Jaka jest rola architekta w trakcie przygotowań do budowy domu?
Spis treści:
Zanim na działce budowlanej na dobre rozgorzeją prace, inwestor musi zadbać o szereg formalności, począwszy od badań geotechnicznych, poprzez uzyskanie dostępu do mediów, aż po złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu. Na etapie przygotowań do budowy domu niezbędna jest pomoc architekta, który zajmuje się adaptacją projektu. Jest to proces, który pozwala dostosować gotowy projekt do specyfiki działki.
Czym jest gotowy projekt domu?
Biura projektowe zajmują się tworzeniem wielu różnorodnych projektów dostosowanych do oczekiwań współczesnych klientów. Gotowy projekt zawiera wszystkie informacje na temat zastosowanych materiałów budowlanych, rozwiązań oraz technologii wraz z rysunkami oraz schematami, które umożliwiają ekipie budowlanej wzniesienie takiego budynku. Gotowy projekt jest dostępny dla każdego, ale na pewno nie sprawdzi się na każdej działce budowlanej. Trzeba przecież uwzględnić jej wymiary, ukształtowanie, warunki wodno-gruntowe, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy, oraz inne wymogi. Dlatego też, rola architekta nie kończy się na sporządzeniu gotowego projektu. Inwestorowi wciąż potrzebny jest architekt adaptujący, który dostosuje ten projekt do specyfiki działki.
Na czym polega adaptacja projektu?
W trakcie adaptacji projektu można wprowadzić zmiany w gotowym projekcie. Dokonuje tego właśnie architekt adaptujący. Nieistotne zmiany można wprowadzić bez zgody autora, natomiast zmiany ingerujące w kluczowe elementy konstrukcji wymagają zgody. W praktyce, wiele biur projektowych wraz z gotowym projektem oferuje inwestorom zgodę na nanoszenie zmian. W naszym artkule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak krok po kroku przebiega cały proces, a także, jakie zmiany są najczęściej nanoszone.
Należy uwzględnić warunki wodno-gruntowe, które często predysponują do wyboru fundamentów. Architekt musi również „wrysować” projekt domu na mapę działki budowlanej. Do tego powstaje projekt zagospodarowania terenu, na którym uwzględniony jest nie tylko sam dom, ale również inne obiekty budowlane, linia ogrodzenia, alejki oraz inne elementy zagospodarowania. Niektóre zmiany mają na celu dostosowane projektu do zapisów MPZP lub warunków zabudowy.
Specyfika działki – jak wpływa na proces adaptacji?
Powierzchnia działki, ukształtowanie terenu, odległości od innych obiektów budowlanych, orientacja względem drogi, poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu – te wszystkie czynniki składają się na specyfikę działki budowlanej, których nie da się oczywiście uwzględnić w uniwersalnym, gotowym projekcie. Dopiero na etapie adaptacji można uwzględnić powyższe czynniki. Orientacja względem drogi w dużej mierze decyduje o usytuowaniu budynku. To na etapie adaptacji można sprawić, że salon z jadalnią będą wychodzić na stronę południową. Poziom wód gruntowych i rodzaj gruntu decydują o robotach ziemnych, a także konstrukcji oraz izolacji fundamentów. W przypadku działek położonych na skarpie, warto szukać gotowych projektów sporządzonych z myślą o takich właśnie działkach.
Działka pod kątem projektu czy na odwrót?
Jeśli inwestor dysponuje już działką budowlaną, powinien zapoznać się z jej specyfiką, aby szukać projektu najlepiej wpasowanego do takiej właśnie działki. W gotowych projektach często można znaleźć informacje na temat minimalnej powierzchni potrzebnej do wzniesienia domu. Jeśli jednak nie dysponujesz jeszcze działką budowlaną, a marzy Ci się konkretny dom, wówczas działki należy szukać właśnie pod kątem wybranego projektu. W naszym artykule na temat działek budowlanych możesz dowiedzieć się więcej o kryteriach, które należy uwzględnić przed zakupem działki.
Projekt gotowy czy indywidualny?
W przypadku bardzo specyficznych działek budowlanych ciężko jest znaleźć gotowy projekt domu, który można byłoby wznieść na takiej parceli. Często wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami związanymi z adaptacją projektu. Lepszym rozwiązaniem może być projekt indywidualny, o którym możesz przeczytać w naszym artykule. W ramach tej współpracy architekt tworzy indywidualny projekt domu dostosowany do specyfiki działki budowlanej oraz potrzeb inwestora. Chociaż jest to droższe rozwiązanie od zakupu gotowego projektu, w przypadku problematycznych działek często jest to optymalne rozwiązanie.
Kompleksowe wsparcie architekta na etapie przygotowań do budowy domu
Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz katalog złożony z ponad siedmiu tysięcy różnorodnych projektów. Bez wątpienia znajdziesz tu projekt dostosowany do swoich potrzeb. Oferujemy inwestorom kompleksowe usługi budowlane obejmujące także wsparcie na etapie przygotowań do budowy domu. Nasz architekt zaadaptuje projekt z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, udzieli wielu cennych wskazówek, także pomoże w sprawnym uzyskaniu pozwolenia na budowę domu. Kompleksowa wsparcie architekta odgrywa zatem niebagatelną rolę i znacznie przybliża inwestora do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu.