Dofinansowania na budowę domu w 2022 roku – jak pozyskać dodatkowe fundusze?
Spis treści:
Budowa wymarzonego domu wymaga dużych nakładów finansowych. Większość inwestorów dysponuje kapitałem, na który składa się wkład własny oraz środki z kredytu hipotecznego. Coraz częściej pojawiają się pytania o ewentualne dofinansowania, które można uzyskać na budowę domu. Sprawdźmy, jakie możliwości będą mieli inwestorzy w 2022 roku.
Dofinansowanie dla osób nieposiadających wkładu własnego
Na wstępie warto powiedzieć o ważnych zmianach wprowadzonych przez program Polski Ład. Osoby planujące budowę domu powinny pamiętać o tym, że możliwe stało się budowanie domów do 70m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. To jednak niejedyna ważna informacja. W ramach programu o dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wkładem własnym. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego zaoferuje inwestorom wkład własny do 20%, maksymalnie do kwoty 100,000 złotych przez okres 15 lat. Na chwilę obecną należy jednak poczekać na szczegóły tego dofinansowania, jako iż program Polski Ład wciąż budzi pewne zastrzeżenia i wielu obszarach wprowadził sporo zamieszania.
Dopłaty do instalacji oferujących odnawialne źródła energii
W przeszłości bardzo popularny był program, w którym można było starać się o dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego. Obecnie inwestorzy mają możliwość wnioskowania o dopłatę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. W praktyce, do programu mogą kwalifikować się także solary oraz przydomowe farmy wiatrowe. Co ważne, z tego dofinansowania mogą skorzystać zarówno osoby planujące budowę domu, jak również osoby, które już dysponują swoim domem. W ramach programu „Mój Prąd” inwestorzy mogą otrzymać dotację w wysokości 50% kosztów zakupu i montażu instalacji PV, ale maksymalna kwota dofinansowania nie przekracza 3,000 złotych.
Dopłaty do energooszczędnych instalacji grzewczych
Pokrewnym programem jest „Moje Ciepło”, w ramach którego inwestorzy będą mogli otrzymać dofinansowanie na wyposażenie nowego domu w pompę ciepła. Jak wiadomo, pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością i są uważane za najbardziej energooszczędną i ekologiczną instalację grzewczą we współczesnym budownictwie. W ramach programu „Moje Ciepło” inwestorzy będą mogli otrzymać dotację do 30% kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła. Maksymalna kwota to 21,000 złotych w przypadku pomp gruntowych oraz 7,000 złotych w przypadku pomp powietrznych. Rodziny wielodzietne będą mogły uzyskać dotację nawet do 45%.
Dofinansowania na modernizację i remont domu
Dużych nakładów finansowych wymaga także gruntowny remont i modernizacja domu. W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, wielu inwestorów stara się znaleźć sposób na obniżenie rachunków. Jednym ze sposobów jest wspomniany już program „Mój Prąd”. Warto także wspomnieć o tym, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie do 69 tysięcy złotych na termomodernizację, czyli poprawienie charakterystyki energetycznej budynku. Może to być np. wymiana okien i drzwi, ocieplenie domu, docieplenie czy zmiana instalacji grzewczej. Co więcej, poniesione z tytułu termomodernizacji koszty można odliczyć od podatku.
Nasze Państwo reaguje również na alarmująco niski współczynnik retencji wody w porównaniu z innymi krajami europejskimi. W ramach programu „Moja Woda” właściciele działek, na których wzniesiono dom jednorodzinny mogą uzyskać dotację do 80% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 5 tysięcy złotych) na inwestycje związane z poprawą wskaźnika retencji. Może to być chociażby montaż zbiornika retencyjnego, który pozwoli pozyskać wody opadowe, a następnie wykorzystać je do niektórych prac domowych czy chociażby podlewania ogrodu.
Jak otrzymać dofinansowanie na budowę domu lub modernizację?
Budowa wymarzonego domu to czasochłonny i kosztowny proces, w którym trzeba się uzbroić w naprawdę duży kapitał. Na koszty budowy domu w dużej mierze wpływa tempo realizacji projektu, a zatem warto to zadanie powierzyć sprawdzonej firmie budowlanej, takiej jak New-House. W naszym artykule na temat kompleksowej budowy domu możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapach realizacji projektu w technologii murowanej. Co ważne, nasi specjaliści udzielą wyczerpujących informacji związanych z dostępnymi dofinansowaniami. Warto być na bieżąco, ponieważ niektóre programy wypłacają dofinansowania w transzach, a kluczem do sukcesu jest odpowiednio wczesne złożenie kompletnego wniosku.