Przed rozpoczęciem budowy inwestor ma przed sobą szereg formalności do załatwienia. Po skompletowaniu wszystkich dokumentów i uzyskaniu kompletnego projektu budowlanego można złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu. W 2021 roku wprowadzone zostały zmiany, które regulują obowiązkową zawartość projektu budowlanego. Z tego artykułu dowiesz się, co zawiera projekt budowlany oraz czym jest część instalacyjna.
Czym różni się gotowy projekt domu od projektu budowlanego?
Gotowy projekt domu zawiera kompletne informacje potrzebne do wzniesienia konkretnego budynku. Obejmuje zastosowane materiały budowlane, technologie, schematy i przekroje oraz obszerną część opisową. Jak doskonale wiemy, przed wybudowaniem domu trzeba zapoznać się ze specyfiką działki i sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Gotowy projekt domu musi zatem przejść proces adaptacji, który pozwoli dostosować go do konkretnej działki budowlanej.
W trakcie adaptacji uwzględniane są uwarunkowania działki, jak również indywidualne oczekiwania inwestorów. Na stronie firmy budowlanej New House znajdziesz rozbudowany katalog gotowych projektów z wyceną (https://new-house.com.pl/projekty-domow). Świadczymy kompleksowe usługi budowlane, a nasi architekci zajmą się adaptacją projektu pod kątem działki, którą dysponujesz. Dopiero po adaptacji można sporządzić kompletny projekt budowlany, który jest już przypisany do konkretnej działki i nie może być wykorzystany w innym miejscu.
Nowe przepisy związane z pozwoleniem na budowę domu
W 2021 roku w życie weszły nowe przepisy regulujące zawartość projektu budowlanego. Aby uzyskać pozwolenie na budowę domu, inwestorzy muszą złożyć projekt budowlany w trzech egzemplarzach, w tym po dwa tomy: projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Ponadto, projekt budowlany musi zawierać część opisową, konstrukcyjną oraz instalacyjną. Architekci realizujący adaptację projektu będą również zobligowani do przygotowania charakterystyki energetycznej budynku. Zawierać ona będzie informacje na temat zapotrzebowania domu na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł.
Z jakich części składa się projekt budowlany?
Projekt budowlany składa się z trzech części: PZT (projekt zagospodarowania terenu), PAB (projekt architektoniczno-budowlany) oraz PT (projekt techniczny). Ponadto, nieodzownym załącznikiem do projektu budowlanego stała się wspomniana już charakterystyka energetyczna. Projekt architektoniczno-budowlany składa się z następujących części:
- Część opisowa – znajdziemy tu wykaz materiałów budowlanych, opis zastosowanych technologii, najważniejsze parametry budynku oraz wskazówki dla robotników.
- Część architektoniczna – zawiera rzuty fundamentów, kondygnacji, więźby dachowej oraz dachu, a także wszystkie przekroje elewacji.
- Część instalacyjna – obejmuje projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej, projekt instalacji centralnego ogrzewania, projekt wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz projekt instalacji odgromowej.
- Część konstrukcyjna – ta część zawiera techniczny opis projektu konstrukcyjnego, obliczenia statyczne dotyczące poszczególnych elementów konstrukcyjnych, a informacje na temat zbrojeń zastosowanych w konstrukcji (gatunek i rodzaj stali).
Projekt budowlany jest zatem bardzo obszernym opracowaniem, w którym nie może zabraknąć najmniejszych detali niezbędnych do prawidłowego zrealizowania zamysłu architekta. Oczywiście zawsze pojawią się drobne odstępstwa, które można wykazać w dokumencie składanym wraz z informacją o zakończeniu budowy domu.
Co zawiera część instalacyjna projektu?
Wewnątrz każdego domu działają skomplikowane systemy instalacji, które umożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie: instalacja wodno-kanalizacyjna, ogrzewanie, instalacja elektryczna, instalacja odgromowa, a także wentylacja. Część instalacyjna projektu zawiera projekty oraz opis poszczególnych rozwiązań zastosowanych w domu. Tylko za sprawą tej części możliwy staje się prawidłowy montaż zgodnie z pierwotnym zamysłem architekta. W dużej mierze to właśnie na podstawie części instalacyjnej projektu można określić charakterystykę energetyczną domu, a także jego oddziaływanie na środowisko naturalne. Z kolei projekt zagospodarowania terenu obejmuje schematy podziemnych przyłączy, instalacji oraz systemów przebiegających pod ogrodem.
Jakie zmiany można wprowadzić w trakcie adaptacji projektu?
Jak już mówiliśmy, do sporządzenia kompletnego projektu budowlanego potrzebna jest adaptacja, która uwzględni specyfikę działki. W trakcie tego procesu można wprowadzić także pewne zmiany zadysponowane przez inwestora, np. powiększyć garaż, zmienić materiały budowlane, zastosować inne technologie lub zmienić układ ścian działowych. W naszym artykule poświęconemu adaptacji projektu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu. Pamiętajmy jednak, że każda zmiana gotowego projektu wymaga dodatkowych kosztów. Warto zatem poświęcić więcej czasu na znalezienie gotowego projektu, który będzie jak najbardziej pokrywał się z naszymi oczekiwaniami.