Akademia Budowlana

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – co warto wiedzieć o tym systemie?

Spis treści:

Podłogowe ogrzewanie elektryczne to ciekawa alternatywa dla podłogówki wodnej. Jest to układ znacznie mniej skomplikowany i możliwy do wprowadzenia w trakcie remontu. Jedną z ważniejszych zalet tego systemu jest równomierne i efektywne rozprowadzanie ciepła. Nowoczesne podłogówki elektryczne odznaczają się także dużą energooszczędnością. W tym artykule powiemy kilka słów o tym, jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne i kiedy warto je wybrać.

 

W jaki sposób zbudowane jest ogrzewanie podłogowe?

 

Na posadzce układa się materiał izolacyjny, a następnie wylewa się cienką warstwę betonu o grubości 1-2 cm. To podłoże, na którym ułożone zostaną maty grzewcze. Po ich rozprowadzeniu wylewa się drugą warstwę betonu o grubości 3-5 cm. W tej wylewce znajduje się także czujnik temperatury. Na drugiej warstwie wylewki układana jest posadzka. Stosuje się materiał, który dobrze przewodzi ciepło. Najlepiej w tej roli sprawdzają się posadzki z płytek ceramicznych. Przewody grzewcze są połączone z termostatem, który w nowocześniejszych systemach umożliwia regulację temperatury.

 

Sercem elektrycznej podłogówki mogą być pętle z przewodu grzewczego lub też cienkie przewody umieszczone w matach grzewczych lub folii. Są one dużo prostsze w montażu i zajmują mniej miejsca, ale wymagają większych nakładów finansowych. Przewody grzewcze dzielimy na stałooporowe, które aktywowane przez termostat zawsze pracują na 100% swoich możliwości, a także nowoczesne przewody samoregulujące, które dostosowują moc w zależności od temperatury. W naszym artykule na temat instalacji elektrycznych możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne, a także jak wygląda sam proces montażu.

 

Kiedy warto zastosować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe bardzo często wykorzystuje się w istniejących domach. Montaż nie wymaga bowiem tak radykalnych prac, co przy układaniu ogrzewania wodnego. Wystarczy zerwać aktualną podłogę. W nowych domach, elektryczną podłogówkę stosuje się zazwyczaj jako system poboczny, który ma na celu dogrzanie konkretnego wnętrza. Idealnym przykładem będzie łazienka, toaleta lub pokój kąpielowy. Warto mieć na względzie, że takie ogrzewanie działa najbardziej efektywnie we wnętrzach, w których podłogę wykończono ceramicznymi płytkami.

 

Ogrzewanie elektryczne jest dobrą opcją także w tych domach, które są wyposażone w system odpowiedzialny za dostarczanie dodatkowej energii z odnawialnych źródeł. Przykładem jest oczywiście fotowoltaika lub przydomowa elektrownia wiatrowa. Wówczas, dostatecznie mocna instalacja jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu na prąd potrzebny do pracy elektrycznej podłogówki.

 

Jakie korzyści oferuje elektryczna podłogówka?

 

Podłogowe ogrzewanie elektryczne bardzo równomiernie oddaje ciepło do wnętrza, dzięki czemu, łatwo jest uniknąć chłodnych stref, w których temperatura jest wyczuwalnie niższa. Jednocześnie, podłogówka pozwala w łatwy i dość energooszczędny sposób utrzymać optymalną temperaturę. Warto postawić na nowoczesny system wyposażony w samoregulujące przewody, które za sprawą termostatu będą dostosowywać moc do aktualnej temperatury wnętrza.

 

Kolejnym plusem jest to, że ogrzewanie elektryczne nie zajmuje tak dużo miejsca, co podłogówka wodna, dzięki czemu, można sobie pozwolić na montaż w istniejącym już budynku. W trakcie remontu wystarczy jedynie zerwać aktualną podłogę i wyrównać powierzchnie wylewki. Sam montaż nie zajmuje także wiele czasu. Przewody łatwo jest wpasować do każdego kształtu pomieszczenia, zyskując tym samym efektywnie działający system. Z pomocą elektrycznego ogrzewania podłogowego łatwo jest również dogrzać konkretne wnętrze.

 

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

 

Najtańszym systemem grzewczym są przewody w pętlach, ale do ich montażu potrzebne jest skucie poprzedniej warstwy wylewki. Jeśli chcemy uniknąć kucia wylewki, możemy wybrać dużo cieńsze maty lub folie. Jeśli chodzi o zakup i montaż mat do elektrycznego ogrzewania podłogowego, jest to wydatek rzędu 100-150 złotych za metr kwadratowy. Droższe są natomiast folie z przewodami. Tutaj koszt przekracza zwykle 200 złotych za metr kwadratowy. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów realizacji projektu, co pozwoli z większą świadomością dobrać rozwiązania pod dostępny budżet.

 

Czy ogrzewanie elektryczne to dobra opcja?

 

Ogrzewanie elektryczne jest droższe w eksploatacji od podłogówki wodnej. Biorąc pod uwagę, że ceny energii systematycznie idą w górę, elektryczna podłogówka jest stosowana raczej jako poboczny system dogrzewający konkretne wnętrze, np. łazienkę. Ogrzewanie większych wnętrz tym systemem może być opłacalne w domach, które dysponują instalacją zapewniającą dodatkowe źródło energii odnawialnej, np. fotowoltaiką. W związku z tym, na pewno warto pamiętać, że taka opcja istnieje, ponieważ nierzadko jest to system, na który warto zdecydować w konkretnej sytuacji.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.