Luksfery powoli wracają do łask w formie nowoczesnych i estetycznych materiałów, które w niczym nie przypominają tych obskurnych luksfer znanych nam jeszcze z czasów głębokiego PRL-u. To ciekawy dodatek, który może nam posłużyć we współczesnych aranżacjach wnętrz. Co ważne, luksfery mogą być wykorzystane do doświetlenia wnętrza, ale również mogą być estetycznym elementem wykończeniowym do zabudowy ściany lub innych powierzchni pionowych.
Czym właściwie są luksfery?
Luksfery bywają potocznie określane jako szklane pustaki. Materiał ten jest wykonany ze szkła i muruje się go podobnie jak cegły czy pustaki na specjalną zaprawę o dużej elastyczności. Dawniej, luksfery były wykorzystywane do doświetlania klatek schodowych w starych blokach. Z pewnością nie zachwycały one swoim atrakcyjnym wyglądem. Jednak współczesny luksfery są dużo ładniejsze i posiadają dużo szersze zastosowanie. W naszym artykule poświęconemu budowie domu pod klucz (https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz) możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych materiałów budowlanych stosowanych do wykańczania wnętrz w nowych domach. W ostatnich latach luksfery rzeczywiście powracają do łask i są wykorzystywane coraz częściej. Poza tradycyjnymi, bezbarwnymi luksferami wyróżniamy także luksfery kolorowe.
Luksfery jako ściany działowe
Stawianie całych ścian z luksfer nie jest wskazane. To niemodne rozwiązanie, które z pewnością nie będzie wyglądało korzystnie. Jednakże luksfery można wykorzystać jako przeszklenia w ścianach działowych. Weźmy chociażby ścianę, która oddziela korytarz od jasnej strefy dziennej. Stosując w niej kilka luksferów można wykorzystać część światła dziennego z salonu do oświetlenia korytarza. Matowe luksfery można stosować także w górnych obszarach ścian oddzielających toaletę lub łazienkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby luksfery wykorzystać także do wzniesienia półścianek, które pozwolą lepiej zagospodarować przestrzeń w dużym i otwartym pomieszczeniu.
Zastosowanie luksferów w kuchni
Luksfery doskonale sprawdzą się w kuchni. Można je zastosować chociażby nad blatem roboczym, jako materiał estetyczny oraz łatwy do zachowania czystości. Jako półścianki lub przeszklenia w ściance działowej, luksfery mogą łączyć przestrzenie kuchni, salonu oraz jadalni. Warto zauważyć, że nowoczesne luksfery coraz częściej są wykorzystywane do zabudowy różnych powierzchni pionowych – tutaj doskonałym przykładem będzie wyspa kuchenna lub barek oddzielający kuchnię od salonu. Tutaj świetnie odnajdują się zwłaszcza luksfery kolorowe, które mogą wprowadzić do wnętrza powiew świeżości, a ponadto, ze względu na swoją połyskującą i szklaną powierzchnię, dać optyczny efekt poszerzenia wnętrza.
Luksfery na ogrodzie lub podcieniu
Luksfery to materiał bardzo wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych. W związku z tym, można je zastosować także na zewnątrz domu, np. w okolicach tarasu, podcienia czy też ogrodu zimowego. Pozwolą one lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, wyregulować ilość dziennego światła padającego na taras lub podcień, a jednocześnie, wprowadzić ciekawy dekor przyciągający wzrok. Luksfery bywają wykorzystywane także jako sposób na doświetlenie garażu, składziku lub innego budynku o charakterze gospodarczym.
Luksfery w okolicach drzwi zewnętrznych
Luksfery mogą również doświetlać wiatrołap, przedsionek lub garderobę, czyli pierwsze wnętrze, do którego wkraczamy przez drzwi zewnętrzne. W tym celu można zastosować luksfery w okolicy drzwi zewnętrznych. Zastosowanie luksferów bezpośrednio obok lub nad drzwiami wymaga jednak nieco bardziej złożonych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwolą wzmocnić konstrukcję nośną w tych miejscach. Niemniej jednak, takie rozwiązania są powszechnie spotykane i warto wiedzieć o takim zastosowaniu nowoczesnych luksferów.
Luksfery jako materiał na meble
Ostatnia propozycja to coś dla majsterkowiczów oraz osób z talentem manualnym. Nowoczesne luksfery można zastosować również jako materiał do wykańczania mebli, np. jako blat stolika do kawy. Bez wątpienia wymaga to sporo wprawy, ale z drugiej strony może stosunkowo niskim kosztem przynieść nam wizjonerskie meble, które na pewno przyciągną wzrok gości. Dużym plusem jest rozbudowany katalog luksferów w ofercie producentów, dzięki czemu, łatwo dobrać materiał dostosowany do konkretnego zastosowania oraz indywidualnych potrzeb.
Jak prawidłowo wykorzystać luksfery w aranżacji wnętrz?
Przemyślana i spójna aranżacja wnętrz ma decydujące znacznie w kontekście komfortu i lepszego samopoczucia domowników, a także samej funkcjonalności wnętrza. Dlatego też, warto skonsultować się z doświadczonym projektantem, który podpowie nam, jak optymalnie wykorzystać luksfery w aranżacji nowoczesnego wnętrza. W naszym tekście na temat architektów wnętrz możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez tych specjalistów, a także poczytać o korzyściach, jakie może zaoferować wsparcie doświadczonego architekta w trakcie wykańczania wnętrz. Budowa domu pod klucz to coraz popularniejsze rozwiązanie doceniane przez wielu inwestorów.