Dom z garażem czy bez?
Spis treści:
Garaż zawsze stanowi duże udogodnienie dla zmotoryzowanych domowników, ponieważ umożliwia bezpieczne przechowywanie samochodu w miejscu osłoniętym od warunków atmosferycznych. To przekłada się na lepszą kondycję auta, zarówno w sferze technicznej, jak i wizualnej. Garaż często stanowi także prawdziwy raj dla domorosłych majsterkowiczów. Minusem tego udogodnienia są dodatkowe koszty. W tym miejscu sprawdzamy, co opłaca się bardziej: dom z garażem czy bez?
Działka budowlana musi posiadać miejsca parkingowe
Na początek warto powiedzieć kilka słów o wymogach prawnych. Jak się okazuje, miejsce parkingowe na działce budowlanej nie zależy wyłącznie od preferencji inwestora, ale również od obowiązujących przepisów. Zwłaszcza na starych osiedlach domów jednorodzinnych można dostrzec poważny problem: domy upchnięte na małych działkach bez miejsc parkingowych, czego efektem są zastawione chodniki, a nierzadko także spora część jezdni. Brzmi znajomo?
Aby wyeliminować ten problem, planiści często wprowadzają wymogi, które nakładają na inwestora obowiązek zadbania o miejsce parkingowe. Zgodnie z przepisami, należy wyznaczyć miejsca postojowe zależnie od przeznaczenia i rodzaju budynku, jaki zostanie wybudowany na działce budowalnej. Informacji na ten temat można szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest objęta MPZP, wówczas obowiązuje decyzja o warunkach zabudowy.
Garaż w bryle domu czy wolnostojący?
Decydując się na garaż, inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania: garaż w bryle domu oraz garaż wolnostojący. To pierwsze rozwiązanie jest dużo lepsze, ponieważ garaż często pozwala wyznaczyć dodatkową strefę buforową, która chroni część mieszkalną przed wychłodzeniem. Nowoczesne projekty bardzo dobrze rozplanowują przestrzeń, tak, aby uzyskać wysoką energooszczędność budynku. Jednak nie zawsze można sobie pozwolić na garaż w bryle domu. W przypadku wąskiej działki budowlanej liczy się każdy metr przestrzeni i żeby nie zabierać sobie powierzchni użytkowej w domu, inwestorzy wybierają garaż wolnostojący w innym miejscu na swojej posesji.
Alternatywą jest oczywiście garaż ulokowany w piwnicy budynku, ale tu pojawiają się pewne trudności. Po pierwsze, podpiwniczenie budynku to duże koszty i nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki wodno-gruntowe. Po drugie, garaż w podpiwniczeniu najlepiej sprawdza się na działkach położonych na skarpie, ponieważ wówczas wyjazd można ulokować na poziomie gruntu, bez konieczności budowania podjazdu, który sprawia spore trudności zwłaszcza w okresie zimowym.
Jaka jest alternatywa dla garażu?
Inwestorzy nie muszą decydować się na budowę garażu, aby spełnić obowiązek zapewnienia miejsca postojowego. W zupełności wystarczy dostatecznie szeroki podjazd wykonany zgodnie z wytycznymi. W przepisach budowalnych możemy nawet znaleźć minimalne wymiary miejsca postojowego, a mianowicie: 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości. Są to wytyczne dla samochodów osobowych. Stawianie samochodu na podjeździe ma jednak zasadniczą wadę – w żaden sposób nie jest on chroniony przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego tez, warto zdecydować się na budżetowe rozwiązanie w postaci wiaty parkingowej. Zapewni ona podstawową ochronę przed gradem, ulewnym deszczem, promieniowaniem UV, ale również zanieczyszczeniami.
Jakie korzyści oferuje dom z garażem?
Dom z garażem oferuje domownikom osłonięte miejsca postojowe, w których samochód jest w pełni chroniony przed warunkami atmosferycznymi, co korzystnie wpływa na jego stan techniczny oraz wizualny w szerszej perspektywie czasu. Ponadto, trzymanie samochodu w zamykanym garażu oznacza również niższą składką ubezpieczeniową, zwłaszcza w przypadku AC. Garaż w bryle domu podnosi także energooszczędność, ponieważ może stanowić strefę buforową, która chroni przed wychładzaniem się części mieszkalnej. Dla wielu domowników sporym plusem jest także możliwość wskoczenia do auta bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza przy brzydkiej pogodzie.
Garaż oferuje także dodatkową przestrzeń, w której można dbać o samochód – czyścić go, pielęgnować, dokonywać prostych napraw, majsterkować. Dostatecznie duży garaż pozwoli tu trzymać także rowery oraz inne jednoślady, co oczywiście oznacza większą przestrzeń w części mieszkalnej. Garaż korzystnie wpływa także na wartość nieruchomości, a ten sam dom z garażem może być droższy nawet o kilkadziesiąt tysięcy w porównaniu z domem pozbawionym garażu. A zatem, całkiem długa lista argumentów przemawia na korzyść domu wyposażonego w garaż. Szczególnie korzystną opcją jest garaż wpisany w bryłę domu.
Jakie plusy posiada budowa domu bez garażu?
Jeśli chodzi o minusy domu z garażem, są to oczywiście koszty. Aby garaż nie obniżał charakterystyki energetycznej budynku, musi zostać odpowiednio zaizolowany, a to wymaga dodatkowych kosztów. Szacuje się, że budowa domu w bryle domu to wydatek rzędu 1000 – 1500 zł za metr kwadratowy. W przypadku garażu jednostanowiskowego zapłacimy zatem ok. 20 – 25 tys. złotych, natomiast w przypadku garażu dwustanowiskowego co najmniej 30 tys. złotych. W sytuacji, gdy dla inwestora liczy się każda złotówka, warto rozważyć odpuszczenie garażu w bryle domu. Zwłaszcza, że po czasie można zdecydować się na rozbudowę domu celem dołączenia garażu do bryły lub też na budowę garażu murowanego wolnostojącego, dopasowanego stylistycznie do wyglądu domu. Tańszymi alternatywami są garaże z prefabrykatów, popularne „blaszaki” lub też wiaty parkingowe, które zapewniają podstawową ochronę przed warunkami atmosferycznymi.