Zakup działki budowlanej to ważny krok w drodze do spełnienia marzeń o własnym domu. Zanim na działce rozgorzeją prace, inwestor musi dopełnić wielu formalności. Jedną z nich jest oczywiście przygotowanie projektu budowlanego we współpracy z architektem (adaptacja projektu gotowego lub projekt indywidualny), a także złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jak załatwiać kolejne formalności potrzebne do rozpoczęcia budowy domu?
Przygotowania do budowy domu
W pierwszej kolejności warto udać się do dostawcy energii, aby rozpocząć starania potrzebne do uzyskania prądu budowlanego. Czas oczekiwania na przyłącze tymczasowe może wynieść kilka tygodni, w związku z czym, warto podjąć ten krok z pewnym wyprzedzeniem. Konieczne jest także uzyskanie mapy sytuacyjno-wysokościowej oraz mapy do celów projektowych. Przed zakupem projektu należy także zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie jest objęta MPZP, wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Kolejny krok to przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pozwolą rozpoznać specyfikę gruntu oraz poziom wód gruntowych. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego usytuowania fundamentów budynku oraz planowania ewentualnych instalacji podziemnych. Teraz czas na zakup gotowego projektu. Taki projekt przechodzi proces adaptacji, w trakcie którego zostanie dostosowany do specyfiki działki budowlanej i warunków zabudowy. Droższym rozwiązaniem jest natomiast przygotowanie projektu indywidualnego przypisanego do konkretnej działki.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu?
Pozwolenie na budowę jest potrzebne w przypadku domów jednorodzinnych i wielorodzinnych o powierzchni całkowitej powyżej 70m2. Do 2021 roku pozwolenia wymagały domy o powierzchni powyżej 35m2, ale zmiany wprowadzone wraz z Polskim Ładem zwiększyły ten limit. Biorąc pod uwagę, że domy o powierzchni całkowitej do 70m2 wciąż nie należą do zbyt przestronnych, większość inwestorów decyduje się jednak na wybór domu o większej powierzchni. Uzyskania pozwolenia na budowę w gruncie rzeczy nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie przygotować komplet dokumentów, a ich wykaz znajduje się na stronie każdego urzędu. W naszym artykule na temat pozwolenia na budowę możesz dowiedzieć się więcej o całej procedurze składania wniosku. Czas oczekiwania to 30 lub 60 dni, a jeśli strony postępowania nie zgłoszą sprzeciwu po pozytywnej decyzji, wówczas, po upływie 14 dni od momentu wydania staje się ona prawomocna.