W domach z poddaszem użytkowym, dach jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów, jeśli chodzi o dobrą izolację termiczną. Właściwe ocieplenie poddasza gwarantuje domownikom należyty komfort oraz bezpieczeństwo. Na przestrzeni lat najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym na poddasze była wełna mineralna. Obecnie, coraz częściej stosowana jest pianka poliuretanowa. W tym artykule porównujemy obie te metody.
Dobre ocieplenie poddasza – jaka metoda jest najlepsza?
Duże znaczenie w kontekście ocieplania poddasza ma oczywiście rodzaj dachu. O ile w przypadku prostych dachów dwuspadowych nie ma większego problemu z dobrym zaizolowaniem konstrukcji dachu, o tyle w przypadku skomplikowanych dachów czterospadowych jest to już dużo trudniejsze. O ile w starym budownictwie poddasze nie zawsze było ocieplane, o tyle w nowych domach, dobre ocieplenie poddasza użytkowego to klucz do zachowania odpowiedniej charakterystyki energetycznej.
Autor projektu domu wybiera domyślne rozwiązanie dostosowane do specyfiki domu, ale można to zmienić na etapie adaptacji. Zazwyczaj, standardowym wyborem jest wełna mineralna. Jeśli jednak zależy nam na nowocześniejszym sposobie, a jednocześnie dysponujemy większym budżetem, na etapie adaptacji możemy poprosić architekta o wybór pianowania poddasza. W naszym artykule na temat budowy domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów realizacji projektu w technologii murowanej. Jeśli chodzi o docieplanie istniejących już domów, można wybrać zarówno wełnę mineralną, pianę, jak również innowacyjną metodę polegającą na wdmuchiwaniu granulatu styropianu.
Wady i zalety wełny mineralnej
Wełna mineralna to uniwersalny materiał termoizolacyjny wykorzystywany zarówno do ocieplania ścian zewnętrznych, ścian działowych, jak również dachów. Odznacza się niskim współczynnikiem przenikania ciepła – w zależności od rodzaju materiału: od 0,03 do 0,05 W/(mK). Poza bardzo dobrą izolacyjnością cieplną, wełna mineralna gwarantuje również bardzo dobrą izolacyjność akustyczną oraz wysoką ognioodporność. Materiał ten jest również paroprzepuszczalny, dzięki czemu wełna mineralna nie zakłóca prawidłowej wentylacji poddasza.
Wełna mineralna dzieli się na szklaną i skalną. Do ocieplania poddasza częściej wybierana jest bardziej elastyczna wełna szklana. Atutem w porównaniu z pianką poliuretanową będzie również niższa cena. Jeśli chodzi o minusy, jest to materiał stosunkowo ciężki, który dodatkowo obciąża konstrukcję dachu. Ponadto jest bardzo podatny na wilgoć, która może znacznie obniżyć wskaźnik termoizolacji, a ponadto przyczynić się do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Wymaga dużej ostrożności przy montażu, jako iż wykruszające się cząsteczki podrażniają skórę, oczy oraz drogi oddechowe.
Wady i zalety pianki poliuretanowej
Pianka poliuretanowa zyskuje popularność w nowoczesnym budownictwie. Materiał ten jest nanoszony na wewnętrzną część pokrycia dachowego metodą natrysku. Pianka po rozprowadzeniu rozpręża się i doskonale wypełnia nawet najtrudniej dostępne przestrzenie, eliminując w ten sposób ryzyko pozostawienia mostków termicznych. Zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną oraz dobrą izolacyjność akustyczną. Wyróżniamy pianę otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową. Do ocieplania poddasza zwykle używa się tej pierwszej, która jest bardziej elastyczna.
Kolejnym plusem jest błyskawiczny montaż. Poddasze można ocieplić pianką w ciągu jednego dnia. Choć sam materiał w trakcie nanoszenia wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności, po rozprowadzeniu jest ekologiczny i bezpieczny dla domowników. Wady? Przede wszystkim wysoka cena. Ten rodzaj ocieplenia poddasza może być nawet dwukrotnie droższy, w porównaniu z wełną mineralną. Jednocześnie, do montażu niezbędna jest wykwalifikowana ekipa dysponująca sprzętem potrzebnym do obróbki i natryskiwania pianki. Nieprawidłowe przygotowanie piany (zbyt duża ilość wody) może znacznie obniżyć skuteczność tej metody.
Która metoda okaże się lepsza w Twoim domu?
Decydującym czynnikiem zawsze okazują się indywidualne oczekiwania inwestora. W przypadku nieskomplikowanych dachów, wełna mineralna w zupełności wystarczy, aby uzyskać szczelną i trwałą warstwę termoizolacyjną. Jeśli Twój dom pokrywa jednak dach o nieregularnych kształtach, z dodatkowymi elementami architektonicznymi, lepszym rozwiązaniem może być pianka PUR, która łatwo dociera do wszelkich zakamarków wypełniając całą przestrzeń.
Pianka poliuretanowa jest ponadto bardziej odporna na wilgoć i zapobiega rozwijaniu się niekorzystnych drobnoustrojów. Tymczasem jedną z wad wełny mineralnej jest właśnie podatność na wilgoć. Ostatnim czynnikiem jest natomiast dostępny budżet. Jeśli szukasz tańszego rozwiązania, zdecydowanie lepsza okaże się wełna mineralna. Jeśli natomiast dysponujesz większym kapitałem i możesz pozwolić sobie na nowoczesne metody, wówczas w ostatecznym rozrachunku pianka poliuretanowa zdaje się posiadać więcej atutów.