Projekty domów tradycyjnych, czy też klasycznych, jak możemy je określać, bazują na sprawdzonych i dobrze znanych rozwiązaniach architektonicznych, takich jak: cokoły, wykusze, balkony, werandy, ryzality. Charakteryzują się także prostą i nieskomplikowaną budową, zwykle na planie prostokąta. Domy tradycyjne mają również uniwersalną stylistkę bazującą na dobrze znanych materiałach i naturalnych kolorach, dzięki czemu, dobrze wpisują się w każdy krajobraz.
Jaką budową charakteryzuje się dom tradycyjny?
Dom tradycyjny to najczęściej bardzo prosta i nieskomplikowana konstrukcja. Dominują tu domy parterowe oraz domy z poddaszem użytkowym zwieńczone dwuspadowym dachem. Domy tradycyjne może wieńczyć także dach czterospadowy. Raczej nie stosuje się natomiast dachów płaskich i stropodachów, jako iż one kojarzą się bardziej ze stylem nowoczesnym, tudzież miejskim. Domy tradycyjne są usytuowane na planie prostokąta, ale mogą posiadać różne elementy architektoniczne, takie jak chociażby: wykusze, lukarny, balkony.
To pokazuje, jak bardzo różnorodne mogą być projekty domów tradycyjnych. Nie ma tu bowiem jednoznacznej definicji, która mocno zawężałaby ten styl. Tu chodzi raczej o podejście do sztuki budownictwa oraz do założeń funkcjonalnego oraz komfortowego domu. Nie stosuje się udziwnień oraz nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby windować koszty budowy domu. Właśnie dlatego, projekty domów tradycyjnych cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów.
Różne style projektów domów tradycyjnych
W katalogu projektów domów tradycyjnych znajdziemy wiele różnorodnych domów, których na pewno nie da się przypisać do jednego stylu. Jak już mówiliśmy, projekty tradycyjne stawiają po prostu na proste i dobrze znane rozwiązania, które od lat cieszą się największym uznaniem. Wśród domów tradycyjnych można wyróżnić:
- Domy rustykalne – są to domy zachowane w stylistyce wiejskiej. Nieodzownym elementem takich domów będzie drewno chociażby w formie okiennic. Popularnym elementem takiego domu jest także zadaszona i zagrodzona balustradą weranda.
- Domy klasyczne – proste i nieskomplikowane, które mają prezentować się uniwersalnie i elegancko niezależnie od miejsca ich usytuowania. Tego typu projekty niemal zawsze spełniają warunki opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Domy klasycystyczne – nawiązują do popularnych rozwiązań stylu klasycystycznego. Mogą posiadać ryzality, kolumny, masywne cokoły z narożami, a także inne elementy pojawiające się w budownictwie już od czasów starożytnych.
- Domy nowoczesne – są nieco bardziej opływowe, posiadają szeroko wysunięty okap dachu, często składają się z dwóch połączonych ze sobą brył, z czego jedna może być garażem i częścią gospodarczą. Wciąż trzymają się jednak założeń tradycyjnego projektu.
Tak duża różnorodność sprawia, że każdy inwestor może bez trudu znaleźć praktyczny i elegancki dom dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb, ale także krajobrazu dookoła działki budowlanej.