Prawidłowo osadzone fundamenty to podstawa stabilnego i trwałego domu. To właśnie fundamenty odpowiadają za rozprowadzanie obciążeń generowanych przez konstrukcję budynku i przekazywane do fundamentów przez elementy nośne. Do wyboru pozostaje kilka rodzajów fundamentów oraz materiałów, które można wykorzystać do ich budowy. Wybór odpowiedniego rozwiązania w dużej mierze zależy od specyfiki samego budynku, a także od warunków wodno-gruntowych.
Wybór fundamentów a warunki wodno-gruntowe
Po zapoznaniu się z MPZP lub warunkami zabudowy można wybrać gotowy projekt domu, który posłuży do stworzenia wymarzonego domostwa. Najpierw jednak, gotowy projekt musi przejść proces adaptacji, w trakcie którego zostanie dostosowany do charakterystycznej specyfiki działki. Bardzo istotne są warunki wodno-gruntowe, które informują o specyfice gruntu, strefie przymarzania, a także poziomie wód gruntowych. Czynniki te odgrywają duży wpływ na wybór fundamentów. Warunki wodno-gruntowe można określić poprzez wykonanie badań geotechnicznych.
Jeśli na Twojej działce występują stabilne i spoiste grunty, a poziom wód gruntowych jest niski, wówczas działka otrzyma klasyfikację G1. To nośne i stabilne grunty, na których budowa domu jest dużo prostsza. Wszelkie trudności, które obniżają spoistość i solidność gruntu wpłyną na niższą klasyfikację: G2, G3 lub G4. Wówczas konieczne jest posadowienie domu w trudnych warunkach, o czym możesz przeczytać w naszym artykule. Architekt dobiera rozwiązania ukierunkowane albo na ustabilizowanie gruntów, albo stabilne posadowienie domu pomimo niesprzyjających warunków.