Pokrycie bitumiczne dachu to wciąż popularne, a zarazem dość proste rozwiązanie, które można zastosować na dachach płaskich oraz spadzistych. Dachówka bitumiczna to bardzo trwały i uniwersalny materiał, który można zastosować jako finalne pokrycie, ale również jako podkład dla dachówki ceramicznej zamiast deskowania. Sprawdźmy, jak w nowoczesnym budownictwie prezentuje się dach bitumiczny i kiedy warto wybrać to rozwiązanie?
Czym charakteryzuje się dachówka bitumiczna?
Do produkcji dachówek bitumicznych wykorzystywana jest masa asfaltowa. Bardzo często jest ona wzbogacana polimerami, aby uzyskać lepsze właściwości na czynniki atmosferyczne. Gont składa się z osnowy wykonanej z włókien szklanych, a także z wierzchniej warstwy, na którą składa się metalowa folia wraz z gruboziarnistą posypką decydującą o finalnym wyglądzie materiału. Gont bitumiczny należy dobrać pod kątem konstrukcji dachu, uwzględniając przede wszystkim jego kąt nachylenia. W naszym artykule poświęconemu dachom (https://new-house.com.pl/dachy) znajdziesz wiele ciekawych informacji związanych z kompleksową budową dachów począwszy od więźby, aż po pokrycie.
Na jakich dachach można zastosować gont bitumiczny?
Ogromnym plusem dachówki bitumicznej jest możliwość układania jej na dowolnych dachach: płaskich, dwuspadowych oraz czterospadowych. Łatwy montaż oraz możliwość precyzyjnego docięcia płyty bitumicznej pozwala pokrywać nawet najbardziej problematyczne i zróżnicowane powierzchnie. W przypadku dachów spadzistych wymagane jest oczywiście pełne deskowanie, które umożliwi montaż dachówki bitumicznej. Warto jednak zaznaczyć, że gont bitumiczny może być również wykorzystany jako podkład przed finalnym pokryciem w postaci dachówki ceramicznej. W takiej sytuacji, gont automatycznie zastąpi pełne deskowanie.
Jakie korzyści oferuje dach bitumiczny?
Dachówka bitumiczna to materiał odznaczający się wysoką wytrzymałością. Zapewnia dobrą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, poprawia charakterystykę energetyczną domu, a jednocześnie nie trafi swoich właściwości nawet po wielu latach. Ponadto, dachy bitumiczne w zasadzie nie wymagają żadnych prac konserwacyjnych, dzięki czemu, nie wpływają na wyższe koszty eksploatacyjne. Kolejnym plusem jest ich estetyczny wygląd. Za sprawą gruboziarnistej posypki można uzyskać dowolną kolorystykę, dzięki czemu, gont bitumiczny świetnie imituje dachówki ceramiczne lub betonowe.
W ofercie producentów dostępne są również dachówki w dwóch barwach, co pozwala uzyskać ciekawą fakturę, która dodatkowo wpłynie na stylistykę zewnętrzną budynku. Prosty montaż płyty bitumicznych pozwala je stosować nawet na skomplikowanych dachach z licznymi elementami architektonicznymi, takimi jak chociażby lukarny. W ten sposób łatwiej jest uzyskać idealną szczelność dachu. Biorąc pod uwagę wysoką szczelność gontu bitumicznego oraz pełne deskowanie, inwestorzy muszą pamiętać o tym, aby zastosować prawidłowy system wentylacji dachu.
Ile kosztuje dach wykonany z dachówki bitumicznej?
Oferta producentów jest niezwykle rozbudowana i obejmuje liczne rodzaje gontów. Kluczową kwestią jest materiał wykorzystany do ich produkcji. Najlepiej sprawdzają się płyty bitumiczne wzbogacone polimerami, które są bardziej odporne na procesy starzenia, a jednocześnie na czynniki pogodowe. To właśnie materiały wykorzystane do produkcji decydują o cenie gontu bitumicznego. Dachówkę bitumiczną o nieco słabszej jakości można kupić już za 25-30 zł za m2. Taki materiał można wykorzystać np. do krycia garażu czy pomieszczenia gospodarczego. Jeśli chodzi o jakościowe dachówki bitumiczne, które wykorzystamy jako pokrycie domu, ich cena oscyluje w granicy 45-60 złotych za m2.
Czy dach bitumiczny to praktyczne rozwiązanie?
Zdecydowanie tak, pokrycia bitumiczne od lat cieszą się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w nadchodzących latach. Dachówki bitumiczne są bardzo trwałe, nie wymagają dodatkowej konserwacji, zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną, a ponadto dzielnie znoszą warunki atmosferyczne i nie starzeją się pod wpływem czasu. W naszym artykule na temat budowy domu możesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych i funkcjonalnych materiałów, które pozwalają na budowę energooszczędnych domów dostosowanych do oczekiwań inwestorów.
Ważnym plusem jest możliwość zastosowania dachówki bitumicznej nawet przy skomplikowanych dachach z licznymi elementami architektonicznymi. W przypadku tradycyjnej dachówki ceramicznej czy blachy, uzyskanie idealnej szczelności jest zadaniem dużo trudniejszym. Na korzyść dachów bitumicznych przemawia również bardzo obszerna oferta producentów, w której dostępne są różne rodzaje gontów odznaczające się różnymi wymiarami oraz wyglądem. W ten sposób, inwestor może łatwiej pozyskać materiał potrzebny do położenia trwałego, a zarazem estetycznego pokrycia dachu.