Budowa domu to proces złożony z kilkudziesięciu różnych etapów. Zanim rozpoczną się prace budowlane, musimy zadbać o niezbędne formalności. Kluczowy jest kompletny projekt budowlany, z pomocą którego możemy wystąpić o pozwolenie na budowę domu. Przy sporządzaniu takiego projektu niezbędna jest mapa sytuacyjno-wysokościowa. W tym artykule powiemy o tym, czym jest taka mapa, jakie informacje zawiera, a także, jak uzyskać do niej dostęp.
Kiedy potrzebna jest mapa zasadnicza?
Zazwyczaj, projekt budowlany powstaje w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego. Rzecz w tym, że nie wszystkie obszary w naszym kraju posiadają taki plan. Wówczas, przed rozpoczęciem inwestycji potrzebna jest pozytywna decyzja o warunkach zabudowy. Jest to zbiór informacji określających to, w jaki sposób można zagospodarować konkretny teren. Więcej na ten temat opisujemy w tym artykule: https://new-house.com.pl/warunki-zabudowy. Do uzyskania pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, niezbędna okazuje się mapa zasadnicza.
Aby otrzymać mapę zasadniczą, musimy udać się do starostwa lub powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Za uzyskanie kopii tego dokumentu należy zapłacić. Na szczęście nie są to wygórowane koszty. W większości przypadków wystarczy opłata 40-50 złotych. Dużo droższe okaże się sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej, która powstaje na podstawie mapy zasadniczej.
Czym jest mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych zawiera szczegółowe informacje na temat terenu, na którym prowadzona będzie inwestycja. Jest dużo dokładniejsza od mapy zasadniczej. Wykonuje ją geodeta na życzenie inwestora. Na kanwach mapy sytuacjo-wysokościowej sporządzony zostanie projekt budowlany. Koszt sporządzenia takiej mapy przez geodetę to wydatek rzędu 500-1000 złotych. W cenę wchodzi kilka kopii potrzebnych na różnych etapach budowy domu.
Co zawiera w sobie mapa sytuacyjno-wysokościowa?
Mapa sytuacjo-wysokościowa jest dopełnieniem mapy zasadniczej. Zawiera szczegółowe informacje na temat konkretnej działki budowlanej: jak przebiegają jej granice, jak wygląda sieć uzbrojenia terenu, gdzie znajdują się ulice i drogi prowadzące na teren działki, czy w okolicy znajduje się wysoka zieleń. Ponadto, mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych zawiera informacje o obiektach ogólnogeograficznych, elementach ewidencji gruntów i budynków oraz o przyłączach technicznych.
Kompletną mapę sporządza się zwykle w skali 1:500 lub 1:1000. Na mapie nanoszone są również wszelkie obiekty, których nie zawierała mapa zasadnicza, która często nie jest odpowiednio zaktualizowana. Do sporządzenia takiej mapy niezbędne są oczywiście pomiary geodezyjne. W związku z tym, na przygotowanie takiej mapy poczekamy nawet 2-4 tygodnie.
Czy mapa sytuacyjno-wysokościowa do celów projektowych jest niezbędna?
Jak najbardziej, jest to podstawa do stworzenia projektu budowlanego z uwzględnieniem aktualnych warunków panujących na określonym terenie. Na podstawie mapy sporządzany jest także kompletny plan zagospodarowania terenu, o czym więcej możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/plan-zagospodarowania-terenu. Mapa jest niezbędnym narzędziem architektów, a także specjalistów odpowiedzialnych za doprowadzenie przyłączy technologicznych. W związku z tym, musimy przygotować się na wydatek związany ze sporządzeniem tego dokumenty.
Projekt budowlany osadzony na mapie
Mapa zasadnicza ma wyłącznie charakter poglądowy, a w wielu regionach jest aktualizowana raz na kilka lat. W związku z tym, jest ona jedynie podstawą do stworzenia kompletnej i zaktualizowanej mapy sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych. Następnie, na takiej mapie osadza się budynek, wytycza linie ogrodzenia, a także planuje poprowadzenie podjazdu oraz przyłączy.
Projekt domu, który możesz zakupić na naszej stornie, jest następnie adaptowany do specyfiki wybranej działki budowlanej. Sporządza się także plan zagospodarowania terenu działki. Dopiero gdy dysponujemy tym obszernym kompletem dokumentów, możemy udać się do urzędu gminy, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu.
Jak szybko i sprawnie uzyskać pozwolenie na budowę domu?
Wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy, która oferuje kompleksową budowę domu. Firma New House wspiera inwestora już na etapie formalności. Nasi pracownicy pomogą uzyskać mapę sytuacyjno-wysokościową, a następnie dokonają adaptacji wybranego projektu domu do specyfiki działki. Na podstawie kompletnego projektu złożymy wniosek o uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Więcej informacji możesz znaleźć w tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe. Następnie, firma budowlana New House zajmie się przeprowadzeniem prac budowlanych i wykończeniowych, oferując inwestorom kompleksową realizację, aż do stanu pod klucz.