Planując generalny remont warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które wydatnie przyczynią się do podniesienia komfortu domowników. Nowoczesny dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny i nie nastręczający dodatkowych obowiązków. Poniżej wymieniamy popularne prace remontowe, które mogą wpłynąć na dużo większą wygodę domowników.
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Od prawidłowo dobranych okien i drzwi bez wątpienia zależy komfort domu. Od tych elementów w dużej mierze zależy energooszczędność oraz zdolność domu do utrzymania optymalnej temperatury. Nieszczelne okna skutecznie zniweczą pracę nawet najbardziej nowoczesnych systemów grzewczych i odbiją się niekorzystnie na rachunkach za ogrzewanie. Przestarzałe okna i drzwi są także odpowiedzialne za nadmiar dźwięków docierających z zewnątrz budynku. W związku z tym, jeśli okna i drzwi w Twoim domu mają ponad 10 lat, koniecznie zastanów się nad ich wymianą. Choć nie będzie to tanie, korzyści w perspektywie czasu będą ogromne.
Docieplanie domu – jak zrobić to poprawnie?
Generalny remont jest również dobrą okazją do docieplenia domu, zwłaszcza, gdy w ostatnich latach obserwujemy problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury. W przypadku domów z poddaszem warto zainteresować się zwłaszcza docieplaniem poddasza. W nowoczesnym budownictwie dostępne są rozwiązania wygodne i niewymagające czasochłonnych i brudzących prac. Weźmy chociażby pianowanie czy też wdmuchiwanie granulatu styropianowego. Przed wykonaniem docieplenia można przeprowadzić badanie termowizyjne domu, które wykaże miejsca, przez które najwięcej ciepła ucieka z naszego domu. To pomoże dobrać optymalne rozwiązania.
Zmiana układu ścian działowych
Być może brakuje Ci oddzielnej garderoby, spiżarni lub pomieszczenia gospodarczego. Dawniej, projekty domów tworzono w oparciu o zupełnie inne standardy, które dziś są mocno przestarzale i niepraktyczne. Jeśli powierzchnia użytkowa w Twoim domu nie została wykorzystana w sposób optymalny i przemyślany, można to zmienić w trakcie generalnego remontu. Czasami wystarczy nieco zmienić układ ścina działowych, aby uzyskać dodatkowe pomieszczenie dostosowane do potrzeb domowników. W ten sposób możesz wyodrębnić przestrzeń na dodatkową łazienkę, garderobę, czy też spiżarnię, która odciąży przestrzeń Twojej kuchni.
Modernizacja instalacji grzewczej
Przy okazji generalnego remontu warto także zastanowić się nad wymianą instalacji grzewczej, zwłaszcza, jeśli korzystamy z przestarzałych pieców i kotłów wymagających ciągłego dorzucania opału. W naszym artykule na temat remontów domu możesz dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji budynku, w skład której zalicza się także wymiana instalacji. Wybierając nowoczesny system możesz znacząco podnieść komfort domu, jego energooszczędność, a także wygodę domowników wynikającą z bezobsługowej pracy takiego systemu. Nieekologicznie i szkodliwe „kopciuchy” coraz częściej zamieniamy na ogrzewanie gazowe lub pompę ciepła.
Montaż nowoczesnych systemów do domu
Rachunki za prąd i gaz stale rosną i nierzadko przyprawiają o zawrót głowy właścicieli domów jednorodzinnych. Dlatego też, coraz częściej decydujemy się na montaż energooszczędnych systemów, z pomocą których można skutecznie zmniejszyć rachunki. Chodzi tu oczywiście o systemy, które są w stanie zagwarantować dodatkową energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Może to być fotowoltaika, solary lub też przydomowa turbina wiatrowa. Jednym z atutów domów jednorodzinnych, w porównaniu z mieszkaniem w blogu, jest właśnie możliwość zastosowania takich systemów. Warto zatem wykorzystać ten przywilej i wyposażyć się w nowoczesny system zwiększający komfort domu.
Koncepcja Smart Home – jakie systemy wdrożyć?
Inteligentne domy bazują na zautomatyzowanych procesach, które znacząco poprawiają komfort domowników. Automatycznie zapalane światła, urządzenia sterowane z poziomu aplikacji mobilnej, czy też automatycznie sterowane okna i drzwi. Do tego dochodzą liczne czujniki, które na bieżąco dostarczają do centrali głównej informacji na temat tego, co dzieje się w domu. Na podstawie tych informacji centrala może sterować wentylacją, klimatyzacją czy też instalacją grzewczą. Rzecz w tym, że montaż systemów Smart Home często wymaga sporej ingerencji w konstrukcję budynku. A zatem, można to wykonać właśnie w trakcie generalnego remontu.
Jak skutecznie zwiększyć komfort domu?
Przygotowując się do większego remontu domu warto zastanowić się nad zatrudnieniem doświadczonego architekta wnętrz. Taki fachowiec może nam doradzić w wielu kwestiach i znacznie ułatwić aranżację wnętrz pod kątem wyższego komfortu domowników. W naszym artykule na temat pracy projektanta wnętrz (https://new-house.com.pl/architekt-wnetrz) możesz dowiedzieć się więcej na temat świadczonych przez niego usług, a także korzyści płynących z zatrudnienia takiego fachowca. Wykwalifikowany architekt wnętrz może nam zaoferować gotowe rozwiązania dobrane pod kątem indywidualnych oczekiwań domowników.