Akademia Budowlana

Dom z garażem czy z wiatą?

Spis treści:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego coraz częściej wymaga od inwestorów zapewnienia przynajmniej jednego miejsca parkingowego na terenie działki budowlanej. Może to być garaż, wiata, ale również dostatecznie duży podjazd. W głowie wielu inwestorów rodzi się zatem pytanie: czy warto budować pełnoprawny garaż, co wiąże się ze sporym wzrostem kosztów? A może lepszym rozwiązaniem okaże się nowoczesna wiata z miejscem parkingowym?

 

Jakie korzyści oferuje garaż?

 

Zmotoryzowani inwestorzy szukający odpowiedniego projektu domu zawsze zwracają uwagę na to, czy uwzględnia on komfortowe miejsce parkingowe. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie garaż jest bardziej praktyczny, funkcjonalny oraz zapewnia lepszą ochronę naszemu samochodowi. Chroni nie tylko przed deszczem i śniegiem, ale również przed ujemnymi temperaturami, które w dłuższej perspektywie są niekorzystne dla elektroniki obecnej w aucie.

 

Ponadto, dostatecznie duży garaż pozwala na umieszczenie w nim półek warsztatowych i stołu, co umożliwi majsterkowanie oraz wykonywanie wielu prac przy samochodzie na własną rękę. Jak łatwo się domyślić, garaże mają jedną, zasadniczą wadę. Wymagają od inwestora dodatkowych nakładów finansowych, które do najmniejszych nie należą. Murowany garaż w bryle domu to wydatek rzędu 25-40 tysięcy złotych. Alternatywą jest garaż wolnostojący, ale tutaj pojawia się potrzeba znalezienia optymalnej lokalizacji pod ustawienie takiego garażu.

 

Garaż wolnostojący czy w bryle domu?

 

Garaż wolnostojący to rozwiązanie znacznie tańsze. Za tradycyjnego blaszaka zapłacimy od 3 do 6 tysięcy złotych w zależności od rozmiaru i zastosowanych materiałów. Nieco droższy okaże się natomiast garaż wykonany z płyty warstwowej lub drewna. Tutaj należy liczyć się z wydatkiem od 15 tysięcy złotych wzwyż. Najdroższym rozwiązaniem będzie natomiast garaż wolnostojącym murowany, za który zapłacimy nawet 30-50 tysięcy złotych.

 

Dobrym rozwiązaniem może być zatem garaż w bryle domu. Pozwala to obniżyć koszty związane z koniecznością murowania osobnych ścian na garaż. Domy wyposażone w garaż w bryle są zwykle droższe o 20-25 tysięcy od projektów bez garażu. W naszym artykule na temat budowy domu (https://new-house.com.pl/budowa-domu) możesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych etapów realizacji projektu z garażem w technologii murowanej. W nowoczesnych domach garaż często pełni rolę strefy buforowej, która ogranicza utratę ciepła zgromadzonego wewnątrz domu.

 

Jakie argumenty przemawiają za wiatą garażową?

 

Wiata garażowa bez wątpienia jest rozwiązaniem tańszym w realizacji. Ponadto, zapewnia autu podstawową ochronę przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem oraz gradem. Wiata pozwala również ograniczyć problem kurzenia się karoserii. Samochód wciąż jest jednak wystawiony na niskie temperatury, a jeśli na szybach zgromadzi się wilgoć, wówczas wiata nie uchroni nas przed koniecznością skrobania szyb. Jeśli jednak chcemy zainwestować w miejsce postojowe na działce budowlanej, a jednocześnie szukamy oszczędności, wiata garażowa to dobry pomysł. Co więcej, zadaszenie takiej wiaty często rozciąga się także na teren obok wejścia oraz na część tarasu.

 

Garaż czy wiata – porównujemy koszty

 

Wybierając projekt domu pod kątem miejsca parkingowego głównym czynnikiem bardzo często okazuje się dostępny budżet. O ile nie ograniczają nas finanse, garaż okaże się praktyczniejszym rozwiązaniem, ponieważ zapewni samochodom pełną ochronę, a jednocześnie zapewni dodatkową przestrzeń gospodarską. Jeśli problemem jest mała działka budowlana, na której liczy się każdy metr, warto zastanowić się nad wyborem projektu z garażem dostępnym w podpiwniczeniu. Podpiwniczenie jest jednak bardzo kosztowne, a ponadto, nie zawsze może być wykonane.

 

Jeśli chodzi o koszty, najtańszym rozwiązaniem okaże się prosty blaszany garaż wolnostojący, który można pozyskać już za kilka tysięcy złotych. Druga w kolejności pod względem kosztów jest wiata. To wydatek rzędu od 7 do 15 tysięcy złotych w zależności od rozmiaru i materiału, z jakiego jest wykonana (najdroższe są wiaty metalowe i drewniane). Z kolei najdroższym rozwiązaniem jest garaż murowany. W przypadku garażu wolnostojącego zapłacimy nawet 50 tysięcy złotych, natomiast w przypadku garażu w bryle będzie to 20-30 tysięcy.

 

Jak wybrać projekt domu zapewniający miejsce parkingowe?

 

Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz rozbudowany katalog obejmujący kilka tysięcy różnorodnych projektów domów. Z pomocą wyszukiwarki możesz zaznaczyć, czy interesują Cię projekty z garażem (jednostanowiskowy lub dwustanowiskowy) czy też z wiatą. Dużym atutem jest to, że na naszej stronie dostępne są gotowe projekty domów z wyceną, dzięki czemu możesz sprawdzić koszty budowy domu jeszcze przed zakupem projektu. Jeśli natomiast podoba Ci się jakiś projekt, ale wymaga on poprawek (np. powiększenia lub dodania garażu) pamiętaj, że takie zmiany można zawsze wprowadzić na etapie adaptacji projektu do specyfiki działki.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.