość łatwego pozyskania dodatkowej powierzchni użytkowej poprzez adaptację poddasza. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku młodych inwestorów, którzy myślą o powiększeniu rodziny w perspektywie czasu. Dom z poddaszem do adaptacji jest także dobrym wyborem dla osób, które dysponują ograniczonym budżetem. Wybudowanie takiego domu, bez poddasza użytkowego, będzie tańsze nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem adaptację poddasza można wykonać w perspektywie lat, gdy właściciel domu będzie dysponował dostatecznie dużym budżetem.
Jakie korzyści oferuje dom z poddaszem do adaptacji?
W katalogach pracowni architektonicznych i biur projektowych można znaleźć wiele projektów domów parterowych z poddaszem użytkowym. Nic dziwnego, taki dom może zaoferować szereg korzyści, a do najważniejszych z nich zaliczymy:
- Możliwość łatwiejszej i tańszej adaptacji poddasza w przyszłości,
- Dom posiada już schody, a poddasze jest w pełni przygotowane do adaptacji,
- To inwestor decyduje, w jaki sposób wykorzysta poddasze,
- Poddasze można zaadaptować już na etapie adaptacji projektu, jak również kilka lat po wybudowaniu domu.
- Dom z poddaszem do adaptacji jest tańszy w budowie, niż dom z poddaszem użytkowym. Daje to większą kontrolę nad budżetem.
- Właściciel domu może w dowolnym momencie zyskać dodatkową powierzchnię użytkową.
Jeśli szukasz funkcjonalnego, a zarazem taniego domu oferującego dodatkowe możliwości w perspektywie nadchodzących lat, dom z poddaszem do adaptacji to dobry wybór.
Jakie warunki musi spełniać poddasze do adaptacji?
Poddasze użytkowe musi posiadać dostęp do światła dziennego, dobrą wentylację, ocieplenie, dostatecznie wytrzymały stop, dostęp do sieci elektrycznej, a także dostatecznie dużą przestrzeń – minimalna wysokość w najwyższym punkcie nie może być mniejsza niż 2,20 metra. W przypadku domów parterowych z dachem o niskim kącie nachylenia bardzo trudno jest spełnić powyższe normy, ponieważ w zamyśle te domy nie były projektowane z myślą o użytkowym poddaszu. Natomiast dom z poddaszem do adaptacji posiada już poddasze ocieplone i wentylowane, nierzadko z dostępem do okien. Wystarczy tak naprawdę dociągnąć instalacje, postawić ścianki działowe, wykończyć wnętrza i voila – poddasze oferuje już dodatkową powierzchnię użytkową. Architekci tworzący taki projekt często dążą do tego, aby adaptacja poddasza nie wymagała pozwolenia na budowę.
Ile kosztuje adaptacja poddasza?
Adaptacja poddasza w domach, które zostały zaprojektowane z myślą o adaptacji w perspektywie przyszłości jest znacznie tańsza, aniżeli w przypadku domów, które docelowo miały być domem parterowym bez poddasza użytkowego. Duża część prac jest już wykończona – dach jest ocieplony i posiada wentylację, często wstawione są już okna dachowe. Czasami nawet dociągnięta jest sieć elektryczna. Pozostaje postawić ściany działowe i wykończyć wnętrza tworząc komfortowe warunki. Dzięki temu, w domu z poddaszem do adaptacji, proces adaptacji poddasza można zamknąć w przedziale cenowym do 30 tys. złotych, choć wiele zależy oczywiście od powierzchni poddasza, a także od oczekiwanych standardów – drożej kosztować będzie adaptacja poddasza, na którym właściciel domu chce stworzyć łazienkę. Będzie to wymagało dociągnięcia instalacji wodno-kanalizacyjnej.