Budynki usługowe są wznoszone dużo rzadziej, aniżeli budynki mieszkalne. Niemniej jednak, w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania takimi właśnie budynkami. Inwestorzy chcą w ten sposób wybudować energooszczędny, praktyczny i tani w utrzymaniu budynek, który pozwoli skutecznie zminimalizować przyszłe koszty związane z prowadzeniem działalności. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu budynku usługowego lub biurowego?
Jakie normy muszą spełniać budynku biurowe?
Budynki usługowe, biurowe oraz użyteczności publicznej są objęte znacznie szerszymi obostrzeniami i normami, aniżeli ma to miejsce w przypadku domów mieszkalnych. Zgodnie z definicją, budynek użyteczności publicznej to budynek przeznaczony do wykonywania funkcji m.in. handlu i usług, a zatem budynek biurowy i usługowy mieści się w tej definicji. W artykule na temat budynków biurowych poruszamy wiele istotnych kwestii związanych z budową budynków użyteczności publicznej.
Przy budowie budynków usługowych i biurowych w dużej mierze trzeba zachować te same standardy, co w przypadku budowy domów mieszkalnych. Budynek musi być odpowiednio wpisany w działkę budowlaną, z zachowaniem odległości od jej granic. Konieczne jest także dostosowanie budynku do obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Jeśli chodzi o energooszczędność, budynku te muszą spełniać rygorystyczne normy, które zakładają niskie współczynniki przenikania ciepła dla poszczególnych przegród. Do tego dochodzą wymogi związane z charakterystyką budynku, jak chociażby dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jakie cechy powinien mieć dobry budynek usługowy?
Budowy budynków biurowych jest realizowana z myślą o uzyskaniu kluczowych cech, takich jak: bezpieczeństwo, funkcjonalność, a także niskie koszty eksploatacyjne. Dobrze skonstruowany budynek usługowy nie powinien generować wysokich kosztów związanych z prawidłowym użytkowaniem, tak, aby przyszli użytkownicy nie musieli obawiać się wyższych kosztów eksploatacyjnych. Taki budynek powinien zawierać rozwiązania, które są ukierunkowane na wysoki komfort zarówno pracowników, jak również klientów odwiedzających budynek usługowy.
Ważną kwestią jest również wygląd takiego budynku. W dużej mierze jest to przecież wizytówka urzędującej w nim firmy. Współczesne budownictwo coraz częściej stawia na minimalizm. Jest to wybór podyktowany nie tylko obowiązującymi trendami, ale również niższymi kosztami eksploatacji. Aby uzyskać wyższą funkcjonalność stosuje się przemyślany rozkład pomieszczeń, nowoczesne technologie, czy też duże przeszklenia, zapewaniające dostateczną ilość światła dziennego. Ma to duży wpływ na komfort przyszłych użytkowników budynku.