Rezydencje kojarzą się z ekskluzywnymi, dużymi i luksusowymi domami i tak jest w istocie – to reprezentacyjne budynki mieszkalne, które z natury mają gwarantować domownikom najwyższy komfort. Jednak ich dokładny wygląd może być bardzo różny, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od oczekiwań inwestora finansującego budowę. Jednakże popularne projekty rezydencji mają kilka wspólnych cech, o których powiemy w tym artykule.
Czym właściwie jest rezydencja?
Zaglądając do definicji dostępnej w słowniki PWN możemy się dowiedzieć, że rezydencja to „budowla lub zespół budowli stanowiące siedzibę o charakterze reprezentacyjnym”. Swoimi rezydencjami dysponowali zatem biskupi, królowie i książęta, głowy krajów i ważne persony. Tak jest zresztą do dzisiaj, tyle tylko, że swoją rezydencję może posiadać każdy, kto dysponuje odpowiednio dużym budżetem. Wystarczy dobry projekt rezydencji, a o taki nietrudno, biorąc pod uwagę jak rozbudowany jest katalog współczesnych pracowni architektonicznych. Reasumując, rezydencja to reprezentacyjny i ekskluzywny dom lub zespół budynków, w skład których wchodzi dom, garaż i budynki gospodarcze.
Czym charakteryzują się projekty rezydencji?
Przeglądając gotowe projekty rezydencji można dostrzec, że wiele z nich posiada wiele cech wspólnych. Jeśli chodzi o rodzaj domu, najczęściej są to domy piętrowe zwieńczone stropodachem lub dachem płaskim. Popularne są również domy zakończone stropodachem na obrzeżach oraz dachem czterospadowym w punkcie centralnym. Nieco rzadziej spotykane są natomiast rezydencje z dachem dwuspadowym, choć i takie propozycje są dostępne w ofercie pracowni architektonicznych. Już na pierwszy rzut oka widać, że są to domy ekskluzywne i luksusowe. Na naszej stronie o rezydencjach możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym charakteryzują się tego typu budynki.
Najpopularniejsze są obecnie projekty rezydencji w stylu modernistycznym. Nieregularna i ciekawa bryła domu, daleko wysunięty okap dachowy z oświetleniem, wykusze, tarasy widokowe, loggie, przestronny taras lub patio, basen – to tylko niektóre z elementów, które często są obecne w projekcie. Jeśli chodzi o wnętrza, projekt rezydencji stawia na duże i otwarte przestrzenie oraz przewiduje miejsce na takie pomieszczenia, jak: piwniczka na wino, siłownia, biblioteka, gabinet, pokój muzyczny, ogród zimowy. Ostatecznie to inwestor zadecyduje o tym, jakie będzie przeznaczanie poszczególnych pomieszczeń. Jedno jest jednak pewne, w rezydencji miejsca nie brakuje.