Akademia Budowlana

Dom dwulokalowy – co to takiego?

Spis treści:

 

Dom dwulokalowy

 

Dom dwulokalowy to ciekawa propozycja dla inwestorów, które chcą zbudować dom, w którym wygodnie zmieszczą się dwie rodziny. W praktyce, może to być np. dom dla rodziców oraz młodego małżeństwa czy też dom dla dwóch zaprzyjaźnionych rodzin. W ten sposób można podzielić koszty na pół i sporo zaoszczędzić. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest dom dwulokalowy, na co zwrócić uwagę przy zakupie projektu, a także o jakich formalnościach należy pamiętać.

 

Czym jest dom dwulokalowy?

 

 

Dom dwulakowy zwany również domem dwurodzinnym to budynek, w którym wyodrębniono dwa osobne lokale wyposażone w oddzielne wejścia. Osobnym wejściem mogą być zarówno drzwi zewnętrzne, ale również drzwi wewnętrzne zlokalizowane w klatce schodowej lub przedsionku. Taki budynek zazwyczaj posiada także strefy wspólne, choć dostępne są również projekty, w których dwa lokale są od siebie całkowicie oddzielone.

 

Sama budowa domu dwulokalowego nie różni się od budowy domu jednorodzinnego. Nieco inne są jednak formalności, w których należy przewidzieć chociażby osobne adresy dla obu tych lokali. Ponadto, potrzebne może być również wyodrębnienie elementów wspólnych, o które właściciele obu lokali musza wspólnie dbać, np. ogrodzenie, ogród, dach. W artykule na temat budowy domu znajdziesz wiele ciekawch informacji związanych z realizacją projektów domów dwulokalowych oraz bliźniaków w technologii murowanej.

 

Czym różni się dom dwulokalowy od bliźniaka?

 

Używanie określeń: bliźniak i dom dwulokalowy jako synonimów jest błędne. Najprościej rzecz ujmując, każdy bliźniak jest domem dwulokalowym, ale nie każdy dom dwulokalowy jest bliźniakiem. Bliźniak to w praktyce dwa osobne domy, które są połączone ze sobą jedną ze ścian i w zamyśle posiadają symetryczny układ wnętrz. Z kolei dom dwulokalowy to po prostu dom, w którym wyodrębniono dwa osobne lokale. Mogą one posiadać różne powierzchnie, a nawet znajdować się na innych kondygnacjach. Dlatego też, prawo budowlane rozróżnia te pojęcia, co ma pewien wpływ w kontekście załatwiania formalności potrzebnych do budowy takich domów. Zarówno dom dwulokalowy i bliźniak powinny posiadać dwa osobne adresy.