Wykończenie pod klucz – jakie prace zostaną wykonane w domu?

Dom pod klucz to dom, który jest gotowy do zamieszkania. Inwestor dosłownie otrzymuje klucz i może wejść do domu, do którego tego samego dnia będzie mógł się wprowadzić, o ile oczywiście uda mu się tak szybko zorganizować niezbędne meble. Najważniejsze prace związane z wykończeniem domu to: tynkowanie i malowanie ścian, kładzenie podłóg, biały montaż (czyli montaż wanny, umywalek oraz innych elementów armatury łazienkowej), a także montaż gniazdek i włączników.
Budowa domu pod klucz to najwygodniejsze rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się inwestorzy. W ten sposób płacimy firmie budowlanej za doprowadzenie domu do stanu, który zagwarantuje możliwość wprowadzenia się w dowolnym momencie. Oczywiście potrzebne będą formalności związane z zakończeniem budowy, jednak sam dom jest już gotowy do ostatniego etapu, jakim jest meblowanie. Wykończenie domu wymaga dodatkowych nakładów finansowych związanych z koniecznością uzyskania przynajmniej koncepcyjnych projektów wnętrz, na których wzorować się będzie firma budowlana. Dotyczy to zastosowanych materiałów i kolorów.
Stan deweloperski zazwyczaj obejmuje już wykonanie niezbędnych instalacji, aczkolwiek przed przystąpieniem do wykańczania często należy jeszcze wykonać pewne poprawki oraz zamknąć temat wszystkich przewodów, kabli i rur, których po wykończeniu nie będzie już widać. Gdy ten etap mamy z głowy, wykończenie domu przebiega według poniższych etapów:
Powyższe prace są określane jako prace „mokre”, ponieważ wymagają stosowania zaprawy. Gdy wszystkie prace na mokro zostaną zakończone, przechodzimy do prac suchych:
Warto zauważyć, że montaż oświetlenia oraz sprzętu elektrycznego jest już opcjonalny. Inwestor być może wciąż nie dysponuje niezbędnym sprzętem i być nie może nie wybrał jeszcze oświetlenia. Stan pod klucz obejmuje jednak gniazdka i włączniki.
Dom pod klucz na pewno oferuje warunki, w których można mieszkać. Ale konieczne jest jeszcze umeblowanie oraz montaż wszystkich urządzeń i sprzętów, które mają zapewnić domownikom odpowiedni komfort. Niemniej jednak, dom pod klucz posiada sprawną wentylację i ogrzewanie, istnieje możliwość odkręcenia wody, w gniazdkach i włącznikach płynie prąd, gotowa jest również cała instalacja sanitarna. A zatem, tak, dom pod klucz jest gotowy do zamieszkania. Pozostaje jedynie zaplanować przeprowadzkę i wstawić meble oraz zamontować oświetlenie. Ten etap często jest rozciągnięty w czasie, ponieważ nie zawsze dysponujemy kapitałem potrzebnym do wykończenia domu za jednym zamachem.
Zanim wprowadzisz się do swojego domu, musisz dopiąć niezbędne formalności. Konieczna jest powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, zamknięcie dziennika budowy, a także zgłoszenie zakończenia prac budowlanych. Jeśli budynek będzie wykorzystywany także w celu prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas bardzo często konieczne jest również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. Dopiero po załatwieniu wszystkich tych formalności inwestor może wprowadzić się do domu (jednak meblowanie i wszystkie prace wykończeniowe można realizować wcześniej).
Czy to ostatni akord inwestycji? W gruncie rzeczy tak, aczkolwiek wielu inwestorów na przyszłość pozostawia jeszcze kwestie zagospodarowania terenu, a zatem montaż docelowego ogrodzenia i bramy, montaż altany ogrodowej czy też założenie ogrodu. Jeśli jednak chodzi o sam budynek, dom jest już w pełni gotowy do przeprowadzki i zamieszkania.