Ochrona przed przegrzewaniem domu w upalne dni

Energooszczędne domy są projektowane w taki sposób, aby zminimalizować zużycie energii w celach grzewczych oraz zmaksymalizować wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania wnętrz. Pojawia się jednak pewien problem, a mianowicie – w lecie znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia problemu z przegrzewaniem się domu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod, które mogą zapewnić budynkowi ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz.
Winę za szybko przegrzewające się wnętrza w naszym domu często ponoszą energooszczędne okna, które często absorbują promieniowanie słoneczne w celu dodatkowego ogrzania wnętrz. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie okien przed słońcem są oczywiście żaluzje oraz rolety. Najlepiej sprawdzają się rolety zewnętrzne, jako iż zapobiegają padaniu promieni słonecznych na przeszklenia. W niektórych domach stosuje się również nowoczesne okiennice, a w przypadku okien położonych przy tarasie rozkładane markizy, które dodatkowo chronią przed deszczem.
A skoro jesteśmy przy temacie okien, warto wspomnieć również o drzwiach zewnętrznych, które również mogą wpływać na przenikanie ciepła do naszego domu. Warto wybrać drzwi o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, a także pozbawione przeszkleń. W naszym artykule poświęconemu drzwiom zewnętrznym (https://new-house.com.pl/drzwi-zewnetrzne) możesz dowiedzieć się więcej o najważniejszych kryteriach doboru optymalnych drzwi do Twojego domu. Nieprzypadkowo rozpoczęliśmy właśnie od okien i drzwi. Dopiero po zabezpieczeniu tych elementów można bowiem uzyskać satysfakcjonującą efektywność klimatyzacji oraz innych systemów chłodzących.
Popularnym sposobem na uporanie się z nadmiernym upałem w lecie jest oczywiście klimatyzacja. Wiele osób obawia się tego systemu ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne. Należy jednak zaznaczyć, że współczesne klimatyzatory są dużo bardziej efektywne, a zarazem cichsze od dawnych typów urządzeń. Dobrze dobrany klimatyzator w połączeniu z odpowiednią wentylacją jest w stanie schłodzić nasz dom bez wygórowanych wydatków. W naszym artykule o klimatyzacji znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat współczesnych klimatyzatorów.
Musimy jednak pamiętać, że wydajność i energooszczędność klimatyzacji zależy w dużej mierze od uprzedniego zabezpieczenia domu. Jeśli nasz dom posiada mostki termiczne lub okna, które przepuszczają promieniowanie słoneczne, schłodzenie wnętrz będzie wymagało znacznie więcej energii. Dlatego też, klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem w ocieplonych domach wyposażonych w dobrą wentylację oraz okna zabezpieczone przed słońcem.
W wielu nowoczesnych domach stosuje się wentylację mechaniczną, czyli rekuperację. Jest ona dużo wydajniejsza od wentylacji grawitacyjnej. Gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie, które doskonale współpracuje z rekuperatorem. Powietrze wprowadzane do domu jest wcześniej przepuszczane przez rury ułożone w gruncie na głębokości poniżej strefy przymarzania. Panuje tu temperatura kilku stopni Celsjusza. W zimie taki system umożliwia wstępne ogrzanie powietrza, gdy za oknami panują ujemne temperatury. Z kolei w lecie, rekuperacja połączona z gruntowym wymiennikiem ciepła może wprowadzić do naszego domu przyjemny chłód. Pracę rekuperatora można oczywiście regulować, tak, aby uzyskać optymalną temperaturę w danym momencie.
Pokrewnym rozwiązaniem jest pompa ciepła: wodna lub gruntowa. Urządzenie to czerpie ciepło z otoczenia, a następnie poprzez proste procesy fizyczne potęguje je, aby zagwarantować nam energooszczędne ogrzewanie. Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła to po prostu lodówka działająca w odwrotny sposób. I tu pojawia się szansa na wykorzystanie pompy ciepła jako klimatyzatora w okresie letnim. Coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w taką funkcję, dzięki czemu, domownicy mogą jednym kliknięciem przestawić pompę ciepła na chłodzenie domu.
Jak już mówiliśmy, w energooszczędnych domach zazwyczaj stosuje się rekuperację, czyli wentylację mechaniczną. Niezależnie od systemu, duży wpływ na temperatury w domu w okresie letnim ma właśnie sposób poprowadzenia przewodów wentylacyjnych w naszym domu. Chodzi o to, aby uzyskać optymalną cyrkulację powietrza. Jest to szczególnie ważne na poddaszu, które zazwyczaj jest najbardziej narażone na problem nadmiernego przegrzewania wnętrz.
W okresie letnim nie powinniśmy otwierać okien, zwłaszcza w dzień, gdy jest najgoręcej. Optymalną wentylację można uzyskać poprzez dodatkowe wentylatory dachowe oraz specjalne wywietrzniki stosowane w oknach. W naszym artykule na temat budowy domu wiele miejsca poświęcamy poszczególnym etapom realizacji projektu, ukierunkowanym na uzyskanie funkcjonalnego i komfortowego domu. Już na etapie projektowania warto wprowadzić ochronę przed nadmiernym ogrzewaniem się wnętrz. Zastosowane materiał termoizolacyjne, okna i drzwi, wybrany system grzewczy, wentylacja – to wszystko będzie miało wpływ na komfort domowników w lecie.