Akademia Budowlana

Budowa rezydencji – najważniejsze informacje

Spis treści:

 

Budowa rezydencji – najważniejsze informacje

 

Rezydencja z definicji to reprezentacyjna siedziba królewska, rodowa lub biskupia. Słowo to kojarzy nam się z wystawnymi domami cechującymi się ekskluzywnym wyglądem. W praktyce, rezydencja zawsze ma charakter indywidualny, a o jej finalnym kształcie decyduje inwestor. Przeglądając jednak projekty rezydencji możemy zauważyć wiele cech wspólnych. W tym miejscu dowiesz się, jak przebiega budowa rezydencji, a także, czym charakteryzuje się ten budynek.

 

Czym charakteryzuje się rezydencja?

 

 

Rezydencja to reprezentacyjny dom jednorodzinny lub wielorodzinny. Może to być zarówno pojedynczy budynek, jak również zespół budynków, w skład w których wchodzić będzie dom, garaż, jak również budynki gospodarcze. Jeśli chodzi o wygląd takiego budynku, tutaj nie ma w zasadzie ścisłej definicji. Budowa rezydencji w dużej mierze przyjmuje charakter indywidualny i zależy przede wszystkim od oczekiwań inwestora. Przeglądając jednak projekty domów w stylu rezydencji, dostępne na stronie New House, można jednak dostrzec pewne cechy wspólne.

 

Aktualnie, rezydencje kojarzą się przede wszystkim z domami piętrowymi. Dominują domy zachowane w modernistycznej stylistyce, o nieregularnych kształtach, zakończone stropodachem i dachem czterospadowym. Dostępne są również rezydencje w stylu skandynawskim zwieńczone dwuspadowym dachem. Zazwyczaj są to bardzo duże domy o powierzchni użytkowej powyżej 200m2. Rezydencją z pewnością możemy określić także ekskluzywne dworki. Co łączy projekty rezydencji? Już na pierwszy rzut oka są to domy ekskluzywne i luksusowe.

 

Jak wygląda budowa rezydencji?

 

Budowa rezydencji nie różni się szczególnie od budowy zwykłego domu jednorodzinnego. Inwestor musi przejść te same etapy prowadzące do szczęśliwego odbioru końcowego. Biorąc jednak pod uwagę ekskluzywny charakter tych budynków, a także ich powierzchnię oraz nieregularną bryłę, realizacja rezydencji może trwać nieco dłużej. Wiele zależy od specyfiki budynku, specyfiki działki budowlanej, ale również dostępnego budżetu i momentu rozpoczęcia budowy. Kompleksowa budowa rezydencji składa się z poszczególnych etapów:

  1. Analiza działki – warunki zabudowy, ukształtowanie, warunki wodno-gruntowe.
  2. Wybór gotowego projektu rezydencji lub zakup projektu indywidualnego.
  3. Adaptacja projektu rezydencji i wnioskowanie o pozwolenie na budowę.
  4. Przygotowania do rozpoczęcia budowy rezydencji.
  5. Roboty ziemne i położenie fundamentów wraz ze ślepą wylewką.
  6. Murowanie ścian nośnych, budowa schodów, budowa stropu.
  7. Budowa dachu: więźba (jeśli dach spadzisty) lub stropodach, izolacja, pokrycie dachu.
  8. Wstawienie okien i drzwi zewnętrznych.
  9. Ocieplenie domu, montaż rynien oraz instalacji odgromowej.
  10. Wykonanie instalacji W-K, elektrycznej, gazowej, grzewczej.
  11. Wykonanie wylewek i suchych tynków.
  12. Biały montaż i wykończenie domu: podłogi, ściany, parapety, podbitka, itp.
  13. Zagospodarowanie terenu dookoła rezydencji: podjazd, ogrodzenie, ogród, itp.
  14. Formalne zakończenie budowy rezydencji.

 

Inwestor ma duży wpływ na to, w jaki sposób przebiega budowa rezydencji. Można zdecydować się na wybór realizacji z generalnym wykonawcą lub zlecać poszczególne prace podwykonawcom. W artykule na temat realizacji rezydencji możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa takiego budynku krok po kroku, a także, jakie obowiązki ma sam inwestor.