Przemyślana modernizacja pozwala tchnąć nowe życie we wnętrza starego domu. W ten sposób możemy zwiększyć funkcjonalność budynku, przystosować go do współczesnych standardów, a także zmniejszyć koszty eksploatacyjne poprzez wybór nowoczesnych rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się popularnym zmianom, na które często decydują się inwestorzy wybierający modernizację starego domu.
Na czym polega modernizacja starego domu?
W prawie budowlanym nie spotkamy się z pojęciem modernizacji jako takiej. Zakres zmiany decyduje o tym, czy jest to remont, przebudowa, rozbudowa, a może nadbudowa domu. Każdy z wymienionych procesów jest nieco inny i wymaga załatwienia innych formalności. A zatem, zakres modernizacji może być bardzo wszechstronny, począwszy od zmiany układu wnętrz i generalnego remontu, poprzez zmianę sieci elektrycznej i W-K, aż po adaptację poddasza.
Wielu inwestorów decyduje się na zakup starego domu w myślą o modernizacji i przystosowaniu go do swoich potrzeb. Jeśli trafimy na atrakcyjną ofertę, takie rozwiązanie może okazać się tańsze, aniżeli budowa nowego domu. W naszym artykule o rozbudowie domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować się do takiej inwestycji, jakie formalności należy załatwić, a także, ile może kosztować rozbudowa i modernizacja starego domu. W tym miejscu przyjrzymy się pięciu popularnym zmianom, które można zrealizować w ramach modernizacji.
Termomodernizacja domu
W pierwszej kolejności warto omówić prace wchodzące w skład termomodernizacji domu. Może to polegać na ociepleniu lub dociepleniu budynku, wymianie instalacji grzewczej, wymianie okien czy montażu systemu oferującego energię z odnawialnych źródeł. Termomodernizacja ma na celu obniżenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania naszego domu. W wielu przypadkach inwestorzy mogą tu liczyć na dofinansowanie oraz ulgę podatkową. Biorąc pod uwagę, że w perspektywie czasu termomodernizacja gwarantuje niższe koszty eksploatacji domu, wielu inwestorów w ramach modernizacji starego domu wykonuje takie właśnie prace.
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Skoro już mowa o termomodernizacji domu, warto wspomnieć o wymianie okien oraz drzwi zewnętrznych, co również kwalifikuje się do tych prac. Wymieniamy je na modele o dużo niższym współczynniku przenikania ciepła, co pozwala ograniczyć zużycie energii na ogrzewanie domu. Tutaj warto zaznaczyć, że okna i drzwi można wymienić bez zbędnych formalności, ale już stworzenie nowych otworów okiennych i drzwiowych wymaga pozwolenia na budowę.
Adaptacja strychu na poddasze użytkowe
Dodatkową powierzchnię użytkową możemy uzyskać poprzez adaptację poddasza. Jest to jedna z prac zaliczanych na poczet rozbudowy lub nadbudowy domu. Jeśli nasz dom posiada dwuspadowy lub czterospadowy dach pod którym istnieje dostateczna przestrzeń pod adaptację poddasza, wówczas jest to rozbudowa. Jeśli dysponujemy dachem o płaskim dachu i chcemy uzyskać dodatkową kondygnację poprzez wzniesienie nowego dachu z prefabrykatów, wówczas jest to nadbudowa. Taka modernizacja wymaga wielu prac związanych z dostosowaniem konstrukcji dachu, dociągnięciem instalacji, wstawieniem okien i ścian działowych oraz wykończeniem wnętrz.
Zmiana układu ścian działowych
Dodatkowe wnętrza można uzyskać również poprzez zamianę rozkładu ścian działowych. Czasami wystarczy bardziej przemyślana aranżacja, aby zyskać dodatkową sypialnię, gabinet, pokój filmowy czy też pokój sportowy. Zmiana układu ścian działowych również nie wymaga dodatkowych formalności, o ile żadna z tych ścian nie jest dodatkowo ścianą nośną. Jeśli zmieniamy charakterystycznych cech budynku, prace zwykle można realizować bez zbędnych formalności.
Modernizacja starego dachu
Kolejną bardzo popularną formą modernizacji starego domu jest modernizacja dachu. Chodzi głównie o zmianę pokrycia. Warto chociażby zwrócić uwagę na to, że dachy eternitowe pokrywające domy mieszkalne trzeba wymienić do 2032 roku. I choć takie dachy są coraz rzadszym widokiem w naszym kraju, wciąż możemy się z nimi spotkać. W ramach modernizacji starego dachu można również wymienić ocieplenie, zastosować lepszą paroizolację lub wprowadzić dodatkowe instalacje, takie jak chociażby instalacja odgromowa czy bariery śnieżne.
Jak stworzyć projekt modernizacji domu?
Podstawą sprawnej i przemyślanej modernizacji domu jest oczywiście projekt budowlany. Warto wspomnieć, że przy rozbudowie i nadbudowie domu jest on konieczny niezależnie od tego, czy składamy wniosek o pozwolenie na budowę czy jedynie zgłoszenie prac budowlanych. W naszym artykule poświęconym projektom indywidualnym (https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house) możesz sprawdzić, jak wygląda proces tworzenia projektu modernizacji domu we współpracy z architektem. Projektant zawsze bierze pod uwagę indywidualne oczekiwania inwestora i stara się nanieść je na papier, który następnie podłuży firmie budowlanej do zrealizowania wszystkich zaplanowych prac.