Prawidłowo osadzone fundamenty to podstawa stabilnego i trwałego domu. To właśnie fundamenty odpowiadają za rozprowadzanie obciążeń generowanych przez konstrukcję budynku i przekazywane do fundamentów przez elementy nośne. Do wyboru pozostaje kilka rodzajów fundamentów oraz materiałów, które można wykorzystać do ich budowy. Wybór odpowiedniego rozwiązania w dużej mierze zależy od specyfiki samego budynku, a także od warunków wodno-gruntowych.
Wybór fundamentów a warunki wodno-gruntowe
Po zapoznaniu się z MPZP lub warunkami zabudowy można wybrać gotowy projekt domu, który posłuży do stworzenia wymarzonego domostwa. Najpierw jednak, gotowy projekt musi przejść proces adaptacji, w trakcie którego zostanie dostosowany do charakterystycznej specyfiki działki. Bardzo istotne są warunki wodno-gruntowe, które informują o specyfice gruntu, strefie przymarzania, a także poziomie wód gruntowych. Czynniki te odgrywają duży wpływ na wybór fundamentów. Warunki wodno-gruntowe można określić poprzez wykonanie badań geotechnicznych.
Jeśli na Twojej działce występują stabilne i spoiste grunty, a poziom wód gruntowych jest niski, wówczas działka otrzyma klasyfikację G1. To nośne i stabilne grunty, na których budowa domu jest dużo prostsza. Wszelkie trudności, które obniżają spoistość i solidność gruntu wpłyną na niższą klasyfikację: G2, G3 lub G4. Wówczas konieczne jest posadowienie domu w trudnych warunkach, o czym możesz przeczytać w naszym artykule. Architekt dobiera rozwiązania ukierunkowane albo na ustabilizowanie gruntów, albo stabilne posadowienie domu pomimo niesprzyjających warunków.
Popularne rodzaje fundamentów pod domy jednorodzinne
Domy jednorodzinne zazwyczaj opiera się na tradycyjnych ławach fundamentowych. Mogą to być elementy murowane na placu budowy lub prefabrykowane i gotowe do montażu w ziemi. Wykonuje się wykop, układa szalunki, przygotowuje zbrojenie, a następnie zalewa je betonem. W zależności od zastosowanych szalunków można je odzyskać lub stają się one częścią konstrukcji. Fundamenty domu można wznieść także z materiałów murowanych w postaci bloczków, pustaków i kamieni. W przypadku problematycznych gruntów często stosuje się studnie fundamentowe lub pale fundamentowe.
Jeśli dom ma posiadać piwnicę, wówczas często stosuje się wykopy szerokoprzestrzenne, a na fundamenty wykorzystuje się specjalne płyty fundamentowe. Innym rozwiązaniem są fundamenty schodkowe, które pozwalają położyć fundament pod najniższą kondygnacją z fundamentem pod parterem. Ławy z kolei są rozwiązaniem dla domów pozbawionych piwnicy. To pokazuje, jak istotnym czynnikiem przy wyborze fundamentów jest specyfika samego budynku.