Wybór materiału budowlanego na garaż predysponuje jego trwałość, stopień izolacji, a także estetykę zewnętrzną. Wiele zależy również od tego czy planujemy garaż w bryle domu, czy też zdecydujemy się na garaż wolnostojący. Jednym z najciekawszych rozwiązań jest garaż z płyt betonowych, odznaczający się dużą uniwersalnością oraz bezkompromisową trwałością. W tym artykule powiemy kilka słów o wyborze optymalnego materiału, a także o samej budowie garażu.
Płyty betonowe do budowy garażu
Płyty z betonu komórkowego różnią się gęstością, gabarytami oraz ewentualnymi wzmocnieniami. Jeśli chodzi o gęstość, im jest ona większa, tym lepsza jest izolacja akustyczna. Wraz ze wzrostem gęstości maleje niestety wskaźnik izolacji termicznej. Na szczęście w przypadku płyt betonowych na garaż nie musimy zwracać aż tak skwapliwej uwagi na specyfikę betonu, jako iż producenci oddają do dyspozycji inwestorów gotowe płyty betonowe stworzone właśnie z myślą o budowie garażu.
Niezwykle istotną kwestią jest wybór płyt o odpowiednich gabarytach. Materiały należy dobierać ściśle pod kątem projektu garażu. Niewłaściwy rozmiar płyt oznacza konieczność wprowadzenia kosztownych poprawek, a co więcej, znacznie wydłuży czas budowy domu. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne wzmocnienia, które mogą decydować o dodatkowych właściwościach materiału. Płyty betonowe przeznaczone do budowy garażu mogą być wzmocnione włóknem szklanym lub stalowymi prętami w przypadku płyt zbrojonych.
Garaż wolnostojący czy w bryle domu?
O ile pozwalają na to wymiary działki budowlanej oraz początkowy budżet na budowę domu, warto zdecydować się na garaż w bryle domu. Jest to praktyczniejsza opcja. Zacznijmy od kwestii formalnych: taki garaż jest uwzględniony w projekcie, a co za tym idzie nie musimy składać wniosku o odrębne pozwolenie na budowę. Ponadto, garaż w bryle pozwala na wykonanie przejścia prowadzącego do garażu bezpośrednio z domu, np. z kotłowni, spiżarni czy wiatrołapu. W takich sytuacjach garaż często jest strefą buforową, która pozwala utrzymać wyższe temperatury w sąsiadujących wnętrzach. Warunkiem jest jednak zastosowanie odpowiedniego ocieplenia.
W przypadku małej działki budowlanej znalezienie miejsca na garaż bryle domu może być problematyczne. Wówczas pozostaje oczywiście budowa garażu wolnostojącego. W naszym artykule na temat zagospodarowania terenu (https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu) możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym planowaniu i aranżowaniu dostępnej przestrzeni. Jedno jest pewne, budowę garażu zawsze warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, dzięki czemu inwestorzy unikną dodatkowych formalności.
Jakie zalety posiada garaż z płyt betonowych?
Garaż wykonany z płyt betonowych odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością. Gwarantuje doskonałą ochronę przed wszystkimi czynnikami atmosferycznymi, jest niewrażliwy na porywisty wiatr, a ponadto zapewnia dobry współczynnik izolacji termicznej oraz akustycznej. Garaż z płyt betonowych łatwiej jest również wpasować do bryły domu, nawet jeśli budynek został wzniesiony z pustaków ceramicznych. Betonowy garaż można otynkować oraz wykończyć pod kątem zewnętrznej stylistyki domu. Wybór płyt w odpowiednich gabarytach wpływa również na szybkość budowy i pozwala w krótkim czasie zrealizować projekt betonowego garażu.
Czy garaż z płyt betonowych wymaga pozwolenia na budowę?
Jeśli garaż jest uwzględniony w projekcie budowlanym domu, wówczas inwestor nie musi martwić się o dodatkowe pozwolenia. Otrzymując pozwolenie na budowę domu automatycznie otrzymuje również pozwolenia na budowę garażu uwzględnionego w projekcie. Jeśli garaż jest dobudowywany na działce, wówczas pojawia się konieczność załatwienia pewnych formalności. Garaże oraz inne obiekty gospodarcze o powierzchni nieprzekraczającej 35m2 mogą być wybudowane bez pozwolenia. Konieczne jest jednak zgłoszenie prac i odczekanie 28 dni na ewentualny sprzeciw ze strony właściwego organu. Należy również pamiętać, że na jednej działce budowlanej liczba budynków gospodarczych do 35m2 nie powinna być większa niż dwa na każde 500m2. W przypadku garaży o powierzchni zabudowy powyżej 35m2 konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Ile kosztuje budowa garażu z betonowych płyt?
Wykonanie jednostanowiskowego garażu z płyt betonowych w stanie surowym to wydatek rzędu ok. 10,000 – 15,000 złotych. Dalsze koszty zależą od tego, w jaki sposób wykończony zostanie garaż: czy będzie ocieplony i otynkowany? Jakie przyłącza zostaną dociągnięte do wnętrza garażu? Jaką bramę wjazdową zastosujemy. Uwzględnić należy również ewentualne okna oraz pokrycie dachu. I tak, budowa betonowego garażu o powierzchni 35m2 z pełnym wykończeniem może kosztować nawet ok. 40-50 tysięcy złotych. Na etapie adaptacji projektu można skonsultować z architektem wybór poszczególnych rozwiązań, co pozwala zoptymalizować koszty budowy garażu. W perspektywie długoterminowej garaż z płyt betonowych jest jednak bardzo dobrym wyborem, ponieważ pozwoli obniżyć koszty eksploatacyjne w przyszłości.