Akademia Budowlana

Drzewa wokół domu. Które z nich możemy wyciąć?

Spis treści:

Wycinka drzew wokół domu często jest konieczna, aby wpuścić do wnętrza trochę więcej światła dziennego. Właściciele działek budowlanych muszą jednak pamiętać, że nie wszystkie drzewa można wyciąć bez formalności. Przepisy w naszym kraju są pod tym względem bardzo rygorystyczne. Warto zatem sprawdzić, które drzewa można wycinać bez przeszkód, a które wymagają uzyskania stosowanego pozwolenia na wycinkę.

 

Które drzewa można wycinać bez pozwolenia?

 

Na początek warto wskazać te drzewa, które można usunąć bez pozwolenia. Należy tu wymienić przede wszystkim drzewa owocowe. Wyjątkiem są drzewa rosnące na posesji wpisanej do rejestru zabytków lub rosnące w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Na takich działkach w zasadzie każde drzewo będzie wymagało stosownego zezwolenia. Bez zbędnych formalności można również wyciąć drzewa, których wiek nie przekracza 10 lat, a także drzewa obumarłe i uszkodzone. Dozwolone jest także usunięcie drzew, które stwarzają realne zagrożenie dla domu lub drogi publicznej. W tej kwestii warto jednak skonsultować się z odpowiednim urzędem, ponieważ czasem konieczne będzie uzyskanie formalnej zgody na wycinkę takich drzew.

 

W przypadku pozostałych drzew decydować będzie ich wiek oraz wymiary. Konieczne będzie zmierzenie obwodu każdego z drzew, które chcemy wyciąć. Jeśli nie przekraczają one wymiarów opisanych w przepisach, wówczas wycinkę można przeprowadzić bez zezwolenia. W innym razie konieczne będzie złożenie stosownego wniosku, w którym wymienione zostaną wszystkie drzewa kwalifikujące się do uzyskania zgody na wycinkę.

 

Kiedy potrzebne będzie pozwolenie na wycięcie drzewa?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drzewa mające powyżej 10 lat można wyciąć bez zezwolenia tylko wtedy, gdy ich wymiary nie przekraczają wyznaczonych norm. Obwód należy zmierzyć na wysokości 5 cm. W przypadku topoli, wierzb i klonów wycinkę bez zezwolenia można rozpocząć, jeśli obwód drzew nie przekracza 80 cm. W przypadku kasztanowców, robinii akacjowej i platanu klonolistnego jest to granica 65 cm. W przypadku pozostałych gatunków drzew, wycinka bez pozwolenia jest możliwa, jeśli obwód nie przekracza 50 cm.

 

Wyjątkiem od powyższych zasad są drzewa rosnące na posesji wpisanej do rejestru zabytków, a także drzewa rosnące na działkach leżących na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody. Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ niemal wszystkie drzewa będą wymagały uzyskania stosownego zezwolenia na wycinkę. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczą także wycinki, której celem jest rozpoczęcie działalności gospodarczej.