Pergola ogrodowa – jakie korzyści oferuje nam ta konstrukcja?
Spis treści:
Pergola ogrodowa to konstrukcja, która chroni przed promieniami słońca i wiatrem, a jednocześnie, może być podstawą dla różnorodnych pnączy oraz kolorowych kwiatów. Nie dziwi zatem fakt, że pergola coraz częściej jest nieodzownym elementem wyposażenia ogrodu w wielu stylowych projektach. Nie ulega wątpliwości, że pergola ogrodowa może znacząco przyczynić się do wzrostu jakości odpoczynku na tarasie lub ogródku. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?
Czym właściwie jest pergola ogrodowa?
Pergola to konstrukcja wolnostojąca, która ma zapewnić osłonę przed nadmiernym słońcem oraz wiatrem. Podstawą pergoli jest szkielet złożony z pionowych i poziomych belek. To swoiste rusztowanie, na którym następnie można zastosować dach, różne rodzaje osłon, zasłony, a także wykorzystać do zasadzenia różnych pnączy i kwiatów. Biorąc pod uwagę, jak praktyczną konstrukcją jest pergola ogrodowa, nie dziwi fakt, że coraz więcej gotowych projektów domów posiada ten element w standardzie, jako wyposażenie tarasu. W naszym artykule na temat aranżacji ogrodów możesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach stosowanych we współczesnym budownictwie.
Z jakich materiałów można wykonać pergolę?
W tradycyjnym budownictwie najczęściej spotkamy się z pergolą drewnianą. Jest to konstrukcja niezwykle praktyczna, uniwersalna i ładna. Do budowy zazwyczaj wykorzystuje się drewno ze świerku, sosny lub modrzewia, ewentualne gatunki egzotyczne. Elementy drewnianej pergoli są dodatkowo impregnowane, tak, aby zagwarantować im trwałość na przestrzeni wielu lat.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkamy się także z metalowymi pergolami, które najczęściej wznosi się ze stali, miedzi oraz aluminium. Takie pergole doskonale pasują do domów zachowanych w modernistycznej stylistyce. Plusem jest możliwość pomalowania na dowolny kolor, co zwiększa swobodę aranżacji ogrodu. Nieco rzadszym rozwiązaniem jest natomiast pergola betonowa. Taka konstrukcja zazwyczaj jest połączona z budynkiem, a samą kratownicę wykonuje się z drewna. To bez wątpienia najbardziej trwały i wytrzymały rodzaj pergoli.
W jakich miejscach najczęściej stosujemy pergolę?
Pergola najczęściej stanowi wyposażenie tarasu. To właśnie w tej części ogrodu spotkamy najwięcej czasu. Pergola to konstrukcja, która umożliwi nam schowanie się przed otwartym słońcem oraz wiatrem, a co więcej, może osłonić przed przelotnymi opadami deszczu. Tutaj wiele zależy od samej aranżacji pergoli. Pamiętajmy, że sama pergola to jedynie szkielet, który możemy wykorzystać w dowolny sposób dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Pergola ogrodowa doskonale odnajdzie się również w urokliwym miejscu naszego ogrodu, w otoczeniu kolorowych kwiatów, krzewów czy oczka wodnego.
Jakie zalety posiada pergola ogrodowa?
Najważniejszą zaletą pergoli jest oczywiście możliwość zastosowania zadaszenia oraz osłon poziomych, które pozwolą nam zabezpieczyć przestrzeń przed słońcem, wiatrem oraz opadami deszczu. W ten sposób, organizując spotkanie na tarasie w gronie rodziny i przyjaciół nie musimy obawiać się o to, że pogoda spłata nam figla. Sama konstrukcja pergoli jest również bardzo ciekawym elementem aranżacji ogrodu. Dobrze komponuje się z każdym rodzajem domu, a co więcej, w nowoczesnych budynkach jest integralną częścią budynku, łącząc się z zadaszeniem.
Pergola ogrodowa daje dużo swobody w doborze wyposażenia dodatkowego. Może to być pełnoprawny dach dający pełną osłonę przed słońcem i odprowadzający wody opadowe, jak również dach przeźroczysty, który przepuszcza określony procent światła naturalnego. Poziome przestrzenie możemy zabezpieczyć np. rozwijanymi zasłonami. Najbardziej powszechnym sposobem wykorzystania pergoli jest natomiast zasadzenie roślin pnących, takich jak chociażby winogron.
Jak dobrać pergolę do indywidualnych potrzeb?
Pergola jest ważnym elementem wyposażenia ogrodu, a co za tym idzie, musi być dostosowana do ogólnej stylistyki samego budynku, jak również ogrodu. Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do wzniesienia tej konstrukcji. W artykule na temat zagospodarowania terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) możesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego planowania i aranżowania przestrzeni na działce. Wybór materiału również w dużej mierze zależy od stylistyki budynku. Jeśli chodzi o wyposażenie dodatkowe – tutaj mamy już pełną swobodę. Tylko od nas zależy, czy pergola ma bardziej chronić przed warunkami atmosferycznymi, czy też być rusztowaniem dla określonych gatunków roślin.
Ile kosztuje pergola ogrodowa?
Na koszt pergoli ogrodowej wpływa powierzchnia zabudowy, a także materiał, z którego została wykonana. Najtańsze są pergole drewniane, które można zakupić za kilka tysięcy złotych. Nieco droższe, ale wciąż w rozsądnych cenach są pergole wykonane z aluminium. Najdroższe okazują się natomiast pergole betonowe. Co ciekawe, w wielu nowoczesnych projektach są one integralną częścią budynku i stanowią zadaszenie tarasu, wejścia lub miejsca parkingowego. Najnowocześniejsze pergole ogrodowe można zakupić za 20-35 tysięcy złotych. Są to duże, metalowe pergole wyposażone w elektryczny system regulacji dachu.