Warunki zabudowy – jak uzyskać decyzję? Co zawiera dokument?
Spis treści:
Przed zakupem działki budowlanej zawsze należy sprawdzić warunki zabudowy. Są one opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Problem w tym, że nie wszystkie działki podlegają pod MPZP. W takich właśnie sytuacjach konieczne staje się uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. W dużej mierze zawiera ona te same informacje, co MPZP. W tym artykule dowiesz się, jak złożyć wniosek o wydanie takiej decyzji, a także co zawiera w sobie dokument.
Kiedy należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
O możliwościach zabudowy działki budowlanej decydują właśnie warunki zabudowy. Ich celem jest zachowanie pewnej spójności i ładu urbanistycznego. W miastach oraz gminach podmiejskich zazwyczaj obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument ogólnodostępny, który umożliwia szybkie sprawdzenie, jakie warunki zabudowy obowiązują na działce budowlanej, na której planujemy budowę domu. Jednakże nie wszystkie gminy posiadają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub MPZP nie obejmuje wszystkich działek.
Nie oznacza to oczywiście, że w takiej sytuacji mamy pełną swobodę w kwestii zagospodarowania działki. Konieczne jest bowiem złożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Potoczna „WZ-ka” zawiera te same informacje, co MPZP i informuje inwestora o tym, jakie warunki musi spełniać projekt, który uzyska pozwolenie na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy nie jest jednak obligatoryjna, jeśli planujesz budowę obiektu, który nie wymaga pozwolenia na budowę. W takich sytuacjach warto jednak skonsultować się z architektem. W artykule o warunkach zabudowy możesz dowiedzieć się więcej ciekawych informacji na temat tego dokumentu.
Co zawiera decyzja o warunkach zabudowy?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma wprowadzać pewną spójność krajobrazu i ład urbanistyczny. Dokument wyznawcza kluczowe parametry, które musi spełniać projekt budynku. W innym razie nie uzyskamy pozwolenia na jego budowę. Chodzi tu o takie parametry, jak np.: maksymalna wysokość budynku, rodzaj dachu i kąt jego nachylenia, liczba kondygnacji, wskaźnik powierzchni zabudowy, wskaźnik intensywności zabudowy czy minimalna powierzchnia biologicznie czynna. Warunki zabudowy mogą decydować nawet o tym, jaki może być kolor elewacji. Jeśli na danym terenie nie występuje MPZP, wówczas wszystkie powyższe informacje zostaną zawarte właśnie w decyzji o warunkach zabudowy.
Jak złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy?
Co szczególnie ważne, wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy może złożyć każda osoba, co oczywiście oznacza, że jeszcze przed zakupem działki możemy dowiedzieć się kluczowych informacji na temat możliwości zagospodarowania tego terenu. Wniosek należy złożyć w urzędzie, któremu podlega interesująca nas działka budowlana. Może to być: urząd miasta lub gminy, urząd wojewódzki, urząd dzielnicowy lub urząd na prawach powiatu. Złożenie wniosku wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 107 złotych. Urząd ma 30 dni na zapoznanie się ze sprawą i wydanie decyzji, choć w wyjątkowych sytuacjach czas oczekiwania może przedłużyć się do 60 dni.
Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?
Składając wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy musimy uprzednio uzbroić się w komplet niezbędnych dokumentów. Są to: mapa zasadnicza lub katastralna, opisowe lub graficzne określenie sposobu zagospodarowania terenu, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, dokument potwierdzający możliwość uzbrojenia terenu, a także dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Warto zaznaczyć, że można wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w przypadku działek, które oficjalnie nie figurują jako działki budowlane. Taka działka musi jednak spełniać określone warunki: sąsiadować z przynajmniej jedną zabudowaną działką, mieć dostęp do drogi publicznej, a także posiadać możliwość uzyskania niezbędnych przyłączy technicznych. To istotna informacja dla osób, które planują np. przekształcenie działki rolnej w działkę budowlaną.
Warunki zabudowy a pozwolenie na budowę domu
Decyzję o warunkach zabudowy powinniśmy uzyskać jeszcze przed zakupem gotowego projektu domu. Może się bowiem okazać, że na wybranej działce nie będzie możliwości wybudowania wymarzonego domu. Przykładowo, inwestor może planować budowę domu piętrowego, podczas gdy WZ-ka na danym terenie będzie dopuszczać jedynie domy parterowe. Można natomiast skorygować pewne odstępstwa, np. kąt nachylenia dachu czy kolor elewacji. Takie zmiany są wprowadzane na etapie adaptacji projektu, aby dostosować go do specyfiki działki i warunków zabudowy. W naszym artykule na temat pozwolenia na budowę domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wyglądają formalności oraz co zrobić, aby szybko i bezproblemowo uzyskać pozytywną decyzję dającą zielone światło dla rozpoczęcia budowy domu.