Akademia Budowlana

Remont starego domu – jakie prace należy wykonać?

Spis treści:

 

Remont starego domu z New-House

 

Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że osoby marzące o zakupie własnego domu często zastanawiają się nad zakupem starego budynku z myślą o generalnym remoncie. Ceny starych i podniszczonych domów często są bardzo atrakcyjne, a plusem jest to, że w pakiecie z domem otrzymujemy także działkę budowlaną. Jednak czy remont starego domu to opłacalna inwestycja? Wiele zależy od prac, które trzeba będzie zrealizować.

 

Czy zakup i remont starego domu to dobra inwestycja?

 

 

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, inwestorzy muszą przeprowadzić analizę kosztów. Przed zakupem takiej nieruchomości na pewno warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca i rzeczoznawcy budowlanego, którzy oszacują rzeczywiste koszty nieruchomości oraz powiedzą, ile wyniesie generalny remont. W ten sposób można poznać ostateczne koszty pełnej operacji związanej z zakupem i remontem starego domu. Czy jest to opłacalne? Jeśli w tej samej cenie nie ma możliwości zakupu nieruchomości w lepszym stanie lub postawienia nowego domu od podstaw, tak, warto pomyśleć o zrealizowaniu takiej inwestycji. Czasem może się jednak okazać, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się rok z decyzją, dozbieranie pieniędzy i zakup lub budowa nowego domu. Kluczowym czynnikiem jest tak naprawdę cena, jakiej oczekuje właściciel.

 

Od czego należy zacząć przygotowania do remontu?

 

Przeprowadzona analiza wykazała, że zakup i remont starego domu jest bardziej opłacalny od zakupu lub budowy nowego domu. Jeśli skorzystałeś z pomocy rzeczoznawcy, zapewne wiesz już, jakich prac wymaga budynek. Jeśli otrzymałeś jedynie opinie, warto pomyśleć o dokładnej ekspertyzie, która powstaje na podstawie przeprowadzonych badań. Należy ocenić stan techniczny konstrukcji nośnej, od fundamentów, przez ściany nośne, aż po dach. Jeśli są one w dobrym stanie, automatycznie odchodzi nam wiele bardzo kosztownych prac. Czasem zachodzi jednak konieczność wzmacniania fundamentów, a prace te generują duże koszty.

 

Kosztowne będzie również ocieplenie starego budynku, a często taka konieczność zachodzi. Musimy pamiętać, że funkcjonalny i komfortowy dom musi odznaczać się wysoką charakterystyką energetyczną. Poza ciepleniem domu należy także ocieplić dach, a czasem także podłogi. W wielu przypadkach konieczne jest wymienienie okien i drzwi zewnętrznych, jako iż to właśnie w tych miejscach ucieka najwięcej ciepła. Po ukończeniu prac na zewnątrz można zająć się remontem w środku. Z pomocą fachowca warto stworzyć konkretny harmonogram i kosztorys prac.