Uzyskanie pozwolenia na budowę często wymaga załatwienia wielu pilnych spraw oraz skompletowania wielu dokumentów, które muszą znaleźć się w gronie załączników do wniosku. Jednym z takich załączników jest oczywiście projekt budowlany w trzech kopiach. Zanim uzyskamy kompletny projekt budowlany powinniśmy zainwestować w badania geotechniczne gruntu. Coraz częściej są one wręcz obligatoryjnym punktem przygotowywania się do budowy domu.
Na czym polegają badania geotechniczne gruntu?
Sposób budowy domu, zwłaszcza posadowienia fundamentów, w dużej mierze zależy od tego, jakie warunki obowiązują na działce budowlanej. Należy uwzględnić rodzaj gruntów, położenie poszczególnych warstwa, głębokość strefy przymarzania, a także poziom wód gruntowych. Każdy z tych czynników może wymagać naniesienia pewnych zmian w projekcie, które będą konieczne do tego, aby wybudować trwały i praktyczny dom. W naszym tekście poświęconemu działkom budowlanym znajdziesz wiele informacji związanych z czynnikami, które należy uwzględnić na etapie przygotowań do budowy domu. Aby rozpoznać warunki wodno-gruntowe przeprowadza się badanie geotechniczne. Coraz częściej jest ono obligatoryjne i niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.
Badania geotechniczne a adaptacja projektu
Gotowy projekt domu zawiera szczegółowe informacje niezbędne ku temu, aby wznieść dom zgodnie z założeniami architekta. Jednakże warunki wodno-gruntowe to czynnik, który często wymaga naniesienia poprawek, zwłaszcza w konstrukcji fundamentów (np. głębokość ich posadowienia). Adaptacja projektu to proces, w którym nanoszone są niezbędne zmiany podyktowane właśnie warunkami wodno-gruntowymi czy też warunkami zabudowy opisanymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W naszym artykule na temat adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie zmiany są przeprowadzane najczęściej. Warto nadmienić, że adaptacja uwzględnia także zmiany podyktowane przez inwestora.
Trzy stopnie warunków gruntowych
W zależności od stopnia skomplikowania warunków wodno-gruntowych możemy wymienić trzy stopnie, które mają duże znaczenie w kontekście dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Wyróżniamy następujące stopnie warunków gruntowych:
- Proste warunki gruntowe – jednorodne środowisko gruntowe, poziomy układ poszczególnych warstw gruntu, poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia, nie występują niekorzystne zjawiska geologiczne. Idealne warunki do budowy domu.
- Złożone warunki gruntowe – niejednorodne środowisko gruntowe, zróżnicowany układ poszczególnych warstw gruntu, poziom wód gruntowych powyżej poziomu posadowienia, nie występują zjawiska geologiczne.
- Skomplikowane warunki gruntowe – poza czynnikami występującymi w złożonych warunkach, tutaj dochodzą jeszcze niekorzystne zjawiska, np. sufozja czy osuwiska.
W praktyce, idealne warunki do budowy domu nie występują nigdy. Jeśli jednak są to drobne niedoskonałości, które nie wymagają stosowania dodatkowych systemów lub gruntownego przerabiania projektu, wówczas klasyfikujemy je jako proste warunki gruntowe.
Kategorie geotechniczne budynku
O tym, czy dokumentacja geologiczno-inżynierska będzie konieczna decyduje także kategoria geotechniczna obiektu budowlanego. O tej kategorii decyduje kubatura, powierzchnia, rozmiar obiektu, a także jego oddziaływanie na teren. Wyróżniamy trzy kategorie. W przypadku domów jednorodzinnych zwykle spotkamy się z pierwszą kategorią, która obejmuje 1- lub 2-kondygnacyjne budynki mieszkalne i gospodarcze, wykopy do głębokości 1,2 metra oraz nasypy budowlane do 3 metrów. W drugiej kategorii geotechnicznej wymieniane są fundamenty bezpośrednie lub głębokie, złożone ściany oporowe, a także głębokie wykopy.
W trzeciej kategorii możemy wymienić obiektu budowlane, które są wznoszone w skomplikowanych warunkach gruntowych, a także obiekty, które będą musiały znosić nietypowe czynniki oddziaływania, takie jak chociażby czynniki chemiczne. Wyróżniamy tu także wszelkie budynki specjalistyczne, które mogą mieć duże znaczenie dla całego terenu, np. elektrownie, zakłady chemiczne czy też zapory wodne. Do trzeciej kategorii często zaliczane są także budynki wznoszone na terenach zalewowych oraz terenach górniczych.
W jakich sytuacjach wymagana jest dokumentacja geologiczno-inżynierska?
Na podstawie powyższych informacji możemy określić, w jakiej sytuacji dokumentacja geologiczno-inżynierska będzie niezbędna do wydania pozwolenia na budowę. Chodzi tu o obiekty budowlane przypisane do drugiej lub trzeciej kategorii geotechnicznej. Ponadto, takiej dokumentacji potrzebować będą inwestorzy, którzy budują dom na działce objętej złożonymi lub skomplikowanymi warunkami gruntowymi. W naszym artykule na temat pozwolenia na budowę (https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe) znajdziesz wiele ciekawych informacji poświęconych temu procesowi. Omawiamy etapy przygotowania do budowy domu, a także dokumenty, które trzeba skompletować przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu.