Ytong czy porotherm? Który materiał wybrać?

Pomimo wielu zmian oraz coraz to nowocześniejszych technologii budowy, w Polsce wciąż królują domy murowane, do których inwestorzy mają największe zaufanie. I trudno się temu dziwić, jednak co mur, to mur. Zwłaszcza w przypadku coraz to bardziej ekstremalnych warunków pogodowych. Na przestrzeni ostatnich lat zaszły jednak zmiany, których nie widać gołym okiem w wykończonych budynkach. Domy murowane coraz częściej stawia się z lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych materiałów budowlanych, które pozwalają redukować koszty inwestycji, a jednocześnie umożliwiają dużo szybsze prowadzenie prac budowlanych.
Dwoma materiałami cieszącymi się obecnie największym zainteresowaniem są pustaki ceramiczne Porotherm oraz bloczki z betonu komórkowego Ytong. Oba te materiały umożliwiają wzniesienie bardzo praktycznego, a zarazem trwałego budynku, ale ich parametry techniczne są nieco inne, o czym warto wiedzieć, aby podjąć korzystniejszą dla siebie decyzję. W tym artykule podjęliśmy się próby porównania materiałów oraz wskazania ich głównych różnic.
Zacznijmy od bloczków z betonu komórkowego. Ytong to materiał, który pozwala znacznie skrócić czas budowy względem pustaków ceramicznych. Odznacza się wysoką trwałością, a dokładna nośność zależy od gęstości wykorzystanego do produkcji betonu. Od gęstości betonu zależy również termoizolacyjność oraz izolacja akustyczna. Gęsty beton gwarantuje wyższą trwałość oraz lepszą akustykę, podczas gdy beton o mniejszej gęstości odznacza się lepszą termoizolacyjnością. To sprawia, że do budowy domu często wykorzystuje się bloczki o różnych gęstościach w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić konstrukcja z bloczków.
Ytong odznacza się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu jak ulał pasuje do nowoczesnych i energooszczędnych domów. Minusem tego materiału jest duża nasiąkliwość, co sprawia, że Ytong należy przechowywać w miejscu odsłoniętym od deszczu, a budowę domu w stanie surowym trzeba dokończyć w przeciągu jednego sezonu. Jeśli chodzi o ceny, Ytong jest dwa razy droższy od pustaków ceramicznych, ale wymaga dużo mniejszej ilości zaprawy i często nie wymaga dodatkowej izolacji, dzięki czemu, koszty budowy domu plasują się na podobnym poziomie.
Pustaki ceramiczne Porotherm odznaczają się bardzo wysoką trwałością i nośnością – pod tym względem są praktycznie bezkonkurencyjne. Jednocześnie, są odporne na wilgoć i mało nasiąkliwe, dzięki czemu, nie sprawiają takich trudności przy przechowywaniu, jak Ytong. Kolejnym atutem jest to, że pustaki ceramiczne Porotherm są tańsze, choć jak już powiedzieliśmy, koszty budowy są zbliżone, gdy uwzględni się koszty zaprawy, obróbki i robocizny, a także ocieplenia. Wadą pustaków ceramicznych jest dość wysoki współczynnik przenikania ciepła, co oznacza, że materiał ten musi zostać zabezpieczony dostatecznie dobrą termoizolacją.
Plusem jest natomiast lepsza izolacja akustyczna. Pod tym względem pustaki ceramiczne są dużo lepsze od betonu komórkowego. Na minus wychodzi natomiast tempo budowy domu – z Porotherm buduje się wolniej ze względu na większe ilości zaprawy, jednak plusem jest to, że są one nieco wygodniejsze w składowaniu i odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Warto także zauważyć, że w Polsce od wielu lat królują jednak domy murowane wykonywane z pustaków ceramicznych, podczas gdy beton komórkowy zyskuje popularność w ostatnich latach.
Jeśli weźmiemy pod uwagę gotowy dom pod klucz, prawdę powiedziawszy nie ma większej różnicy między betonem komórkowym i pustakami ceramicznymi. Z obu tych materiałów da się zbudować funkcjonalny i wytrzymały dom, który będzie odznaczał się trwałością na przestrzeni wielu lat. Ze względu na większą nośność, do budowy cięższych i większych domów wykorzystuje się pustaki, które lepiej radzą sobie z obciążeniami. A zatem o ile domy parterowe i z poddaszem użytkowym mogą być budowane z obu tych materiałów, o tyle w domach piętrowych częściej spotkamy się pustakiem.
Różnice występują jednak na etapie budowy. Inwestorzy, którzy chcą jak najszybciej wybudować dom pod klucz wybiorą Ytong, ponieważ domy z betonu komórkowego są wznoszone dużo szybciej. Materiał ten świetnie sprawdza się w budynkach energooszczędnych, ze względu na wysoką termoizolacyjność materiału. Jeśli jednak budowa nie musi być realizowana w pośpiechu, Porotherm wydaje się wygodniejszym materiałem, ponieważ wykazuje większą odporność na czynniki atmosferyczne i jest nisko nasiąkliwy. Materiały dość wyraźnie różnią się ceną – Ytong jest nawet dwa razy droższy, ale jak już mówiliśmy, nie przekłada się to na koszty budowy domu, ponieważ po uwzględnieniu zaprawy i ocieplenia, oba domy mogą kosztować podobnie, choć wobec aktualnych realiów rynkowych nieco taniej wypadają domy z betonu.