Solidny i dobrze dobrany fundament to podstawa trwałości Twojego przyszłego domu. To fundamenty odpowiadają za bezpieczne rozprowadzanie obciążeń generowanych przez konstrukcję budynku do gruntu. Trzy najczęściej stosowane formy fundamentów to: ławy fundamentowe, płyty fundamentowe, a także fundamenty schodkowe przydatne podczas wznoszenia budynku na skarpie. W tym artykule skupimy się na mniej popularnym rozwiązaniu, jakim jest stopa fundamentowa.
Czym właściwie jest stopa fundamentowa?
Stopa fundamentowa to specjalny typ fundamentu stosowany pod elementy, które będą wywierać punktowy nacisk na grunt. Tradycyjne rozwiązania, takie jak ławy czy płyty fundamentowe mają rozkładać obciążenia powierzchniowe generowane przez cały budynek. Czasami jednak, projekt budowlany obejmuje także elementy, które ciężko osadzić na tradycyjnym fundamencie. Są to chociażby kolumny i słupy, których zwykle nie uwzględnimy w obrysie fundamentów. Wyjątkiem jest cały rząd kolumny lub słupów. W sytuacji, gdy dany element będzie wywierał duży nacisk punktowy, warto zastosować właśnie stopę fundamentową. Możemy wyróżnić kilka rodzajów stop, a wybór konkretnego z nich zależy od specyfiki obiektu budowlanego.
Rodzaje stopy fundamentowej
Stopy fundamentowe możemy podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Można zastosować kilka materiałów: cegły, kamień, beton lub żelbet. Najpowszechniejsze są fundamenty żelbetowe, które w odróżnieniu od pozostałych materiałów można stosować nie tylko pod obiektami obciążonymi osiowo, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku stóp betonowych. Stopy żelbetowe ze względu na ich kształt można podzielić na: prostokątne, trapezowe oraz schodkowe. Te ostatnie są nieco szersze w górnej części i stosuje się je do elementów o dużej powierzchni.
Stopy fundamentowe żelbetowe są odpowiednio zbrojone, a dokładny sposób zbrojenia zależy w dużej mierze od specyfiki gruntu. Można ja sprawdzić podczas badań geotechnicznych, które zalecamy wszystkim inwestorom przygotowującym się do budowy domu. Ze względu na miejsce obciążenia, stopy fundamentowe możemy podzielić także na obciążane osiowo oraz obciążane mimośrodkowo. Kamień, beton i cegła znajdują zastosowanie tylko w pierwszym wariancie. W naszym artykule na temat budowy domów murowanych możesz dowiedzieć się więcej o popularnych rozwiązaniach i materiałach stosowanych podczas budowy domu w technologii murowanej.
Czym różni się stopa fundamentowa od ławy fundamentowej?
Tradycyjne ławy fundamentowe przenoszą obciążenia powierzchniowe generowane przez konstrukcję całego budynku: od dachu po ściany nośne. Tymczasem stopy fundamentowe nie znajdują zastosowania w przypadku obciążeń powierzchniowych, a zatem, nie jest to podstawowy fundament, na którym można byłoby zbudować dom. Jest to raczej fundament wspomagający, z pomocą którego można uporać się z obciążeniami punktowymi generowanymi przez ciężkie elementy i obiekty, których nie będzie obejmować przekrój ław lub płyt fundamentowych.
Zastosowanie stopy fundamentowej w budownictwie
Stopy fundamentowe stosuje się pod kolumnami, słupami czy też filarami, a zatem obiektami, które generują obciążenia punktowe. Są powszechnie stosowane przy budowie wiaduktów oraz mostów. Co ważne, w przypadku dłuższe linii słupów czy kolumn, równie dobrze można zastosować tradycyjne ławy. No dobrze, a jakie zastosowanie posiadają stopy fundamentowe w kontekście budowy domu jednorodzinnego? Można je zastosować chociażby pod kolumny, które będą podpierać balkon lub taras widokowy. Kolumny często stosuje się także przed wejściem. Są podstawą dla zadaszenia ganku. Tutaj również dobrym rozwiązaniem okażą się stopy fundamentowe. Stopa fundamentowe znajdzie zastosowanie także jako podpora kominka lub krótkiej ściany, która nie jest objęta przekrojem ławy, ale ze względu na duży nacisk potrzebuje fundamentowania.