Sypialnia na poddaszu kojarzy nam się z miejscem zacisznym, przytulnym oraz idealnym pod kątem wysokiego komfortu snu. W praktyce jednak poddasze musi zostać odpowiednio wykończone i zaaranżowane, aby strefa nocna rzeczywiście spełniała swoje funkcje. W tym artykule powiemy kilka słów o warunkach, jakie powinno spełniać poddasze przeznaczone na strefę nocną, a także, jak zaprojektować i zaaranżować komfortową i praktyczną sypialnię na poddaszu.
Jakie warunki musi spełniać poddasze użytkowe?
Wiele gotowych projektów domów z poddaszem stawia na poddasze przeznaczone do adaptacji. Innymi słowy, inwestor może zdecydować, czy pozostawić poddasze nieużytkowe, czy też wprowadzić zmiany, które pozwolą zaadaptować poddasze w część mieszkalną. W rozbudowanym katalogu New House z gotowymi projektami domów (https://new-house.com.pl/projekty-domow) znajdziesz także wiele projektów domów z poddaszem użytkowym, w którym stawie się na funkcjonalny rozkład strefy dziennej na parterze oraz strefy nocnej na poddaszu.
Poddasze pod część mieszkalną musi zostać odpowiednio ocieplone. W tym celu najlepiej sprawdzi się wełna mineralna lub innowacyjna pianka poliuretanowa. Dodatkowo, takie poddasze wymaga dobrej paroizolacji, która z jednej strony uwolni parę wodną pochodzącą z wnętrza, a z drugiej nie dopuści wilgoci pochodzącej z zewnątrz. Kolejną kwestią jest prawidłowe wyciszenie, które odetnie poddasze od hałasów dobiegających zarówno z dołu, jak również z zewnątrz budynku. Domy z poddaszem posiadają również bardziej stromy dach dwu- lub czterospadowy, pod którym wysokość wnętrza będzie optymalna pod kątem warunków mieszkalnych.
Na co zwrócić uwagę przy adaptacji poddasza?
Być może dysponujesz już domem parterowym ze strychem lub poddaszem nieużytkowym i myślisz o zwiększeniu dostępnej powierzchni użytkowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaadaptować poddasze. Takie prace zazwyczaj są traktowane jako nadbudowa domu, jako iż budynek zyskuje dodatkową kondygnację, ale nie zwiększa powierzchni zabudowy. Kluczową kwestią przy adaptacji poddasza jest zwrócenie uwagi na wytrzymałość stropu, prawidłowe ocieplenie dachu, a także zapewnienie optymalnej wentylacji. Konieczne jest także dociągnięcie przyłączy: elektrycznego i wodno-kanalizacyjnego. Niezbędne okaże się także ogrzewanie wnętrz.
Jeśli natomiast wybrałeś gotowy projekt domu z poddaszem nieużytkowym lub strychem i chcesz to zmienić, skonsultuj się z architektem odpowiedzialnym za adaptację projektu. W trakcie adaptacji można nanieść zmiany zadysponowane przez inwestora. Należy jednak pamiętać, że adaptacja poddasza na etapie tworzenia projektu budowlanego to koszt rzędu 1500-2000 złotych. W naszym artykule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przebiega ten proces, a także jakie zmiany w budynku można jeszcze wprowadzić w gotowym projekcie.
Dlaczego warto ulokować sypialnie na poddaszu?
Oddzielenie strefy dziennej na parterze od strefy nocnej na poddaszu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, w ten sposób zyskujemy bardziej dyskretną oraz intymną przestrzeń, do której zazwyczaj dostępu nie będą mieli goście. Jednocześnie, na parterze zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na liczne udogodnienia, takie jak chociażby spiżarnia, schowek czy gabinet. Jednocześnie, sypialnia na poddaszu niezaprzeczalnie ma w sobie pewien klimat i urok. Skosy dachu we wnętrzu budują poczucie bezpieczeństwa i sprzyjają szybszemu zasypianiu, zwłaszcza, gdy do snu kołysze nas delikatny dźwięk wiatru oraz deszczu.
Sypialnia małżeńska z prywatną łazienką i garderobą
Planując strefę nocną na poddaszu warto pomyśleć o jednej sypialni, która będzie większa oraz wyposażona w odrębną łazienkę i garderobę. Jest to właśnie sypialnia małżeńska, która ma zapewnić większy komfort rodzicom lub młodemu małżeństwu mieszkającemu ze swoimi rodzicami. Łazienka i garderoba to strefa intymna i często zależy nam na tym, aby nie miały do niej dostępu osoby trzecie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, na korytarzu należy pozostawić miejsce na dodatkową łazienkę dla pozostałych sypialni na poddaszu. Dużym udogodnieniem w sypialni małżeńskiej jest również dostęp do balkonu, loggi lub tarasu widokowego.
Jak prawidłowo zaaranżować sypialnię na poddaszu?
Ze względu na skośne ściany będące nieodłącznym elementem wnętrz na poddaszu, aranżacja sypialni jest dużo trudniejsza. Zwłaszcza, gdy należy uwzględnić wsporniki oraz belki nośne. Dlatego też, warto powierzyć to zadanie doświadczonemu projektantowi. W naszym artykule na temat architektów wnętrz możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez tego fachowca. Ważnym zadaniem jest zwłaszcza prawidłowe wykorzystanie ścian skośnych. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu to klucz do komfortowej i praktycznej sypialni.