Akademia Budowlana

Ściana jednowarstwowa, dwuwarstwowa czy trójwarstwowa? Odpowiadamy!

Spis treści:

 

Ściana jednowarstwowa, dwuwarstwowa czy trójwarstwowa

 

Większość domów w Polsce jest wznoszonych w technologii murowanej. W takiej technologii nieodzowny jest wybór konstrukcji ścian, które możemy podzielić na: ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe. Wybór konstrukcji ma duży wpływ na koszty budowy domu w stanie surowym, czas trwania prac budowlanych, ale również wybór materiałów i sposobu wykończenia elewacji. Który typ ścian będzie optymalnym rozwiązaniem?

 

Czym charakteryzują się ściany jednowarstwowe?

 

 

Ściana jednowarstwowa to po prostu nieocieplony mur. Nie posiadają warstwy termoizolacyjnej. W związku z tym, ściany te muszą być wzniesione z dość grubego materiału o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Materiał budowlany będzie tu pełnił rolę termoizolacji. Dobrym rozwiązaniem są pustaki poryzowane murowane na zaprawdę poliuretanową. Dobrze sprawdzi się także beton komórkowy o niskiej gęstości. Budowa ścian jednowarstwowych pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, jednak nie jest to optymalny wybór w obszarach, na których w zimie występują duże mrozy. Ponadto, prace muszą być realizowane przez doświadczonych fachowców, ponieważ ściany jednowarstwowe są dużo bardziej narażone na mostki termiczne. Tego typu ściany wykańcza się zazwyczaj tradycyjnym tynkiem cienkowarstwowym.

 

Jak zbudowane są ściany dwuwarstwowe?

 

W Polsce królują domu murowane ze ścianami dwuwarstwowymi. Taka konstrukcja posiada warstwę nośną (czyli pustaki, beton, keramzyt lub inny materiał budowalny) oraz termoizolację (styropian lub wełna mineralna). Na warstwę termoizolacyjną układa się siatkę, na której następnie można położyć tynk. Wybór tynku zależy od zastosowanej termoizolacji. W przypadku wełny mineralnej musi to być tynk paroprzepuszczalny, natomiast wa przypadku styropianu wybór jest szerszy. W artykule na temat domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób zbudowane są domy ze ścianami dwuwarstwowymi. To najczęściej wybierany typ ścian, który zapewnia trwałość i dobrą termoizolację przy wyśrodkowanych kosztach budowy domu.