Blacha trapezowa – najważniejsze informacje, zastosowanie, cena
Spis treści:
Blacha trapezowa to tanie, proste, a zarazem bardzo praktyczne pokrycie dachowe, z którym coraz częściej spotkamy się w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Z tego materiału można wykonać również pokrycie elewacji, a także podbitkę dachową. W tym artykule dowiesz się, jakie właściwości posiada blacha trapezowa, jakie rodzaje blachy wyróżniamy, a także, jakie zalety posiada ten rodzaj pokrycia dachowego.
Blacha trapezowa jako uniwersalne pokrycie dachu
Blacha od wielu lat jest wykorzystywana jako niedrogie i praktyczne pokrycie dachowe. Możemy wyróżnić blachę płaską, na rąbek, a także trapezową. Jak sama nazwa wskazuje, blacha trapezowa jest formowana w taki sposób, aby każda „fałda” miała kształt trapezu. Do produkcji blachy można wykorzystać aluminium, stal, a także mieszankę cynkowo-tytanową. Ponadto, w zależności od sposobu wykończenia blachy wyróżniamy kilka rodzajów, o czym jeszcze powiemy. Blacha trapezowa może być stosowana na dachach płaskich (min. 5 st. kąta nachylenia), a także w dachach dwuspadowych. W artykule na temat dachów możesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych konstrukcjach, a także materiałach, z których można wykonać pokrycie dachowe. Z tym rodzajem pokrycia coraz częściej spotykamy się w energooszczędnych nowoczesnych stodołach.
Blacha trapezowa jako pokrycie elewacji
Skoro mowa o nowoczesnych stodołach, warto przywołać domy, w których blacha przechodzi z bezokapowego dachu bezpośrednio na górną część elewacji. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala w bezpieczny sposób odprowadzać wody opadowe, tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla elewacji. Jednocześnie, jest to po prostu rozwiązanie estetyczne, które dobrze wpisuje się w modernistyczne trendy, z którymi często spotykamy się w dzisiejszych czasach. Z blachy trapezowej można wykonać także podbitkę dachu stosowaną do dachów z okapem. W ofercie producentów dostępne są nawet blachy imitujące drewno.
Rodzaje blachy trapezowej ze względu na materiał
Ze względu na materiał wykorzystany do produkcji, możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje blachy trapezowej, a mianowicie: blachę ocynkowaną, blachę powlekaną poliestrem, a także blachę alucynkową. Blacha ocynkowana jest odporna na korozję, ale jej wytrzymałość w perspektywie lat pozostawia wiele do życzenia. Z tego względu, coraz częściej wypiera ją blacha alucynkową, do produkcji której wykorzystuje się stop aluminium, cynku, a także domieszki krzemu. Taka blacha jest dużo trwalsza i może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Dobrym wyborem jest także blacha powlekana poliestrem o większej odporności na korozję i czynniki atmosferyczne. Zaletą tej ostatniej blachy jest także nowoczesny wygląd pasujący do zabudowy mieszkalnej.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze blachy?
Wybór odpowiedniej blachy trapezowej powinien się odbywać przy udziale architekta adaptującego, który pomoże dobrać właściwe pokrycie dachowe pasujące do specyfiki budynku. W ofercie producentów dostępne są blachy o różnych wysokościach profilu. Parametr ten jest oznaczony literą T. Blacha T-35 to blacha o profilu 35mm. Do domów jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj blachy o profilach od 18 do 55 mm, aczkolwiek można stosować także blachy o większych profilach. Z kolei mniejsza blacha o profilu 14 mm to dobry wybór na elewację. W artykule o budowie domu poruszamy wiele ciekawych kwestii związanych z odpowiednim wyborem rozwiązań oraz materiałów potrzebnych do stworzenia praktycznego i trwałego domu murowanego.
Jakie korzyści oferuje pokrycie dachu blachą trapezową?
Blacha trapezowe to bardzo praktyczne pokrycie dachowe, które zapewni dobrą ochronę przed wilgocią oraz wiatrem. W połączeniu z dobrze dobraną termoizolacją, blacha jest również materiałem niezwykle energooszczędnym, ponieważ pozwala na absorpcję ciepła zamkniętego w promieniach słonecznych. Nowoczesne blachy trapezowe są także bardzo estetyczne i dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu, łatwo je dostosować do specyfiki domu. Kolejnym atutem blachy jest lekkość, co pozwala na zastosowanie tego pokrycia do słabszych konstrukcji dachowych.
Cena blachy trapezowej
Cena blachy trapezowej zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, a także wysokości profilu. Najdroższe są nowoczesne blachy z pokryciem poliestrowym, za które zapłacimy nawet ponad 50 złotych za metr kwadratowy w przypadku profilu T-20. Blacha alucynkowa w tym profilu to wydatek rzędu 35 złotych, natomiast ocynkowanej 40 złotych. Porównując te ceny do kosztów zakupu dachówki ceramicznej lub blachodachówki, blacha trapezowa jawi nam się jako niedrogie pokrycie dachowe. I to jeden z głównych powodów, dla których wielu inwestorów wybiera to rozwiązanie.