Nie każda działka budowlana od razu nadaje się do rozpoczęcia budowy domu. W praktyce, taki stan rzeczy trafia się bardzo rzadko. Wcześniej, teren musi zostać zniwelowany i wyrównany. Problemy zaczynają się w sytuacji, gdy z jakichś powodów konieczne jest podniesienie terenu działki. To dość żmudny, a zarazem kosztowny proces. W tym artykule powiemy, jak wygląda podnoszenie terenu, a także, o jakie formalności musi zatroszczyć się inwestor.
W jakim celu podnosimy teren działki?
Istnieje kilka powodów, dla których podnosi się teren działki. Najczęściej chodzi tu o niespoiste i niestabilne grunty, a także zbyt wysoki poziom wód gruntowych. To naturalne zagrożenia, które znacznie utrudniają posadowienie fundamentów. Warto jednak pamiętać, że istnieją inne techniki wzmacniania gruntu oraz odprowadzania wody gruntowej (np. drenaż opaskowy). Biorąc pod uwagę wysokie koszty podnoszenia terenu, rozwiązanie to warto traktować jako ostateczność. Czasami, teren gruntu jest podnoszony również ze względu na niezbędne systemy podziemne, np. drenaż rozsączający stosowany w przydomowych oczyszczalniach ścieków.
Znacznie rzadziej teren podnosi się z kwestii czysto estetycznych: inwestorowi zależy na lepszym widoku z tarasu lub na konkretnej aranżacji ogrodu. Zazwyczaj mówimy tu jednak o bardzo zamożnych inwestorach, którzy nie muszą martwić się wysokimi kosztami takiej ingerencji w teren działki. W naszym artykule poświęconemu działkom budowlanym (https://new-house.com.pl/dzialki) znajdziesz ciekawe informacje na temat czynników, które warto uwzględnić przy zakupie działki. O ewentualnych zagrożeniach możemy się dowiedzieć z przeprowadzonych badań geotechnicznych.
Jakich formalności wymaga podniesienie terenu?
Podniesienie terenu to poważna ingerencja w strukturę gruntu oraz gospodarkę wodną. W związku z tym, takich modyfikacji można dokonać wyłącznie po uzyskaniu stosownej zgody. Jeśli jest to niezbędne do budowy domu, wówczas informacje związane z koniecznością podniesienia terenu zostają zawarte w projekcie budowlanym. Innymi słowy, uzyskując pozwolenie na budowę domu automatycznie zyskujemy zgodę na podniesienie terenu, o ile oczywiście informowaliśmy o takiej konieczności. Warto jednak zaznaczyć, że urząd może zażądać dodatkowej ekspertyzy biegłego fachowca, który oceni wpływ podniesienia terenu na środowisko naturalne.
Jak wygląda podnoszenie terenu w praktyce?
Podniesienie terenu polega na nawożeniu obcych gruntów, które są wysypywane we wskazanym miejscu, a następnie zagęszczane i ubijane. Wcześniej dokonuje się oczywiście niwelacji terenu wraz z usunięciem wszelkiej roślinności i humusu. Nie każda ziemia nadaje się do podnoszenia gruntu. Powinien to być spoisty materiał zawierający niewielkie ilości piasku lub kamieni. Zastosowana ziemia musi być stabilna, a jednocześnie zapewniać dobrą przepuszczalność wody.
O tym, jaka ziemia okaże się najlepsza, często decyduje specyfika działki budowlanej. W związku z tym, warto przeprowadzić badania geotechniczne, na podstawie których można efektywniej planować kolejne działania. Niestety, jak już mówiliśmy, podniesienie terenu działki to dość poważna ingerencja w okoliczne tereny. W związku z tym, samo przywiezienie, wysypanie i ubicie ziemi nie wystarczy. Często niezbędne będą dodatkowe systemy.
Jakie systemy często są wymagane przy podnoszeniu terenu?
Skutkiem podniesienia terenu może być np. zalewanie działki sąsiada. W trakcie obfitych opadów, woda będzie spływać po pochyłości terenu na sąsiednie działki. W takich sytuacjach konieczne jest oczywiście zastosowanie odpowiednich systemów odprowadzających. Zgromadzoną wodę można odprowadzić do kanalizacji deszczowej (tylko po uzyskaniu stosownej zgody), a także do oczka wodnego, stawu lub zbiornika retencyjnego.
Kolejną konsekwencją podniesienia terenu działki może być osuwanie się gruntów. Jest to zagrożenie zarówno dla naszego domu, jak również domów znajdujących się w najbliższej okolicy. W związku z tym, w takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie murów oporowych. W naszym artykule na temat budowy domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat różnych systemów ochronnych, które stosuje się na etapie prac ziemnych i sadowienia fundamentów. Warto sprawdzić, czy podniesienie terenu jest rzeczywiście niezbędne. Być może wystarczy mniej inwazyjny i tańszy system (np. wzmacnianie gruntu czy też drenaż opaskowy).
Ile kosztuje podniesienie terenu działki?
Dokładny koszt takiej inwestycji zależy oczywiście od tego, jak dużo ziemi należy nawieść, a także, czy konieczne będzie zastosowanie dodatkowych systemów związanych z odprowadzaniem wód opadowych lub zapobieganiem osuwaniu się gruntu. Koszt jednej wywrotki ziemi o powierzchni 10m2 to wydatek rzędu 75-100 złotych. O ile podnoszenie terenu nie będzie wymagało dodatkowych systemów, koszty powinny zamknąć się w przedziale kilku tysięcy złotych. Jeśli jednak wspomniane systemy będą konieczne, wówczas koszty będą pięciocyfrowe.